Znak Politechniki Warszawskiej

Badania i nauka

Aktualności

Otwarcie Szanghajsko-Warszawskiego Laboratorium Sztucznej Inteligencji

Opublikowano: 09.09.2019 11:52

Otwarcie Szanghajsko-Warszawskiego Laboratorium Sztucznej Inteligencji poprowadził prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, Rektor PW, fot. Biuletyn PW

Rozwój algorytmów sztucznej inteligencji oraz zastosowanie ich do analizy danych to główne zadania Szanghajsko-Warszawskiego Laboratorium Sztucznej Inteligencji, które powstało na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Stal skrojona na potrzeby przemysłu

Opublikowano: 03.09.2019 10:26

Nanobainit

Nad opracowaniem stali nanokrystalicznej nowej generacji pracuje zespół z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem mgr. inż. Krzysztofa Wasiaka. Opracowanie takiej stali ma duże szanse na wdrożenie przede wszystkim do produkcji narzędzi, ale również odpowiedzialnych części maszyn i wyrobów narażonych na zużycie eksploatacyjne.

Stypendia NCN dla doktorantów z PW

Opublikowano: 05.08.2019 10:03

Sześcioro naszych doktorantów znalazło się w gronie laureatów siódmej edycji konkursu ETIUDA, organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Sposób na recykling wody i detergentów w pralniach przemysłowych

Opublikowano: 02.08.2019 13:32

Zlewka z brudną wodą popralniczą i zlewka z wodą oczyszczoną przez technologię opracowywaną w ramach projektu

Pomysł polsko-niemieckiego konsorcjum przyniesie oszczędności i zmniejszy zanieczyszczenie środowiska. W projekcie REWARD uczestniczą naukowcy z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.

Teledetekcja wsparciem dla środowiska

Opublikowano: 24.07.2019 13:21

Obraz analizy zmian w zadrzewieniu i zakrzaczeniu na obszarze Ostoi Olsztyńsko-Mirowskiej

Jak sprawdzić, w jakim stanie jest siedlisko przyrodnicze? Zatrudnić eksperta od botaniki, który pojedzie na miejsce i wykona niezbędne analizy. To jednak czasochłonne i kosztowne. Rozwiązaniem staje się wykorzystanie metod teledetekcyjnych. Tak było w projekcie HabitARS, w który zaangażowani byli naukowcy z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.