Przepis na walkę z cyberprzestępczością

Inicjatywa Criminal Use of Information Hiding (CUIng) zrzesza ekspertów z całego świata i z różnych dziedzin

Do inicjatywy Criminal Use of Information Hiding (CUIng) dołączyło już ponad 40 ekspertów z całego świata

Już od ok. 10 lat naukowcy z Politechniki Warszawskiej zajmują się metodami, które cyberprzestępcy wykorzystują do ukrywania danych. Zależało im jednak na tym, żeby tę wiedzę wykorzystywać w praktyce i dzięki temu poprawiać bezpieczeństwo zwykłych użytkowników Internetu. Od niedawna będzie to możliwe dzięki inicjatywie dr. hab. inż. Wojciecha Mazurczyka z Instytutu Telekomunikacji Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem z cyklu BIT PW.

Latem 2015 roku dr Mazurczyk postanowił opowiedzieć o swoich badaniach i pomysłach ekspertom z Europolu. Chciał wykorzystać swój pobyt na Politechnice w Delft w Holandii. – Mieszkałem w Hadze i praktycznie codziennie przejeżdżałem obok siedzib różnych organizacji związanych z bezpieczeństwem czy cyberbezpieczeństwem – mówi. – Pomyślałem, że mogę już nie mieć okazji, żeby być tak blisko takich instytucji. Znalazłem kontakt do kilku osób z Europolu i wysłałem im artykuł dotyczący trendów rozwojowych w ukrywaniu informacji.

Tekst "Information Hiding as a Challenge for Malware Detection", napisany wspólnie z dr. Lucą Caviglione z CNR we Włoszech, ukazał się w marcowo-kwietniowym numerze prestiżowego czasopisma "IEEE Security and Privacy Magazine".

Dr Mazurczyk długo nie dostawał odpowiedzi na swoją wiadomość od pracowników Europolu. Wreszcie, już pod koniec pobytu w Holandii, został zaproszony na serię spotkań. – Wejście do budynku przypominało te znane z lotnisk: straż, przeszukiwanie… –  wspomina. – Przyszedł po mnie jeden z pracowników. Idziemy, rozmawiamy, wchodzimy do sali, a tam czeka dziesięć osób, każdy w krawacie i z laptopem. Siadam przed nimi ja, pracownik naukowy z Polski, w jedynej – powiedzmy –  półwyjściowej koszuli, jaką ze sobą zabrałem na wyjazd. I zaczynam im opowiadać.

Ludzi z Europolu zainteresowała możliwość przeprowadzenia szkoleń dla swoich pracowników. Przestępstwami z wykorzystaniem technologii zajmuje się bowiem jedna z funkcjonujących tam jednostek – European Cybercrime Center (EC3). Już w czasie pierwszego spotkania dr Mazurczyk przedstawił jednak także pomysł stworzenia inicjatywy do walki z cyberprzestępczością. Chodziło o monitorowanie tego, jak tacy przestępcy wykorzystują techniki ukrywania informacji i opracowanie metod skutecznego przeciwdziałania podobnym praktykom. – Zaproponowałem, żeby zebrać ekspertów z różnych dziedzin: naukowców, pracowników firm, specjalistów ze służb – tłumaczy.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem z cyklu Badania-Innowacje-Technologie>>>

W kwietniu 2015 roku na stronie internetowej Uczelni powstała zakładka "Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW)", prezentująca potencjał intelektualny pracowników i studentów Politechniki Warszawskiej. Politechnika Warszawska prowadzi badania o różnej tematyce, skali i zasięgu. Wiele z nich przyczynia się do powstania nowych technologii i produktów użytecznych w codziennym życiu. BIT PW ma na celu zaprezentowanie różnorodności tematyki, jaką zajmują się pracownicy naukowi Politechniki Warszawskiej. W r.a. 2014/2015 (semestrze letnim) ukazało się 21 BITów.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Biuro Promocji PW zachęca osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Sekcją Promocji i Informacji w Internecie (w. 5111, redakcja@promocja.pw.edu.pl) w celu zgłaszania swoich badań.