Zaprojektuj swój dom jak w grze komputerowej

Krystian Kwieciński najbliższe 9 miesięcy w ramach Stypendium Fulbrighta spędzi w Pennsylvania State University, fot. BPI

Gotowy projekt lub indywidualna współpraca z architektem – jeśli marzysz o własnym domu, to dwie możliwości jakie przed tobą stoją. A co gdybyś mógł, trochę jak w grze komputerowej, samodzielnie zaplanować jak będzie wyglądał twój dom? Czy to w ogóle możliwe? Zbada to Krystian Kwieciński, doktorant z Wydziału Architektury PW.

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

Przemysłowa indywidualizacja (ang. mass custamization) łączy w sobie ideę masowej produkcji z różnorodnością produktów, w taki sposób, by użytkownicy mogli znaleźć dokładnie to, czego poszukują w odpowiedniej cenie. Takie możliwości dają firmy z wielu branż na całym świecie. Klient może np. spersonalizować buty (wybrać kolory, materiał, hafty) czy „zaprojektować” swoje auto (wybierając silnik, kolor tapicerki, styl wykonania deski rozdzielczej). Istnieją także firmy, które pozwalają użytkownikowi wybrać materiały i elementy wykończenia podczas projektowania domów.

Krystian Kwieciński przekonuje, że podobne narzędzia można by wykorzystywać przy kompleksowym projektowaniu domów. Oryginalny, specjalnie przygotowany dla klienta projekt od architekta sporo kosztuje, tańszy, gotowy projekt domu, to pójście na kompromisy. Nawet, kiedy z setek propozycji uda się nam wybrać tę spełniającą najwięcej ważnych dla nas kryteriów, zawsze znajdzie się coś, co chętnie byśmy zmienili. I tu koło się zamyka. Być może za kilka lat uda się rozwiązać problem, który spędza sen z powiek tym, którzy marzą o własnym domu.

Cały artykuł do przeczytania w cyklu Badania - Innowacje - Technologie>>>

W cyklu Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW) publikujemy teksty popularnonaukowe o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej. Nasi naukowcy nie mają powodów do kompleksów: zdobywają wyróżnienia w krajowych i międzynarodowych konkursach, są innowacyjni, mają wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim ogromną determinację w dążeniu do celu. Wielki potencjał mają też nasi studenci. Na Politechnice Warszawskiej funkcjonuje ponad 100 kół naukowych. Wiedza i kreatywność ich członków zdobywa uznanie specjalistów z różnych dziedzin.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Zachęcamy osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Biurem ds. Promocji i Informacji (Sekcją ds. Popularyzacji Nauki) w celu zgłaszania swoich projektów: