Nauka w popkulturze. Hologramy z “Gwiezdnych wojen”

Fani kosmicznej fantastyki od kilku dni żyją premierą kolejnej części “Star Wars”, sagi zapoczątkowanej przez George’a Lucasa. Postanowiliśmy przyjrzeć się jednemu z elementów, który odgrywa ważną rolę w opowieści o tym, co działo się dawno, dawno temu w odległej galaktyce.

Dr inż. Agnieszka Siemion z Wydziału Fizyki PW, fot. BPI

Podczas gwiezdnowojennego seansu zapewne niejeden widz zastanawia się, czy sam będzie w stanie wykorzystać hologramy na skalę przedstawioną w filmie. O tym, czym tak naprawdę są hologramy i jakie możliwości daje nam ta technologia w rzeczywistości opowiedziała dr inż. Agnieszka Siemion z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Wcześniej publikowaliśmy również nagranie z prof. Ryszardem Piramidowiczem z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, który wyjaśniał, czy miecze świetlne mogą istnieć.