Znak Politechniki Warszawskiej

Zaprojektuj swój dom jak w grze komputerowej

Gotowy projekt lub indywidualna współpraca z architektem – jeśli marzysz o własnym domu, to dwie możliwości jakie przed tobą stoją. A co gdybyś mógł, trochę jak w grze komputerowej, samodzielnie zaplanować jak będzie wyglądał twój dom? Czy to w ogóle możliwe? Zbada to Krystian Kwieciński, doktorant z Wydziału Architektury PW.

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

Krystian Kwieciński najbliższe 9 miesięcy w ramach Stypendium Fulbrighta spędzi w Pennsylvania State University, fot. BPI

Przemysłowa indywidualizacja (ang. mass custamization) łączy w sobie ideę masowej produkcji z różnorodnością produktów, w taki sposób, by użytkownicy mogli znaleźć dokładnie to, czego poszukują w odpowiedniej cenie. Takie możliwości dają firmy z wielu branż na całym świecie. Klient może np. spersonalizować buty (wybrać kolory, materiał, hafty) czy „zaprojektować” swoje auto (wybierając silnik, kolor tapicerki, styl wykonania deski rozdzielczej). Istnieją także firmy, które pozwalają użytkownikowi wybrać materiały i elementy wykończenia podczas projektowania domów.

Krystian Kwieciński przekonuje, że podobne narzędzia można by wykorzystywać przy kompleksowym projektowaniu domów. Oryginalny, specjalnie przygotowany dla klienta projekt od architekta sporo kosztuje, tańszy, gotowy projekt domu, to pójście na kompromisy. Nawet, kiedy z setek propozycji uda się nam wybrać tę spełniającą najwięcej ważnych dla nas kryteriów, zawsze znajdzie się coś, co chętnie byśmy zmienili. I tu koło się zamyka. Być może za kilka lat uda się rozwiązać problem, który spędza sen z powiek tym, którzy marzą o własnym domu.

Znaleźć złoty środek

- Powstaje co raz więcej narzędzi cyfrowych, które są adresowane do osób zainteresowanych samodzielnym zaprojektowaniem domu – mówi Krystian Kwieciński. – Wbrew pozorom do obsługi tych narzędzi potrzeba jednak fachowej wiedzy. Ograniczenie funkcjonalności oferowanej przez oprogramowanie profesjonalne nie wystarczy, żeby klient sam mógł stworzyć dobry projekt architektoniczny.

Chodzi o stworzenie systemu, który pomógłby użytkownikowi zaplanować poszczególne elementy budynku. Program dawałby możliwość „zbudowania” własnego domu w świecie wirtualnym. Ważne jest, aby zabezpieczyć klienta przed jego nieograniczoną fantazją i zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania. Nie może przecież powstać budynek, który nie będzie zgodny z obowiązującymi przepisami i powszechnie przyjętymi zasadami projektowania, będzie miał na przykład źle zaplanowane pokoje lub niedoświetlone pomieszczenia. – W oparciu o wytyczne od klienta i reguły projektowe określone przez architekta system wygeneruje odpowiedź projektową, która powinna godzić wymagania obu stron – tłumaczy Krystian Kwieciński.

Model teoretyczny takiego systemu Krystian Kwieciński stworzył z pomocą prof. Władysława Homendy z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych. W zeszłym roku udało się ten model zaimplementować i przetestować w oprogramowaniu służącym do generowania miast.

Dom – zaprojektuj to (prawie) sam!

Czy architekci nie pomyślą, że tworzenie takich narzędzi odbierze im pracę?

- Zaproponowany system jest w stanie jedynie poszukiwać rozwiązania na proste i powtarzalne problemy projektowe, ale nie jest on w stanie myśleć kreatywnie – wyjaśnia nasz doktorant. – Z tego powodu architekci, na co dzień w kreatywny sposób rozwiązujący problemy projektowe, nie powinni czuć się zagrożeni. Ponadto system ten ma na celu ułatwienie uczestnictwa klientów w procesie projektowym i może również zostać wykorzystany w codziennej pracy architektów. Mój doktorat ma na celu zarówno zbadanie możliwości oferowanych przez tego typu podejście, jak również ograniczeń związanych z jego stosowaniem.

Architekt – badacz

Krystian Kwieciński najbliższe 9 miesięcy w ramach Stypendium Fulbrighta spędzi w Pennsylvania State University, gdzie będzie realizował projekt badawczy „Ograniczenia zastosowania przemysłowej indywidualizacji w budownictwie mieszkaniowym”. Tam będzie miał okazję współpracować z prof. Jose Duartem, który podczas swojego doktoratu na MIT pracował nad automatyzacją projektowania budynków w stylu Álvaro Sizy. Siza zaprojektował osiedle socjalne na peryferiach miasta Évora w Portugalii. Prof. Duarte przeanalizował styl tego osiedla, a potem określił reguły, które zalgorytmizował. Program komputerowy wygenerował serię rozwiązań projektowych. Wtedy prof. Duarte wybrał kilka z wygenerowanych projektów i kilka oryginalnych prac Sizy i pokazał je autorowi osiedla. Álvaro Siza oglądając te projekty stwierdził, że wszystkie są zgodne z jego założeniami. W ten sposób prof. Duarte potwierdził, że automatyczne projektowanie domów na podstawie ściśle określonych zasad jest możliwe.

– Od tego czasu minęło ponad 15 lat, a przemysłowa indywidualizacja nie znalazła powszechnego zastosowania w budownictwie mieszkaniowym – mówi Krystian Kwieciński. – Na pytanie „dlaczego?” chciałbym znaleźć odpowiedź właśnie podczas wyjazdu do Stanów.

 

Monika Bukowska

Biuro ds. Promocji i Informacji