Znak Politechniki Warszawskiej

Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW)

W cyklu Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW) prezentujemy cały wachlarz dziedzin, którymi zajmują się pracownicy, studenci i absolwenci Politechniki Warszawskiej. Piszemy o ich wynalazkach, odkryciach, projektach.

Artykuły pokazują nie tylko efekt prac, ale też drogę, która doprowadziła (lub wciąż prowadzi) do sukcesu. Za pomysłami i odkryciami kryją się przecież pełni pasji ludzie. Chcemy w ten sposób zainspirować kolejnych badaczy.

PIKAOM, czyli nowe technologie w diagnostyce patomorfologicznej

Opublikowano: 12.05.2015 08:17

 "Platforma internetowa komputerowej analizy obrazów mikroskopowych do wspomagania współczesnej diagnostyki patomorfologicznej" to projekt badawczy realizowany przez konsorcjum, w skład którego wchodzą: Wojskowy Instytut Medyczny, Instytut Biocybernetyki Inżynierii Biomedycznej PAN oraz Politechnika Warszawska - zespół prof. nzw. dr. hab. inż. Tomasza Markiewicza z Wydziału Elektrycznego.

Rekonstrukcja szybowca Sl-1 Akar

Opublikowano: 07.05.2015 10:37

Z okazji obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej Koło Naukowe Lotników działające przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa podjęło się rekonstrukcji pierwszego szybowca skonstruowanego na Politechnice.

Nowatorska metoda projektowania iluminacji

Opublikowano: 30.04.2015 09:32

W następstwie działalności naukowej pracowników Zakładu Techniki Świetlnej, skupionych wokół osoby prof. dr hab. Wojciecha Żagana, przy projektowaniu oświetlenia obiektów budowlanych wykorzystywana jest nowatorska metoda projektowania iluminacji opierająca się na komputerowej wizualizacji charakteryzującej się dużym realizmem, tzw. dokładnością fotorealistyczną. Jest to punkt zwrotny w podejściu do iluminacji obiektów, pojawiła się bowiem możliwość wiarygodnej oceny rezultatów projektu na podstawie obrazu symulacyjnego,  na długo przed fizyczną realizacją koncepcji oświetlenia.

Robot wykryje użycie broni biologicznej

Opublikowano: 20.04.2015 12:55

Maszyny zastępujące człowieka w działaniach wojennych to już nie tylko domena filmów science fiction. Politechnika Warszawska uczestniczy w projekcie, który przekuwa takie fantazje w rzeczywistość.

Politechnika na celowniku, czyli PW-61 wkrótce w powietrzu

Opublikowano: 16.04.2015 15:33

Cele latające to maszyny powszechnie używane przez wojsko do szkolenia artylerzystów na poligonach. Zespół badaczy i konstruktorów z Politechniki Warszawskiej opracował projekt koncepcyjny i techniczny nowego samolotu nazwanego Cel Latający PW-61.

Sztuczna pszczoła

Opublikowano: 08.04.2015 09:14

Gdy hodowcy rzepaku dowiedzieli się, nad czym pracują naukowcy z Politechniki Warszawskiej, żeby im pomóc, zasadzili niskopienne odmiany rzepaku. A teraz trzymają kciuki za szybkie skończenie wynalazku.

Zamienić minus na plus

Opublikowano: 08.04.2015 09:12

Przeciwnik podbiega. Robi zamach i... z całej siły kopie naszego piłkarza w goleń. A on? Nic nie czuje - tak mają działać specjalne ochraniacze, które powstają na Politechnice Warszawskiej.

Łącze inżynierskie typu SMART

Opublikowano: 30.03.2015 11:28

Zespół z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej uzyskał w PSE S.A. dopuszczenie do stosowania nowego łącza inżynierskiego typu SMART w urządzeniach automatyki stacji wysokiego napięcia. Twórcami tego łącza są dr inż. Ryszard Kowalik, dr inż. Marcin Januszewski, mgr inż. Emil Bartosiewicz z Zakładu Aparatów i Automatyki Elektroenergetycznej Instytutu Elektroenergetyki.

Piko-projektory przyszłości

Opublikowano: 27.03.2015 12:15

Badacze z Politechniki Warszawskiej pracują nad piko-projektorem holograficznym, który pozwoli na improwizowane pokazy slajdów, zdjęć i filmów na ścianie lub kartce papieru. Pokazy będą mogły odbywać się przy normalnym oświetleniu i trwać wiele godzin,  a do tego będziemy potrzebowali jedynie standardowego telefonu z naładowaną baterią.

Urządzenie do skanowania przestrzeni za pomocą ultradźwiękowego obrazowania 3D

Opublikowano: 26.03.2015 10:11

Koło Naukowe Radiolokacji i Cyfrowego Przetwarzania Sygnałów działające na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych stworzyło prototypowe urządzenie przeznaczone do skanowania przestrzeni za pomocą ultradźwiękowego obrazowania 3D ze sterowaną wiązką na platformie ruchomej. Jest to pośredni krok do stworzenia autonomicznego robota pozwalającego na zdalne skanowanie przestrzeni i tworzenia mapy otoczenia.

Innowacyjna ciecz do kamizelek kuloodpornych

Opublikowano: 26.03.2015 10:03

Nad wynalazkiem pracował zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej (prace realizowane były na Wydziale Inżynierii Materiałowej przy udziale prof. Marcina Leonowicza przyp. red.), Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia oraz Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex w Łodzi. Innowacja została opracowana ramach projektu "Inteligentne pancerze pasywne z zastosowaniem cieczy reologicznych ze strukturami nano" w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Skaner do badań nieniszczących kompozytów wzmacnianych włóknami węglowymi

Opublikowano: 25.03.2015 11:12

Zespół dr. inż. Bartłomieja Salskiego z Instyturu Radioelektroniki Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW opracował nową metodę badań nieniszczących kompozytów wzmacnianych włóknami węglowymi, stosowanych coraz powszechniej do budowy konstrukcji lotniczych, turbin wiatrowych i wielu innych aplikacji, w których pożądany jest niewielki ciężar urządzeń bez pogorszenia ich własności mechanicznych.