Spontap – jedyna taka aplikacja na świecie

Użytkownik przegląda wydarzenia na telefonie z zainstalowaną aplikacją Spontap

Aplikacja Spontap jest dostępna za darmo, fot. BPI

Pięciu studentów – dwóch z Politechniki Warszawskiej i trzech ze Szkoły Głównej Handlowej – stworzyło aplikację, dzięki której w łatwy i szybki sposób można się dowiedzieć o ciekawych wydarzeniach organizowanych w okolicy. Ze Spontapa korzysta już ok. 5–6 tys. mieszkańców kilkunastu polskich miast i 300–400 organizatorów eventów, a autorzy odbierają sygnały, że z pomysłem warto wyjść poza granice kraju.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem z cyklu BIT PW.

Spontap to wspólne dzieło studiujących na Politechnice Warszawskiej Marcina Jeleńskiego i Roberta Sobolewskiego oraz Adama Czarnockiego, Piotra Sucharskiego i Michała Tomczaka – studentów Szkoły Głównej Handlowej. Nad aplikacją pracowali przez 2,5 roku. Według pierwszych planów miała ona pomóc w umawianiu się ze znajomymi – sprawić, że nikt nie zapomni kiedy i gdzie powinien przyjść na spotkanie. Po dwóch latach, jesienią 2015 roku, twórcy pojechali przetestować swój produkt w London School of Economics. Chodziło o to, by sprawdzić Spontap wśród studentów, którzy chętnie się między sobą organizują i lubią wychodzić. – Okazało się, że to, co zaproponowaliśmy, nie wystarcza – opowiada Robert Sobolewski, który na Politechnice Warszawskiej studiuje fizykę techniczną (na Wydziale Fizyki) oraz informatykę (na Wydziale Elektroniki i Techniki Informacyjnych).

Skoro tworzenie wydarzeń tylko dla znajomych się nie sprawdziło, autorzy aplikacji postanowili rozszerzyć jej możliwości. – Zauważyliśmy, że często nie chce nam się wychodzić, np. w piątkowe wieczory, ponieważ zwyczajnie nie wiemy, co możemy zrobić, a jeśli już się zdecydujemy i zbierzemy grupę znajomych, to mamy problem z wyborem miejsca – mówi Robert Sobolewski. Tak powstał pomysł, by Spontap rozwiązywał ten problem, był dostępny nie tylko dla osób prywatnych, które organizują wydarzenia lub chcą w nich uczestniczyć, ale także by swoje eventy mogły tam dodawać restauracje, kluby, puby, kina, domy kultury, teatry… – Dodanie miejscówek sprawiło, że wszystko ruszyło – mówi Marcin Jeleński, student informatyki na Wydziale Elektroniki i Techniki Informacyjnych PW. – Wtedy wzięliśmy się za sporą przebudowę aplikacji. Trzeba było dużo pracy, żeby to dobrze funkcjonowało, żeby odpowiednio działało wyszukiwanie wydarzeń po kategoriach i wyświetlanie tego, co interesuje użytkownika.

Robert Sobolewski porównuje rozwój aplikacji do przeobrażania się pokemonów – wymyślonych w Japonii stworków, które ostatnio przeżywają drugie życie za sprawą gry Pokemon Go: – Spontap był jak Charmander, dobry, ale jeszcze nie rozniecał swojego ognia. W tym momencie przypomina Charizarda.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem z cyklu Badania-Innowacje-Technologie>>>

W kwietniu 2015 roku na stronie internetowej Uczelni powstała zakładka "Badania - Innowacje - Technologie" (BIT PW), prezentująca potencjał intelektualny pracowników i studentów Politechniki Warszawskiej. Politechnika Warszawska prowadzi badania o różnej tematyce, skali i zasięgu. Wiele z nich przyczynia się do powstania nowych technologii i produktów użytecznych w codziennym życiu. BIT PW ma na celu zaprezentowanie różnorodności tematyki, jaką zajmują się pracownicy naukowi Politechniki Warszawskiej. W r.a. 2014/2015 (semestrze letnim) ukazało się 21 BITów.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Biuro Promocji PW zachęca osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Sekcją Promocji i Informacji w Internecie (w. 5111, redakcja@promocja.pw.edu.pl) w celu zgłaszania swoich badań.