Melson – robot humanoidalny studentów PW

Wzbudza zainteresowanie wszędzie, gdzie się pojawia. I wcale nie o niebieski, wyróżniający się kolor tu chodzi, a o efektowne umiejętności. Poznajcie Melsona i jego twórców – studentów Koła Naukowego Robotyków działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Robot humanoidalny Melson w trakcie wykonywania zadania na zawodach RoboChallenge 2019

Nad konstrukcją Melsona studenci z KNR-u pracowali przez wiele miesięcy, fot. Koło Naukowe Robotyków

Melson ma 45 cm i waży 2,7 kg. Większość elementów robota wydrukowanych zostało na drukarkach 3D z tworzywa ABS. Zaawansowane prace konstrukcyjne zaczęły się dwa lata temu, a nad obecnym oprogramowaniem zespół pracował przez rok. Robot zadebiutował na zawodach RoboComp 2018 w Krakowie.

Jak to możliwe, że Melson w ogóle się porusza? – Na początku rysowane są ścieżki, po których maja poruszać się ręce, stopy oraz środek ciężkości, a następnie matematycznie wyznaczane są kąty zadawane na silnik – wyjaśnia Kacper Mikolajczyk, koordynator projektu.

Co wyróżnia Melsona? Gdzie można go zobaczyć? Co go łączy z piłką nożną?

Cały artykuł do przeczytania w cyklu Badania - Innowacje - Technologie>>>

W cyklu Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW) publikujemy teksty o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej.

Artykuły z cyklu BIT PW są dostępne w dwóch wersjach językowych:

Zachęcamy osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Biurem ds. Promocji i Informacji (Sekcją ds. Popularyzacji Nauki) w celu zgłaszania swoich projektów: