Znak Politechniki Warszawskiej

„Dzień i Noc PW” za nami

Dzieci świetnie bawiły się podczas pokazu ogromnych baniek mydlanych, fot. BPI

Dzieci świetnie bawiły się podczas pokazu ogromnych baniek mydlanych, fot. BPI

Pasjonujące wykłady, interesujące warsztaty, piękna architektura i wiele innych atrakcji czekało na Politechnice na dużych i małych podczas Dnia i Nocy PW.

W tym roku postanowiliśmy połączyć dwa świetne wydarzenia: Piknik Edukacyjny „Od mikro do makro” i Noc Muzeów na Politechnice Warszawskiej. W ten sposób zarówno mali odkrywcy, jak i ci więksi spędzili ciekawie czas na warszawskiej politechnice.

Piknik Edukacyjny

Od sobotniego poranka, 19 maja 2018 r., na najmłodszych pasjonatów nauki czekało wiele atrakcji, m.in. kreatywne warsztaty z tworzenia eko-robotów i eko-skarbonek, podczas których dzieci uczyły się jak wykorzystać surowce wtórne w codziennym życiu. Tego dnia odbył się również pokaz ogromnych baniek mydlanych, a w strefie dla najmłodszych, dzieci świetnie bawiły się na „dmuchańcach” oraz w basenie z piłeczkami.

Zobacz galerię z wydarzenia>>>

Starszych uczestników Pikniku Edukacyjnego zaprosiliśmy na interesujące wykłady, które poprowadzili wykładowcy Politechniki Warszawskiej oraz studenci PW z Koła Naukowego WUThrust. Młodzież m.in. poznała właściwości laserów oraz dowiedziała się m.in. w jaki sposób problemy ze świata matematyki mogą zostać wykorzystane do rozwiązywania problemów ze świata rzeczywistego.

Wykład prowadzony przez studentów PW z KN WUThrust

Wykład prowadzony przez studentów PW z KN WUThrust, fot. BPI

Dodatkowo uczestnicy Pikniku mogli wziąć udział w grze terenowej, którą zorganizowała firma Chris.

Partnerem wydarzenia była firma APS Energia.

Noc Muzeów PW

Po zakończeniu zabawy na Pikniku, starsze dzieci i dorośli uczestniczyli w Nocy Muzeów na Politechnice Warszawskiej. Wieczorem czekało na nich wiele atrakcji, w tym spacer po Kampusie Centralnym PW z przewodnikiem Piotrem Wierzbickim, który przybliżał ciekawostki historyczne i architektoniczne. Przewodnik oprowadził uczestników spacerów m.in. po zakamarkach Gmachu Głównego i kampusu.

Zobacz galerię z wydarzenia>>>

Specjalne wydarzenia przygotowały też Wydziały.

Wydział Chemiczny zachęcał zwiedzających m.in. prezentacjami Koła Naukowego Biotechnologów „Herbion” i Chemicznego Koła Naukowego „Flogiston”.

Ci, którzy odwiedzili Wydział Inżynierii Materiałowej mogli zapoznać się z metodami pozwalającymi na poznanie budowy materiałów na różnych poziomach wielkości, m.in. poprzez mikroskopię świetlną lub tomografię rentgenowską.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów Wydział Architektury zamienił się w prawdziwy poligon doświadczalny. Odwiedzający mieli szansę wejść w rolę odkrywców i zmierzyć się z prawdziwą materią.

Wydział Geodezji i Kartografii przygotował na Noc Muzeów m.in. wykłady popularnonaukowe oraz wystawę dawnych i współczesnych instrumentów geodezyjnych. Chętni mogli też poczuć się jak prawdziwi geodeci i pod czujnym okiem specjalistów wykonać profesjonalny pomiar.

Na Wydziale Transportu można było wysłuchać ciekawych wykładów, obejrzeć wystawę „Pocztówki i zdjęcia Politechniki Warszawskiej”, a także wcielić się w rolę maszynisty podczas warsztatów prowadzenia ruchu kolejowego w laboratorium z najnowocześniejszą makietą kolejową!

Zwieńczeniem Nocy Muzeów PW był niezwykły pokaz chemicznym z efektami świetlnymi, który na dziedzińcu Gmachu Technologii Chemicznej przygotowali i przeprowadzili studenci z Chemicznego Koła Naukowego „Flogiston”.

 

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości