Znak Politechniki Warszawskiej

Naukowcy z Wydziału Fizyki nominowani do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju

Dr inż. Agnieszka Siemion i dr inż. Karol Kakarenko otrzymali nominacje do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii Naukowiec Przyszłości.

Oboje pracują na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Dr Siemion otrzymała nominację za realizację projektu "Terahercowe wielozadaniowe dyfrakcyjne urządzenie poprawiające obrazowanie nowotworów skóry". W planach zespołu badaczki z PW jest stworzenie układu oświetlającego i obrazującego skórę (w ten sposób możliwe będzie wskazanie tkanek ze zmianami nowotworowymi) oraz układu skupiającego promieniowanie w plamkę o dużej gęstości mocy i układu przekierowującego promieniowanie odbite pod różnymi kątami na detektor czy matrycę (co umożliwi badanie także głębszych warstw skóry). Więcej o projekcie pisaliśmy w cyklu Badania - Innowacje - Technologie>>>

Dr Kakarenko został nominowany za realizację projektu "Poprawa jakości widzenia za pomocą optyki dynamicznej". Nasz naukowiec razem ze swoim zespołem pracuje nad urządzeniem, które automatycznie i dokładnie "zmierzy" oko, a następnie na specjalnym wyświetlaczu wygeneruje dowolny element korekcyjny i wirtualnie umieści go w albo na gałce ocznej. O projekcie szerzej pisaliśmy w cyklu Badania - Innowacje - Technologie>>>

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju jest przyznawana od 2016 roku organizacjom i osobom, które w swojej działalności wykazują się ukierunkowaniem na przyszłość. Wszystkie projekty, inwestycje i przedsięwzięcia realizowane przez laureatów charakteryzują się innowacyjnością i są najlepszymi przykładami zrównoważonego i inteligentnego rozwoju.

Inicjatorem i Organizatorem nagrody jest Centrum Inteligentnego Rozwoju. Partnerem medialnym są sekcje tematyczne „Rzecz o Innowacjach i Inwestycjach” oraz program „goPL”. Partnerem merytorycznym jest Śląskie Centrum Etyki Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju przy Politechnice Śląskiej.

Szczegółowe informacje na temat Nagrody znajdują się na stronie Forum Inteligentnego Rozwoju