Znak Politechniki Warszawskiej

13/11/2019 - Dzień Politechniki Warszawskiej 2019

Serdecznie zapraszamy 15 listopada 2019 r. na godz. 11.00 do Dużej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawski na uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Warszawskiej.  W programie przewidziano m.in. wystąpienia prof. Jana Szmidta, Rektora Politechniki Warszawskiej, prof. Andrzeja Jakubiaka „Profesorowie Politechniki Warszawskiej, żołnierze Armii Krajowej”, Andrzeja Olbrysza „Samorząd Studencki okresu przełomu 1988-1990”, promocje doktorskie i habilitacyjne, wręczenie 47. Medalu PW, Nagród Naukowych Politechniki Warszawskiej oraz Medali Komisji Edukacji Narodowej.

Dzień Politechniki Warszawskiej tradycyjnie obchodzimy 15 listopada. Tego dnia w 1915 roku zainaugurowano rok akademicki, w którym po raz pierwszy w historii Uczelni zajęcia odbywały się całkowicie w języku polskim. Obchody Święta Politechniki Warszawskiej w roku 2019 połączone są z jubileuszem 30-lecia istnienia Samorządu Studentów PW (SSPW). Święto wspólnoty akademickiej PW rozpocznie uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Warszawskiej z udziałem pocztów sztandarowych. Na godzinę 13.00 zaplanowano złożenie kwiatów w hołdzie Studentom PW poległym w walce o wolność i niepodległość Polski oraz otwarcie wystawy „Polacy światu” przygotowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Ekspozycja przedstawia sylwetki wybitnych Polaków, których los poprowadził w odległe zakątki świata. Pośród przedstawionych osób znaczącą grupę stanowią absolwenci Politechniki Warszawskiej. Wystawę będzie można oglądać w krużgankach Gmachu Głównego PW. Jak co roku odbędzie się również gala, podczas której absolwenci o wybitnych osiągnięciach zawodowych otrzymają statuetki Złotej Księgi.

Więcej informacji w załączonym komunikacie prasowym oraz na stronach Politechniki Warszawskiej: www.pw.edu.pl www.biuletyn.pw.edu.pl

Data: 15 listopada (piątek), godz. 11.00.

Miejsce: Duża Aula Politechniki Warszawskiej, Pl. Politechniki 1

Uprzejmie proszę o potwierdzenie przybycia na adres e-mail: izabela.ryniec@pw.edu.pl do dnia 14 listopada 2019 r.

15 listopada  jest jedną z najważniejszych dat w kalendarzu wydarzeń Politechniki Warszawskiej. Tego dnia w 1915 r. zainaugurowano rok akademicki, w którym po raz pierwszy w historii Uczelni zajęcia odbywały się całkowicie w polskim języku wykładowym. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Święto Politechniki Warszawskiej. Tradycja Politechniki Warszawskiej jest jednak o wiele dłuższa, sięga początków XIX wiek, kiedy to w 1826 roku została otwarta Szkoła Przygotowawcza do Instytutu Politechnicznego w Warszawie. 

Politechnika Warszawska jest wiodącą w Polsce uczelnią techniczną. W 2019 r. znalazła się w gronie laureatów konkursu „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, otrzymując status uczelni badawczej.Politechnika Warszawskaaktywnie uczestniczy w krajowych i zagranicznych programach badawczych, dysponując szerokim potencjałem naukowo-badawczym w dziedzinie nauk technicznych tj. wyspecjalizowanymi kadrami, bazą badawczą i laboratoryjną na światowym poziomie. Transfer technologii jest ważnym elementem misji uczelni jako ośrodka innowacyjności i przedsiębiorczości. Na 19 wydziałach i w 1 kolegium kształci się aktualnie ponad 30 tys. studentów i doktorantów. W Politechnice Warszawskiej działa ponad 150 kół naukowych i organizacji studenckich. Realizowane przez studentów projekty badawcze pozwalają na połączenie wiedzy zdobytej w toku studiów z umiejętnościami praktycznymi. Około 91,5 proc. absolwentów znajduje pierwszą pracę do trzech miesięcy po ukończeniu studiów (Monitoring Karier Zawodowych Absolwentów Politechniki Warszawskiej, edycja VIII, 2019 r.).

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości