Znak Politechniki Warszawskiej

Absolwent PW – twórca atlasów mózgu

Ma na swoim koncie ponad 500 publikacji, kilkadziesiąt wniosków patentowych, 15 patentów przyznanych w Stanach Zjednoczonych i 8 w Unii Europejskiej. A także – przede wszystkim – 35 atlasów mózgu, które opracował wraz ze swoim zespołem. To z tego prof. Wiesław Nowiński znany jest na całym świecie.

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

Mózg

Prof. Nowiński wykorzystał w swojej pracy swój własny mózg, fot. pixabay.com

Naukowiec zajmuje się tematyką medyczną, ale nie jest lekarzem. Skończył elektronikę na Politechnice Warszawskiej, potem obronił doktorat na Politechnice Łódzkiej i habilitację w Polskiej Akademii Nauk. W 1991 roku wyjechał do Singapuru. To tam pracował nad swoimi najważniejszymi projektami – atlasami mózgu.

Cztery lata pracy

– W pewnym momencie zrozumiałem, że mimo że stosuję wiele atlasów drukowanych i przekształciłem je do postaci trójwymiarowej, są one ograniczone, ponieważ mają zbyt małą liczbę struktur, nie dają się rozszerzać, są niedokładne – wyjaśniał prof. Nowiński w rozmowie z Karolem Jałochowskim z „Polityki”. – Zacząłem szukać nowego materiału.

Po przyjeździe do Singapuru naukowiec przekonał zespół, do którego trafił (zajmujący się wizualizacją), do współpracy z branżą medyczną. Sam zaczął jeździć po świecie, rozmawiać z lekarzami, obserwować operacje neurochirurgiczne. Żeby przygotować atlas mózgu, potrzebował wiedzy, ale również… mózgu, który mógłby poznawać, badać i skanować. W końcu postanowił wykorzystywać do tego swój własny.

Przygotowanie pierwszego atlasu zajęło prof. Nowińskiemu ok. cztery lata. Sama analiza ok. 1500 obrazów trwała rok. Wszystkie widziane na nich struktury naukowiec musiał ręcznie poetykietować. To żmudna praca, wymagająca niezwykłej dokładności. Co ważne, została jednak wynagrodzona. Pierwszy atlas, wydany w 1997 roku, stał się bestsellerem. Potem z wielkim zainteresowaniem i uznaniem przyjmowano publikacje kolejnych.

Mózg odniesienia

Atlasów prof. Nowińskiego używa się na całym świecie. Wykorzystywane są w neurochirurgii, neuroradiologii, neurologii i mapowaniu mózgu. Korzystają z nich lekarze, są skarbnicą wiedzy dla studentów.

– Z punktu widzenia medycznego, pierwszym zastosowaniem była choroba Parkinsona – mówił naukowiec Kamilowi Tureckiemu w programie „Ustalmy Jedno – Świat”. – Atlas ma o wiele lepszą rozdzielczość niż wszelkie inne formy skanowania. Pozwala to na przykład śledzić proces leczenia.

Projekty prof. Nowińskiego pomagają też pacjentom po udarach mózgu. Wszystko dzięki temu, że atlasy pozwalają m.in. sprawdzić obszary mózgu, które zostały trwale uszkodzone i te, które są tym zagrożone. Mapy służą także do tworzenia symulacji różnych chorób neurologicznych. Wykorzystuje się w leczeniu epilepsji, bólu i chorób psychicznych. – W neuronaukach atlas służy jako mózg odniesienia – podkreślał prof. Nowiński w rozmowie z Anną Ronij dla Polskiej Agencji Prasowej.

Opracowania absolwenta Politechniki Warszawskiej trafiły do ok. 100 krajów. Licencji na ich wykorzystywanie udzielono 67 firmom i instytucjom. Prof. Nowiński otrzymał za nie kilkadziesiąt nagród i wyróżnień, m.in. od czołowych stowarzyszeń medycznych

– Czuję się spełnionym człowiekiem, jeśli moje atlasy mogą pomóc tysiącom lekarzy, a każdy lekarz może pomóc tysiącom pacjentów, to jest największa satysfakcja i motywacja do dalszej pracy – mówił Annie Ronij.

Po wielu latach pracy w Singapurze naukowiec wrócił do naszego kraju. W grudniu 2015 roku został pracownikiem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Podkreśla, że chciałby, by w Polsce były lepsze warunki do pracy nad innowacyjnymi projektami. Mówi o utworzeniu Polskiej Doliny Krzemowej.
 

Agnieszka Kapela

Biuro ds. Promocji i Informacji

_____________________

Na podstawie:

Urszula Ludwiczak, Zeskanował swój mózg. I stworzył atlas głowy, http://www.wspolczesna.pl/magazyn/a/zeskanowal-swoj-mozg-i-stworzyl-atlas-glowy,10040636/, dostęp: 19 października 2017 r.

Kamil Turecki, Prof. Wiesław Nowiński w „Ustalmy Jedno – Świat”, http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/prof-wieslaw-nowinski-w-ustalmy-jedno-swiat/eqtmz0, dostęp: 19 października 2017 r.

Laureaci III edycji „Wybitny Polak”, http://www.terazpolska.pl/pl/Laureaci-III-edycji, dostęp: 19 października 2017 r.

Badania nad mózgiem in silico ruszają na UKSW,http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,408745,badania-nad-mozgiem-in-silico-ruszaja-na-uksw.html, dostęp: 19 października 2017 r.

Polski wizjoner – obywatel świata – prof. Wiesław Nowiński, rozmowę przepr. Anna Ronij, za: http://www.gazetagazeta.com/2014/08/polski-wizjoner-obywatel-swiata-prof-wieslaw-nowinski/, dostęp: 19 października 2017 r.

Prof. Nowiński: wracam, aby budować Polskę innowacyjną, rozmowę przepr. Ewelina Krajczyńska, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407228,prof-nowinski-wracam-aby-budowac-polske-innowacyjna.html, dostęp: 19 października 2017 r.

Strona Wiesława Nowińskiego, http://www.wieslawnowinski.com/, dostęp: 19 października 2017 r.

Wiesław Nowiński: Mózg dla każdego, realizacja: Karol Jałochowski,https://www.youtube.com/watch?v=te83IV0FHAA, dostęp: 19 października 2017 r.