Znak Politechniki Warszawskiej

Przepis na sukces – studenci Wydziału EiTI stworzyli aplikację mobilną Chefs’

Jak pomidorowa, to tylko według przepisu mamy. Jeśli naleśniki, to te zrobione przez babcię. U najlepszego znajomego, Janka, zawsze jadło się zapiekanki. Na pewno każdy z nas lubi wracać do smaków z dzieciństwa. Bezcenne przepisy kulinarne przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Jak sprawić, żeby żaden z nich nie zniknął w stercie książek kucharskich? Studenci PW wymyślili na to sposób, wykorzystując do tego sztuczną inteligencję.

Zdjęcia pomysłodawców aplikacji

Pomysłodawcy aplikacji to studenci Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych

Aplikacja Chefs' – twórz przepisy i gotuj to produkt stworzony przez studentów Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW powstały z myślą o wszystkich, którzy szukają intuicyjnego narzędzia do przechowywania swoich przepisów i znajdowania nowych. Pomysłodawcami są Bartłomiej Gajda i Michał Grzeszczyk, pasjonaci wykorzystywania nowoczesnych technologii do ułatwiania codziennego życia. 

Opracowaliśmy w naszej aplikacji moduł sztucznej inteligencji umożliwiający w prosty sposób przetworzenie zdjęcia przepisu z książki kucharskiej/internetu do cyfrowej formy. Takie rozwiązanie jest praktycznie niedostępne w innych aplikacjach. Dodatkowo użytkownicy Chefs' mogą udostępniać przepisy znajomym, automatycznie dodawać przepisy z Internetu, a także przeglądać przepisy innych użytkowników i wyszukiwać je na podstawie tytułu, składników itp. – mówią studenci.

Wszystko zaczęło się na studiach

Pomysł na aplikację zrodził się podczas studiów, gdzie Bartek Gajda stworzył w ramach przedmiotu dotyczącego programowania aplikacji mobilnych na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych pierwszy prototyp aplikacji. 

W tym samym czasie rozpoczął się konkurs, w których swoich sił postanowili spróbować studenci. Tworząc 3-osobowy zespół, Bartek i Michał, razem z Maciejem Kutrowskim, przygotowali aplikację mobilną wykorzystującą HiAi - nowoczesne narzędzia do sztucznej inteligencji dostępne na telefonach marki Huawei. Narzędzia te wspomogły nas w implementacji rozszerzonych funkcjonalności. 

Chefs' zostało przyjęte z dużym entuzjazmem ze strony Jury konkursu. Dzięki swojej innowacyjności i designowi, studenci PW zajęli w konkursie pierwsze miejsce.

Dzięki swojej innowacyjności i designowi, studenci PW zajęli w konkursie pierwsze miejsce.

Jak to działa?

Po zakończeniu konkursu, Michał wraz z Bartkiem stale rozwijali aplikację, dodając nowe funkcjonalności, aby dopracować ją przed udostępnieniem szerszej publiczności.

Na ten moment, zgromadzone przepisy użytkownicy mogą dodawać ręcznie lub za pomocą zdjęcia z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Dzięki temu, aplikacja rozpoznaje takie elementy jak tytuł przepisu, składniki, a także sposób przygotowania. Ważnym elementem jest możliwość bezpośredniej modyfikacji i edycji tuż po wprowadzeniu automatycznie danych. Umieszczone w aplikacji przepisy mogą być udostępniane innym użytkownikom.

Co na deser?

Jak mówią autorzy, w najbliższych miesiącach pojawi się kampania przedstawiająca Chefs' jako aplikację wykorzystującą sztuczną inteligencję. Produkt jest stale udoskonalany i wzbogacany o nowe funkcje. Z każdym dniem zyskuje nowych użytkowników oraz dziesiątki nowych przepisów. 

Aplikacja cieszyła się dużym zainteresowaniem w trakcie programu Seeds For The Future, w którym troje studentów PW znalazło się wśród finałowej dziesiątki.

Aplikacja jest dostępna bezpłatnie w sklepach: Google Play oraz Huawei App Gallery