Kalendarium

Miejsce: Politechnika Warszawska Filia w Płocku, Płock, ul. Łukasiewicza 17

Zapraszamy na XXXIX Międzynarodowe Sympozjum im. Bolesława Krzysztofika AQUA 2022 na temat problemów inżynierii środowiska.

Tematyka referatów:

 • woda,
 • ścieki i osady ściekowe,
 • odpady,
 • budownictwo ekologiczne,
 • gleba,
 • powietrze.

Osoby zainteresowane udziałem w sympozjum prosimy o przesyłanie karty zgłoszenia na adres aqua@pw.edu.pl. Ostateczny termin zgłoszeń to 15 sierpnia 2022 roku.

Sympozjum organizują Koło Naukowe Inżynierii Środowiska wraz z Zakładem Inżynierii Sanitarnej i Ochrony Środowiska, działającym na Wydziale Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie Filii PW w Płocku

Polskie przedsiębiorstwa z branży elektrycznej, budowlanej i metalowej mogą wziąć udział w szkoleniach pod kątem wykonywania prac dla energetyki jądrowej.

Ich celem jest podniesienie kompetencji krajowego przemysłu w obszarze wymagań jakościowych, biznesowych oraz technicznych, specyficznych w cywilnej energetyce jądrowej. Dzięki temu firmy będą mogły w pełni włączyć się w realizację „Programu polskiej energetyki jądrowej” oraz w światowe łańcuchy dostaw.

Szkolenia przeprowadzone zostaną w dwóch terminach: 14-18 listopada oraz 28 listopada – 2 grudnia 2022 r. Udział będzie nieodpłatny.

Na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska szkolenia organizują Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Spawalnictwa we współpracy z Wydziałem Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

Szczegóły wkrótce na stronach internetowych organizatorów.

Miejsce: Gmach Główny PW, Wydziały, akademiki, online

Zapraszamy do dołączania do politechnicznej Szlachetnej Paczki. W tym roku chcemy pomóc rodzinom pani Bożeny i pana Krzysztofa.

Jak wesprzeć akcję?

 • dostarczyć dary (przede wszystkim żywność długoterminową, środki higieny i czystości) do specjalnych kartonów znajdujących się w różnych miejscach na PW,
 • wpłacić pieniądze na zbiórkę online: zrzutka.pl

Akcję koordynuje Samorząd Studentów PW przy współpracy z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów PW.

Więcej informacji na Facebooku

Miejsce: plac przed Gmachem Głównym PW

Zapraszamy na trzydniowy Kiermasz Świąteczny PW. To już tradycja, że na początku grudnia przed Gmachem Głównym stają domki ze świątecznymi specjałami. Centralnym punktem będzie oczywiście domek PW z politechnicznymi gadżetami i - to nowość - rękodziełem przekazanym przez naszych studentów, doktorantów i pracowników. Te wyroby będzie można otrzymać w zamian za datek - wszystkie zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na Stypendium pod choinkę - specjalne wyróżnienie dla zdolnych i aktywnych studentów i doktorantów PW.

Miejsce: Gmach Główny Politechniki Warszawskiej, Sala Senatu oraz online

Zapraszamy na konferencję "Działalność naukowa - niedoceniany czynnik rozwoju cywilizacyjnego Polski".

Obrady będą poświęcone niedocenianiu w naszym kraju działalności naukowej jako istotnego czynnika rozwoju cywilizacyjnego, które wyraża się m.in. skrajnym rozdźwiękiem między wzrostem zamożności Polski a nieproporcjonalnie niskimi nakładami na działalność naukową. Rozdźwięk ten jest wyrazem realnej polityki naukowej prowadzonej od kilku dekad, praktycznie niezależnej od zmieniających się politycznych barw władzy ustawodawczej i wykonawczej.

Program konferencji:

 • Przedstawienie dokonań Instytutu Problemów Współczesnej Cywilizacji z okazji 25-lecia jego działalności (prof. Józef Lubacz)
 • Przedstawienie głównych tez związanych z przedmiotem konferencji (prof. Marian Szczerek)
 • Dyskusja panelowa
  moderator: prof. Zbigniew Marciniak
  uczestnicy:
  – prof. Roman Cieślak, rektor Uniwersytetu SWPS
  – minister Wojciech Murdzek, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Edukacji
  – prof. Marcin Pałys, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  – Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich
  – prof. Marek Ratajczak, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
 • Dyskusja z udziałem uczestników konferencji

Konferencję organizuje Instytut Problemów Współczesnej Cywilizacji im. Marka Dietricha, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie konferencji

Miejsce: klub Stodoła, Warszawa, ul. Batorego 10a

Orkiestra Rozrywkowa Politechniki Warszawskiej The Engineers Band świętuje swój jubileusz. Z tej okazji odbędzie się specjalny koncert. Na fanów muzyki rozrywkowej i tanecznej czekać będzie żywa muzyka i urodzinowe niespodzianki.

Wstęp na koncert po zakupie cegiełek Fundacji Politechniki Warszawskiej (dostępnych przy wejściu na salę). Zebrane środki zostaną przeznaczone na dalszy rozwój politechnicznej Orkiestry.