Znak Politechniki Warszawskiej

Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW)

W cyklu Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW) prezentujemy cały wachlarz dziedzin, którymi zajmują się pracownicy, studenci i absolwenci Politechniki Warszawskiej. Piszemy o ich wynalazkach, odkryciach, projektach.

Artykuły pokazują nie tylko efekt prac, ale też drogę, która doprowadziła (lub wciąż prowadzi) do sukcesu. Za pomysłami i odkryciami kryją się przecież pełni pasji ludzie. Chcemy w ten sposób zainspirować kolejnych badaczy.

PRT - miejski transport przyszłości?

Opublikowano: 21.01.2016 09:59

Przechodzień wchodzi na estakadę wysokości ok. 6 metrów, wsiada do niewielkiego pojazdu, podaje cel podróży po czym rozsiada się wygodnie. Pojazd sam wybiera optymalną trasę, unika kolizji, reaguje na sytuacje awaryjne i dowozi pasażera na miejsce bez przystanków pośrednich. Powyższy opis choć brzmi jak wycięty ze scenariusza filmu science fiction, definiuje system PRT (Personal Rapid Transit). Zespół z Politechniki Warszawskiej w ramach projektu Eco-Mobilność opracował takie rozwiązanie. Czy PRT pojawi się w przyszłości w polskich miastach?

Awatary 3D w służbie Fryderyka Chopina i Chińskiego Króla

Opublikowano: 10.12.2015 14:43

Zakład Technik Wirtualnej Rzeczywistości Wydziału Mechatroniki PW nadaje obiektom cyfrową nieśmiertelność. O tradycji, która czerpie z nowoczesnych technik skanowania 3D opowiada dr hab. inż. Robert Sitnik, Kierownik Zakładu.

Projekt CanSat Launcher

Opublikowano: 03.12.2015 12:39

Młodzi inżynierowie ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej wyznaczyli sobie kolejny ambitny cel. Sekcja Rakietowa chce zorganizować pierwszy polski konkurs eksperymentów typu CanSat, skierowany zarówno do pasjonatów nauki ze szkół średnich, studentów, a także pracowników naukowych uczelni wyższych i instytutów badawczych. Konkurs CanSat umożliwi przeprowadzenie wielu interesujących badań atmosferycznych mogących służyć nie tylko do poszerzania wiedzy i umiejętności uczestników, ale także przynoszących istotne wyniki naukowe. Obecnie zawody CanSatów odbywają się w kilku krajach Europy Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych.

PW-100 na Stulecie Politechniki Warszawskiej

Opublikowano: 26.11.2015 09:29

Jednym z największych przedsięwzięć badawczych Politechniki Warszawskiej jest program PW-100. Jego celem jest zbudowanie dużego załogowego samolotu badawczego na potrzeby testów lotnych różnych systemów pokładowych, do których możemy zaliczyć m.in. radary mobilne, sensory termowizyjne, czujniki chemiczne, anteny, systemy teledetekcyjne. W kolejnych etapach rozwojowych system PW-100 będzie w pełni bezzałogowy i przeznaczony do zastosowań militarnych i paramilitarnych. Będzie mógł pełnić funkcje zwiadowcze, monitorujące i bojowe z pułapu 7 km.

Wristy – telefon pełen sprzeczności

Opublikowano: 19.11.2015 11:12

Wristy to nie smartwatch! Pod jednym względem jest jednak bardzo „smart” – spełnia oczekiwania konkretnej grupy klientów. Czy wynalazek dwojga absolwentów Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej ma szansę na rynkowy sukces?

Innowacyjny silnik do samochodów hybrydowych

Opublikowano: 12.11.2015 12:52

Nad projektem nowoczesnego silnika samochodowego pracuje zespół naukowo-badawczy z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW, kierowany przez dr. inż. Pawła Mazuro. Celem projektu PAMAR-4 jest opracowanie konstrukcji, wykonanie i przebadanie kompaktowego, wysokosprawnego i ekologicznego spalinowego silnika rewolwerowego, wykorzystującego system spalania HCCI. Przeznaczeniem silnika będzie zastosowanie go jako bardzo lekkiego i wydajnego generatora pokładowego energii elektrycznej (range extender) w hybrydowych samochodach przyszłości.

Misja lotnicza PW w Antarktyce

Opublikowano: 05.11.2015 15:33

Wystarczy im siedem metrów aby wzbić się w powietrze, a ich główną misją jest zbadanie liczebności populacji pingwinów w Antarktyce oraz wykonanie ortofotomapy terenów badawczych. Mowa o bezzałogowych samolotach skonstruowanych przez zespół z Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW).

Zwykły zegarek z niezwykłym paskiem

Opublikowano: 29.10.2015 15:27

Unique – czy można było wymyślić nazwę lepiej pasującą do unikalnego wynalazku? Pewnie nie. Pewne jest natomiast to, że absolwenci Politechniki Warszawskiej, którzy stworzyli inteligentny pasek do zegarka zdobywają za swój innowacyjny pomysł liczne nagrody. Czy przełożą się one na rynkowy sukces Unique? 

Bioimplant odtworzy chorą kość

Opublikowano: 22.10.2015 12:40

Wytwarzanie bioimplantów „na miarę”, wspomagających regenerację i odtworzenie ubytków kostnych u ludzi i zwierząt to cel grupy naukowców z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej pod kierownictwem prof. nzw. dr hab. inż. Wojciecha Święszkowskiego.

PW promuje rozwój Jednostek Samorządu Terytorialnego

Opublikowano: 15.10.2015 12:43

Jak rozwijają się polskie miasta i gminy? Od ponad dekady na to pytanie odpowiadają badacze z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, którzy są autorami słynnego Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. 

PW-SAT2. Kolejny satelita z Politechniki Warszawskiej w budowie

Opublikowano: 08.10.2015 08:57

Od 1957 roku ludzkość wysyła obiekty kosmiczne na orbitę okołoziemską. Obecnie nad naszymi głowami znajduje się ok. 3.600 satelitów z czego tylko 1.000 aktywnych. Dotychczas skatalogowano ok. 20.000 obiektów o średnicy większej niż 5 cm wytworzonych przez człowieka. Szacunki mówią o 300.000 śmieciach mniejszych niż 1 cm. Na tę liczbę składają się m.in. części rakiet wielostopniowych, satelitów i pozostałości eksploatacyjne będące wynikiem np. satelitarnych zderzeń. Są to tzw. kosmiczne śmieci.

Skaner miejsca zbrodni

Opublikowano: 03.07.2015 12:04

Na Wydziale Mechatroniki PW powstaje skaner tworzący trójwymiarową wizualizację miejsca zdarzenia. Czy polską kryminalistykę czeka technologiczna rewolucja? 

Naukowcy z Wydziału Architektury twórcami pierwszego w Polsce domu z ziemi

Opublikowano: 26.06.2015 11:19

7 grudnia 2012 roku w Parku Ekologicznym w Pasłęku odbyło się uroczyste oddanie do użytku budynku doświadczalno-dydaktycznego wykonanego z surowej ziemi. Autorami projektu są pracownicy Wydziału Architektury PW - prof. dr hab. Teresa Kelm, dr inż. arch. Jerzy Górski oraz mgr inż. arch. Marek Kołłątaj.

Nowa komorowa protezka strzemiączka

Opublikowano: 19.06.2015 12:27

Konstrukcja naśladuje budowę fizjologicznej okolicy niszy okienka owalnego, stanowiąc tym samym alternatywę dla protezki tłoczkowej. Projekt, autorstwa naukowców z Wydziału Mechatroniki PW, został wyróżniony w konkursie TANGO. 

Analiza i kontrola dysparycji dla potrzeb realistycznej wizualizacji stereoskopowej

Opublikowano: 12.06.2015 14:35

Prof. Przemysław Rokita oraz mgr inż. Łukasz Dąbała, z Zakładu Grafiki Komputerowej Instytutu Informatyki WEiTI PW, we współpracy z Instytutem Maxa Plancka oraz MIT opracowali nowe metody generowania wysokiej jakości obrazów stereoskopowych wykorzystujące oryginalną metodę analizy i kontroli dysparycji.

Rozwiązania dla branży energetycznej

Opublikowano: 06.06.2015 21:32

Zespół pracowników Zakładu Sieci i Systemów Elektroenergetycznych (Wydział Elektryczny), w ramach projektów 4RES oraz ElGrid realizowanych przez firmę Globema Sp. z o. o., przy współudziale Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej opracował innowacyjne metody obliczeniowe, optymalizacyjne oraz prognostyczne dla branży energetycznej.

Supersamochód - kompromis pomiędzy estetyką a aerodynamiką

Opublikowano: 27.05.2015 10:00

Politechnika Warszawska ma swój wkład w budowę pierwszego polskiego supersamochodu, jakim jest Arrinera Hussarya. Zespół pod kierownictwem prof. nzw. dr. hab. inż. Janusza Piechny (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW) brał udział w testach aerodynamiki. Ponadto pracował nad aktywnym systemem tłumienia drgań pojazdu (Arrinera Automotive S.A. i Politechnika Warszawska otrzymali finansowanie w kwocie 2 634 400 zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na ten cel).

Wkład PW w misję Rosetta

Opublikowano: 25.05.2015 15:04

W nadchodzących dniach lądownik Philae europejskiej misji Rosetta podejmie pierwsze w historii ludzkości badania geologiczne na powierzchni komety. W podłoże wbije się penetrator MUPUS, którego wyjątkowe parametry mechaniczne osiągnięto dzięki metodzie inżynierii powierzchni opracowanej na Wydziale Inżynierii Materiałowej PW. Zastosowano w nim także układ scalony Rosettabis zaprojektowano w Instytucie Mikroelektroniki i Optoelektroniki PW. 

Tranzystory z półprzewodników szerokopasmowych w energoelektronice

Opublikowano: 19.05.2015 22:43

W jaki sposób przekształcać energię elektryczną przy jak najmniejszych stratach mocy? Nad wykorzystaniem do tego celu tranzystorów wykonanych z półprzewodników o szerokim paśmie przewodzenia - węglika krzemu (SiC) i azotku galu (GaN) pracują badacze w Zakładzie Elektroniki Przemysłowej Politechniki Warszawskiej.

Metodyka oceny ryzyka na potrzeby systemu zarządzania kryzysowego RP

Opublikowano: 15.05.2015 08:26

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności nakazuje każdemu krajowi członkowi UE wprowadzenie krajowej metodyki oceny ryzyka w ochronie infrastruktury krytycznej państwa. Wydział Zarządzania PW brał udział w opracowaniu dokumentu.

PIKAOM, czyli nowe technologie w diagnostyce patomorfologicznej

Opublikowano: 12.05.2015 08:17

 "Platforma internetowa komputerowej analizy obrazów mikroskopowych do wspomagania współczesnej diagnostyki patomorfologicznej" to projekt badawczy realizowany przez konsorcjum, w skład którego wchodzą: Wojskowy Instytut Medyczny, Instytut Biocybernetyki Inżynierii Biomedycznej PAN oraz Politechnika Warszawska - zespół prof. nzw. dr. hab. inż. Tomasza Markiewicza z Wydziału Elektrycznego.

Rekonstrukcja szybowca Sl-1 Akar

Opublikowano: 07.05.2015 10:37

Z okazji obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej Koło Naukowe Lotników działające przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa podjęło się rekonstrukcji pierwszego szybowca skonstruowanego na Politechnice.

Nowatorska metoda projektowania iluminacji

Opublikowano: 30.04.2015 09:32

W następstwie działalności naukowej pracowników Zakładu Techniki Świetlnej, skupionych wokół osoby prof. dr hab. Wojciecha Żagana, przy projektowaniu oświetlenia obiektów budowlanych wykorzystywana jest nowatorska metoda projektowania iluminacji opierająca się na komputerowej wizualizacji charakteryzującej się dużym realizmem, tzw. dokładnością fotorealistyczną. Jest to punkt zwrotny w podejściu do iluminacji obiektów, pojawiła się bowiem możliwość wiarygodnej oceny rezultatów projektu na podstawie obrazu symulacyjnego,  na długo przed fizyczną realizacją koncepcji oświetlenia.

Robot wykryje użycie broni biologicznej

Opublikowano: 20.04.2015 12:55

Maszyny zastępujące człowieka w działaniach wojennych to już nie tylko domena filmów science fiction. Politechnika Warszawska uczestniczy w projekcie, który przekuwa takie fantazje w rzeczywistość.

Politechnika na celowniku, czyli PW-61 wkrótce w powietrzu

Opublikowano: 16.04.2015 15:33

Cele latające to maszyny powszechnie używane przez wojsko do szkolenia artylerzystów na poligonach. Zespół badaczy i konstruktorów z Politechniki Warszawskiej opracował projekt koncepcyjny i techniczny nowego samolotu nazwanego Cel Latający PW-61.