Naukowcy z Wydziału Architektury twórcami pierwszego w Polsce domu z ziemi

7 grudnia 2012 roku w Parku Ekologicznym w Pasłęku odbyło się uroczyste oddanie do użytku budynku doświadczalno-dydaktycznego wykonanego z surowej ziemi. Autorami projektu są pracownicy Wydziału Architektury PW - prof. dr hab. Teresa Kelm, dr inż. arch. Jerzy Górski oraz mgr inż. arch. Marek Kołłątaj.

fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Jak powiedziała PAP autorka projektu prof. Teresa Kelm jest to pierwszy w Polsce budynek zrealizowany w technologii ziemi ubijanej w szalunkach. Wcześniej podejmowano jedynie próby wypełniania drewnianych konstrukcji cegłami z ziemi.

Dodała, że budownictwo z surowej ziemi rozwija się intensywnie w państwach o umiarkowanym klimacie i stało się modne na zachodzie Europy. W Niemczech istnieje ok. 6 tys. firm produkujących elementy budowlane z ziemi.

Budowa domu rozpoczęła się wiosną 2007 roku. Przygotowanie projektu i realizacja budynku stały się możliwe dzięki pozyskaniu przez zespół autorski z Politechniki Warszawskiej  grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w latach 2005-2008. Całkowity koszt zadania to 247 tysięcy złotych, w tym 67 tysięcy to udział gminy Pasłęk. Projekt w 2011 roku zdobył nagrodę „Outstanding Earthen Architecture in Europe” za swoje nowatorstwo.

Niewypalana, ubijana ciasno ziemia ma parametry wytrzymałościowe podobne do tej jaką ma wypalana cegła. Surowa ziemia dobrze przy tym „oddycha” i pozwala na oszczędności energii dzięki temu, że nie przewodzi ciepła i pozwala na jego magazynowanie. Naukowcy będą teraz sprawdzać jak budynek zachowuje się w czasie eksploatacji. Badane będą temperatura, wilgotność i naświetlenie wnętrza.

Budynek jest obecnie własnością Miasta i Gminy Pasłęk. Administratorem obiektu jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pasłęku, który zamierza wykorzystywać budynek m. in. do realizacji zadań statutowych związanych z działalnością sportowo-rekreacyjną.

fot. PAP/Tomasz Waszczuk