Znak Politechniki Warszawskiej

Zwykły zegarek z niezwykłym paskiem

Unique – czy można było wymyślić nazwę lepiej pasującą do unikalnego wynalazku? Pewnie nie. Pewne jest natomiast to, że absolwenci Politechniki Warszawskiej, którzy stworzyli inteligentny pasek do zegarka zdobywają za swój innowacyjny pomysł liczne nagrody. Czy przełożą się one na rynkowy sukces Unique? 

Zegarek nabiera rozumu

Pasek, który zamienia dowolny zegarek w smartwatcha to pomysł dwóch absolwentów Wydziału Mechatroniki – Pawła Karczewskiego oraz Patryka Lamprechta. – Jako miłośnicy zegarków klasycznych i nowej technologii widzimy bardzo dużą wartość w połączeniu obydwu produktów z zachowaniem tego co najcenniejsze. Tą wartość dostrzegają również producenci zegarków. Mamy już pierwsze zainteresowane firmy – mówią twórcy Unique z firmy uBirds.

Najpierw był pomysł opaski fitness, ale ze względu na dużą konkurencję na rynku ewoluował on w stronę paska do zegarka. – Prace przebiegały wolniej niż byśmy chcieli i ciężej niż mogliśmy to sobie wyobrazić. Najważniejsze jest jednak to, że przetrwaliśmy i obecnie prezentowaliśmy nasz prototyp na Techcrunch Disrupt San Francisco, największych targach startupowych na świecie – opowiada Paweł Karczewski. Na koncie firmy są również liczne nagrody. Ostatnio pasek doceniono podczas InfoShare 2015 – ujął on jury prostotą idei oraz modelem biznesowym.

Skórzany i zaawansowany

Pasek Unique mimo, że ukrywa w sobie elektronikę, jest nieznacznie grubszy od standardowego paska do zegarka. Ma dyskretną, wielokolorową diodę LED, potrafi wibrować i rozpoznawać gesty. Ponadto daje możliwość monitorowania aktywności oraz selekcji odbieranych informacji. – Unique  pozwoli  odrzucić  niewygodną  rozmowę  telefoniczną  podczas  spotkania,  przez  szybkie tapnięcie paska, czy też powiadomi Cię o oddaleniu się od telefonu, dzięki czemu nie zapomnisz zabrać go ze sobą – komentuje Paweł Karczewski, jeden z pomysłodawców Unique. – Informacje pochodzące z Unique wyświetlane są na ekranie telefonu, ale także i na samym pasku, przy pomocy wielokolorowej diody. Przekłada się to na mniejszy pobór energii, a przez to na wzrost czasu pracy na jednym ładowaniu – dodaje Patryk Lamprecht.

Pasek współpracuje z aplikacją przygotowaną zarówno na system iOS, jak i Android. Umożliwia personalizację funkcji i dopasowanie ich do własnych potrzeb. Użytkownicy za pośrednictwem strony internetowej mogą sami zaprojektować wygląd swojego paska. Można wybrać rodzaj skóry, sposób szycia, kolor nici, liczbę szlufek i styl sprzączki. Pomysłodawcy zegarka nie zamierzają jednak koncentrować się jedynie na indywidualnych zamówieniach. – Nasz biznes głównie opieramy na współpracy z producentami zegarków więc przedział cenowy inteligentnych pasków będzie szeroki. Z naszej strony oferujemy 100% spersonalizowane paski, robione ręcznie dlatego cena jest wyższa – wyjaśniają.

Rusza przedsprzedaż

Pod koniec września uruchomiono kampanię na Kickstarterze, gdzie każdy może zamówić unikalny pasek. – Każdy będzie mógł dostosować smart pasek do swojego zegarka, wybierając jeden z 3 wariantów kolorystycznych  lub  skorzystać  z  naszego  kreatora (dostępnego również na platformach iOS i Android – przyp. red.) i  samemu  go  zaprojektować  –  mówi Paweł Karczewski. Unique dostępny jest na Kickstarterze w kilku wariantach cenowych. Dla pierwszych osób wspierających kampanię możliwy do nabycia już od 139 dolarów za pasek. Odzew internautów jest bardzo pozytywny – w ciągu pierwszego tygodnia od uruchomienia kampanii udało się zebrać blisko 60 proc. zaplanowanych funduszy.

Unique a PW

Gdyby nie Politechnika Warszawska, nie byłoby Unique? – Politechnika dała nam wiedzę i umiejętności, które pozwoliły nam na stworzenie idei oraz prototypu inteligentnego paska. Dzięki uczelni również się poznaliśmy. Od pierwszego roku chodziliśmy do tej samej grupy na Wydziale Mechatroniki – podkreślają twórcy paska.

Życzymy naszym absolwentom, aby Unique zagościł na wielu nadgarstkach na całym świecie.

Najważniejsze cechy Unique to:

  • Notifications  –  za  pomocą  wbudowanych  w  pasek    wibracji  i  wielokolorowej  diody  LED  możesz otrzymywać   powiadomienia   o   przychodzących   rozmowach   telefonicznych,   wiadomościach tekstowych, e-mailach bez konieczności patrzenia na telefon. Od Ciebie zależy, jakie powiadomienia występujące na telefonie mają zwrócić Twoją uwagę.
  • NFC (komunikacja  bliskiego  zasięgu)   –  zaprogramuj  swój  pasek,  aby  dostosować  go  do  swoich potrzeb. Wgraj na niego wizytówkę, przepustki do klubu fitness, biurowca, czy pokoju hotelowego. Programowalny tag NFC pozwala na dowolną konfigurację paska, aby najczęściej używana karta była na wyciągnięcie ręki.
  • Activity Monitoring  – zdrowy tryb życia nie tylko staje się coraz bardziej popularny, ale także prosty do osiągnięcia dzięki funkcjom mierzenia kroków, pokonanego dystansu, prędkości, czy spalanych kalorii. Ustawiaj cel i dąż do jego osiągnięcia dbając przy tym o zdrowie, bez konieczności kupowania dodatkowego urządzenia.
  • Gesture Control – odrzucić połączenie jednym dotknięciem! Zestaw gestów pozwoli Ci między innymi na odrzucenie połączenia bez spoglądania na telefon.
  • Loss Prevention – w dzisiejszych czasach nie możemy sobie pozwolić na dzień bez telefonu. Zdarzyło Ci się zapomnieć telefonu z domu lub z samochodu? Może nawet kiedyś go zgubiłeś? Unique uchroni Cię od tego. Kiedy oddalisz się od telefonu, smart pasek poinformuje Cię o tym dzięki wbudowanej wibracji.

Więcej informacji na stronie firmy uBirds.