Pomoc w diagnostyce i leczeniu wad wzroku

Dokładne badanie, automatyczne dobieranie metody korekcji i testowanie nowych rozwiązań bez kosztownej produkcji próbnych soczewek czy szkieł kontaktowych – to główne zalety urządzenia, nad którym pracuje dr inż. Karol Kakarenko z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej razem ze swoim zespołem. Projekt VIDO ma wesprzeć okulistów i pacjentów, a także umożliwić rozwój badań naukowych i przemysłowych.

dr inż. Karol Kakarenko

– Dzięki naszemu urządzeniu w przyszłości można będzie tworzyć spersonalizowane elementy korekcyjne  mówi dr inż. Karol Kakarenko, fot. CZiITT PW

Jak to będzie wyglądać w praktyce? Na pierwszy rzut oka ani okulista, ani pacjent nie zauważy i nie odczuje, że badanie wzroku wygląda i przebiega inaczej niż dotąd. Inny będzie jednak jego efekt.

– Nasze urządzenie automatycznie i niezwykle dokładnie „zmierzy” oko, a następnie na specjalnym wyświetlaczu wygeneruje dowolny element korekcyjny i wirtualnie umieści go w albo na gałce ocznej – wyjaśnia dr inż. Karol Kakarenko. – Pacjent będzie widział tak, jakby miał ten element na swoim oku, ale nie trzeba będzie go produkować i potem aplikować. Na przykład przed operacją lekarz będzie mógł pokazać pacjentowi różne rozwiązania, co ułatwi mu podjęcie decyzji o metodzie leczenia.

Cały artykuł do przeczytania w cyklu Badania - Innowacje - Technologie>>>

W cyklu Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW) publikujemy teksty o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej.

Artykuły z cyklu BIT PW są dostępne w dwóch wersjach językowych:

Zachęcamy osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Biurem ds. Promocji i Informacji (Sekcją ds. Popularyzacji Nauki) w celu zgłaszania swoich projektów: