Syrena Sport – legenda polskiej motoryzacji

Syrena Sport

Premiera Syreny Sport miała miejsce w 1960 roku, źr. NAC, fot. Zbyszko Siemaszko

Ponad pół wieku temu w Fabryce Samochodów Osobowych w Warszawie powstał prototyp samochodu, który do dzisiaj rozpala wyobraźnię tysięcy ludzi. W zespole pracującym nad Syreną Sport ważną rolę odegrał absolwent Politechniki Warszawskiej – Cezary Nawrot.

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

Studia na naszej Uczelni skończył w 1956 roku. Wtedy trafił do FSO. Dostał tam nie lada wyzwanie: zaprojektowanie sportowej wersji syreny. To miała być polska odpowiedź na tego typu auta produkowane w innych krajach. Zespół z FSO tak bardzo zaangażował się w przedsięwzięcie, że pracował nad samochodem nawet po godzinach.

To Nawrotowi – głównemu projektantowi – zawdzięczamy wygląd pojazdu. W tekście z 1980 roku z magazynu „Metalowiec” Zbigniew Skoczek tak pisze: „Pod względem formy „Syrena” sportowa z powodzeniem mogła konkurować z wozami zachodnimi”.

Cały artykuł do przeczytania w cyklu Badania - Innowacje - Technologie>>>

W cyklu Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW) publikujemy teksty popularnonaukowe o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej. Nasi naukowcy nie mają powodów do kompleksów: zdobywają wyróżnienia w krajowych i międzynarodowych konkursach, są innowacyjni, mają wiedzę i umiejętności, a przede wszystkim ogromną determinację w dążeniu do celu. Wielki potencjał mają też nasi studenci. Na Politechnice Warszawskiej funkcjonuje ponad 100 kół naukowych. Wiedza i kreatywność ich członków zdobywa uznanie specjalistów z różnych dziedzin.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Zachęcamy osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Biurem ds. Promocji i Informacji (Sekcją ds. Popularyzacji Nauki) w celu zgłaszania swoich projektów: