Znak Politechniki Warszawskiej

Piknik Edukacyjny „Od mikro do makro”

Strefa dla najmłodszych będzie otwarta od 10.00 do 14.00, fot. BPI

Strefa dla najmłodszych będzie otwarta od 10.00 do 14.00, fot. BPI

Aby pokazać małym, być może nieświadomym jeszcze drzemiącej w nich pasji odkrywcom, możliwości jakie stwarza nauka i technika, Politechnika Warszawska zaprasza na pełen różnorodnych atrakcji Piknik Edukacyjny "Od Mikro do Makro" w sobotę 19 maja 2018 r.

Wydarzenie będzie stanowiło świetną okazję do poznania sekretów nauki, doświadczenia na własnej skórze atmosfery panującej na naszej uczelni i rozmowy z pracownikami i studentami tworzącymi społeczność akademicką. Nie zabraknie również rozrywki dla dzieci. W strefie dla najmłodszych startującej o godzinie 10.00 przygotowaliśmy „dmuchańce” oraz basen z piłeczkami, a także specjalne warsztaty, gdzie dzieci będą mogły dać upust swojej „naukowej” energii. Mali uczestnicy zostaną zachęceni do udziału w kreatywnych zajęciach tworzenia eko-robotów i eko-skarbonek, podczas których nauczą się jak i dlaczego warto wykorzystywać surowce wtórne.

To nie koniec atrakcji! Podczas wydarzenie odbędzie się również pokaz ogromnych baniek mydlanych, a na odwiedzających tego dnia PW czekać będzie strefa gastronomiczna (grillowana kiełbaska i lemoniada na talony – dostępne w Informacji). Wszystko to do godziny 14.00.

Natomiast od 11.00 do 16.00 zapraszamy do Gmachu Głównego na wykłady skierowane do dzieci i młodzieży organizowane przez Wydziały PW. Dodatkowo w Gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych odbędą się zajęcia Piknikowe zajęcia Mini Akademii Matematycznej.

Tego samego dnia zapraszamy wieczorową porą do odwiedzenia Politechniki Warszawskiej w ramach Nocy Muzeów.

Szczegółowy harmonogram Pikniku Edukacyjnego „Od mikro do makro”

Atrakcje na świeżym powietrzu
Miejsce: Park przy wydziale EiTI
Godziny: 10.00 – 14.00

Dzieci będą mogły poznać magiczny świat baniek mydlanych poprzez specjalnie przygotowany na tę okazję ich pokaz. Będzie również możliwość stworzenia własnych baniek.

To nie koniec! Na najmłodszych uczestników będą czekały dmuchane atrakcje w formie zjeżdżalni, placu zabaw oraz basenu z piłeczkami.  

Całości będą towarzyszyć dziecięce przeboje puszczane przez DJ’a.

Gra terenowa
Miejsce:  Park przy wydziale EiTI

Tego dnia firma CHRIS Turystyka i Rekreacja przygotowała dla uczestników Pikniku Edukacyjnego grę terenową.

Gracze będą mieli za zadanie odwiedzić co najmniej trzy z pięciu stacji i wykonać przygotowane dla nich zadania. Podczas zabawy należy także zbierać sylaby, ułożyć z nich jak najdłuższe zdanie i zapisać je na karcie zadań. Spośród uczestników zabawy, którzy wrzucą wypełnioną kartę do urny, organizatorzy rozlosują atrakcyjną nagrodę - obóz na jednym z campów CHRIS.

Warsztaty
Miejsce: Wydział EiTI (s. 162, 168 i 170)
Godziny: 10.30 – 14.00

Warsztaty artystyczne opracowane z myślą o ekologii, szerzeniu świadomości dbania o środowisko i ukazaniu możliwości wtórnego przetwarzania zużytych materiałów na wartościowe przedmioty będące idealnym własnoręcznie wykonanym prezentem dla najbliższych. Uczestnicy korzystając z rozmaitych materiałów recyklingowych oraz wskazówek technicznych będą mieli niepowtarzalną okazję do wykonania wymarzonych Eko Skarbonek(m.in. z butelek, nakrętek, tkanin, papieru, guzików, tasiemek) i Eko Robotów (m.in. z puszek, pudełek, płyt CD, drucików, tarcz zegarowych, sprężynek, korków).

 • Robienie EKO robotów:  10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30
 • Robienie EKO skarbonek: 10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30

Tego dnia na dzieci czekają również studenci PW z Koła Naukowego WUThrust, którzy przygotowali dla najmłodszych atrakcyjne warsztaty naukowe:

 • Jak lata samolot – prezentacja zjawiska siły nośnej, wyjaśnienie działania skrzydła, warsztaty z aerodynamiki: 11.00 oraz 12.30.

Na warsztaty nie ma zapisów.

Wykłady
Miejsce: Gmach Główny
Godziny: 11.15 – 16.00

Grafy: świat matematyki i świat rzeczywisty
Prowadzący: dr Paweł Rzążewski
Godz: 11.15
Sala: 315
Grupa wiekowa: liceum, starsze gimnazjum albo studenci

Podczas wykładu zobaczymy, w jaki sposób problemy ze świata matematyki mogą zostać wykorzystane do rozwiązania problemów ze świata rzeczywistego. W szczególności poznamy grafy, czyli mieszkańców świata matematyki, którzy wyjątkowo skutecznie (i czasem  zaskakująco) nadają się do opisu różnorodnych zagadnień z życia.

Zapisy>>>

Dwutlenek węgla uciążliwy gaz cieplarniany czy cenny surowiec chemiczny
Prowadzący: prof. dr hab. Gabriel Rokicki
Godz. 13.15
Sala: 213
Grupa wiekowa:  liceum

W wykładzie omówione zostaną następujące zagadnienia:

 • podstawowe informacje na temat CO2
 • gdzie występuje CO2 w przyrodzie, w stanie wolnym i związanym
 • fotosynteza
 • efekt cieplarniany
 • produkcja CO2 na głowę mieszkańca
 • sposoby ograniczenia wzrostu stężenia CO2 w powietrzu
 • zastosowanie CO2 w przemyśle
 • wykorzystanie CO2 jako surowca w procesach chemicznych
 • polimery z CO2

Zapisy>>>

Cudowna synteza – „pizza z powietrza”
Prowadzący: Prof. nadzw. Wioletta Raróg Pilecka
Godz. 13.15
Sala: 308
Grupa wiekowa: liceum

Azot zaliczany jest do pierwiastków biogennych, będących podstawą budowy każdego organizmu żywego, jego prawidłowego funkcjonowania i rozwoju. Jest spoiwem aminokwasów, budulca białek, stanowiących niemal jedną piątą masy ciała dorosłego człowieka. W atmosferze ziemskiej występuje on obficie, bo stanowi aż 78% jej objętości, ale w postaci pierwiastkowej jest nieprzyswajalny przez większość organizmów. Jest to spowodowane biernością chemiczną cząsteczki azotu, wynikającą ze znacznej energii wiązania potrójnego. Do przyswajania azotu atmosferycznego zdolne są jedynie bakterie azotowe i brodawkowe. Organizmy roślinne przyswajają azot w formie związków: azotanów(V), azotanów(III) i soli amonowych. Organizmy zwierzęce, w tym człowiek, pierwiastek ten muszą dostarczać sobie wraz z pożywieniem.

W ramach wykładu zostanie omówiona reakcja syntezy amoniaku, która w znaczącym stopniu przyczyniła się do postępu technologicznego i cywilizacyjnego. Prowadząca opowie o genezie opracowania technologii procesu syntezy amoniaku i przedstawi trudności towarzyszące wprowadzeniu tej reakcji do przemysłu oraz jak je przezwyciężono. Podczas wykładu dowiemy się rówież jak zastosowane rozwiązania stały się podwaliną do opracowania innych procesów przemysłowych.

Zapisy>>>

Holografia wczoraj i dziś
Prowadzący: dr inż. Agnieszka Siemion
Godz.13.15
Sala: 309
Grupa wiekowa: podstawówka/gimnazjum

O czym warto wiedzieć? O tym co to jest holografia. Czym różni się od zwykłej fotografii? Warto zastanowić się jak było kiedyś? Kto wpadł na pomysł zapisywania hologramów i jak potoczyły się losy nowego wynalazku? Nie da się ukryć, że holografia jest obecna w dzisiejszym świecie, ale czy każdy z nas umie wymienić w jakich dziedzinach naszego życia się z nią spotykamy? Czy Polacy mają swój wkład w rozwój tej techniki? 

Jeżeli chcecie się dowiedzieć jakie są odpowiedzi na te pytania to serdecznie zapraszamy na wykład!

Zapisy>>>

Laser-potęga światła
Prowadzący: dr hab. inż. Ryszard Piramidowicz, prof. PW
Godz. 14.15
Sala: 309
Grupa wiekowa: gimnazjum/liceum

Współczesna cywilizacja to świat zaawansowanych technologii. Żyjemy w ich otoczeniu nie zdając sobie nawet z tego sprawy – pełnymi garściami czerpiemy z zasobów technologii informacyjnych, elektronicznych, chemicznych, medycznych itp. Jednym z urządzeń, które w istotny (choć dla wielu niedostrzegalny) sposób wpłynęło na kształt współczesnego świata technicznego jest laser – generator światła różnego od wszystkich rodzajów występujących w naturze.

Głównym celem tego wykładu jest przybliżenie i wyjaśnienie specyficznych właściwości światła laserowego. Zakres wykładu obejmuje w szczególności omówienie fizycznych podstaw działania lasera i jego budowy, przedstawione i zademonstrowane zostaną również podstawowe właściwości promieniowania laserowego – monochromatyczność, kierunkowość, koherencja czasowa i przestrzenna oraz możliwości uzyskania niezwykle dużych gęstości mocy optycznej. Przedstawiona zostanie krótka historia rozwoju techniki laserowej (na świecie i w Polsce), w aktualny poziom jej zaawansowania oraz główne obszary zastosowania – w tym metrologiczne, technologiczne, medyczne i militarne. Wykład będzie uzupełniony demonstracją wybranych typów układów laserowych i krótkim pokazem laserowym.

Zapisy>>>

Piknikowe zajęcia Mini Akademia Matematyki
Miejsce: Gmach Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW, ul Koszykowa 75
Godziny: 12.30 - 15.15
Brak zapisów na wykłady. Zapisy obowiązują jedynie na MiNi Konkurs matematyczny. Formularz>>>

Wacław Sierpiński - życie i matematyka
Prowadzący: Teatr Matematyki „TeMat"
Godz.:12.30-13.15
Sala: 329

Aktorzy Amatorzy Teatru Matematyki postarają się przybliżyć publiczności osiągnięcia naukowe i życiorys jednego z największych polskich matematyków, przeplatając merytoryczny wykład z Trójkątem Sierpińskiego w roli głównej razem ze scenami z jego prywatnego życia. 

Piękno ukryte między wymiarami
Prowadzący: dr Agnieszka Badeńska
Godz.: 13.15-14.00
Sala: 329

Serdecznie zapraszamy do świata fraktali – fantazyjnych, skomplikowanych struktur, kryjących się gdzieś między wymiarami. Wspólnie ze słuchaczami poszukamy cech charakterystycznych zbiorów fraktalnych, po czym wyprowadzimy wzór na wymiar tzw. zbioru samopodobnego i sprawdzimy jak działa on w praktyce.

Uroczyste zakończenie zajęć MiNI Akademii Matematyki w roku 2017/2018. Rozdanie dyplomów
Godz.: 14.00-14.15
Sala: 329

MiNi Konkurs matematyczny dla licealistów
Godz.: 14.30-15.15
Sala: 218

Konkurs sprawdzający wiedzę matematyczną uczestników. Ale nie tylko. Liczyła się będzie również strategia wyboru zadań i szybkość ich rozwiązywania. O wyniku końcowym będzie decydowała nie tylko liczba poprawnie rozwiązanych zadań ale również czas.

MiNi Konkurs matematyczny dla licealistów
Godz.: 14.30-15.15
Sala: 219

jw.

Partner wydarzenia:

 

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości