Nasz absolwent laureatem międzynarodowego konkursu MEWy 2020

Mgr inż. Jakub Kutyła, który w tym roku skończył studia na Wydziale Elektrycznym PW, zajął drugie miejsce w międzynarodowym konkursie „Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych” organizowanym przez Akademię Morską w Szczecinie i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej.

Grafika informująca o konkursie MEWy

fot. MEWy 2020

Praca konkursowa naszego absolwenta pt. „HVDC as the driver of future Offshore Wind Energy” miała przybliżyć zagadnienia dotyczące rozwoju wyprowadzenia mocy (przesyłania energii elektrycznej) wyprodukowanej przez morskie farmy wiatrowe w technologii HVDC (prądu stałego o wysokim napięciu).

– W swojej pracy wyjaśniłem, dlaczego akurat ten sposób przesyłania energii elektrycznej może być w przyszłości lepszy od aktualnie stosowanej na wielką skalę technologii HVAC – prądu przemiennego o wysokim napięciu – mówi Jakub Kutyła.– Ponadto zaprezentowałem trend budowy wielkoskalowych hubów HVDC, które mogłyby zostać zbudowane na morzu w postaci sztucznych wysp, znacznie oddalonych od linii brzegowej. Za sprawą efekt skali ewentualne nadwyżki produkcji energii elektrycznej mogłyby zostać zakumulowane dzięki technologii Power-to-Gas w postaci tzw. zielonego wodoru produkowanego na takich właśnie hubach morskich.

Grafika prezentująca fragment nagrodzonej prezentacji naszego absolwenta

Fragmenty nagrodzonej pracy naszego absolwenta

Jakub Kutyła jest tegorocznym absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Skończył studia na kierunku elektrotechnika, specjalność: elektroenergetyka. Obecnie jest studentem Szkoły Głównej Handlowej.

MEWy to konkurs o zasięgu międzynarodowym, a jego celem jest zaprezentowanie rozwiązań z zakresu wykorzystywania technologii i pozyskiwania energii z morskich farm wiatrowych.

Więcej informacji o laureacie na stronie Wydziału Elektrycznego

Więcej informacji o konkursie na stronie AM w Szczecinie

Nagrody w konkursie MEWy zdobyli także studenci z Koła Naukowego Energetyków działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa