Leczenie przez Internet – przyszłość diagnostyki lekarskiej?

Aplikacja do zdalnej diagnostyki medycznej

Wizyta lekarska przez internet to już rzeczywistość

Czy możliwe jest osłuchanie pacjenta i zajrzenie do jego gardła przez lekarza, który siedzi po drugiej stronie monitora? Okazuje się, że tak. Aplikację do zdalnej diagnostyki medycznej opracowali dr nauk med. Robert Jarema i dr inż. Rafał Dalewski z Politechniki Warszawskiej.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem z cyklu BIT PW.

Takie badanie nie może zastąpić tradycyjnej wizyty lekarskiej, ale w wielu sytuacjach może być naprawdę pomocne.

Dobry wywiad z pacjentem, obejrzenie go i osłuchanie pozwala na postawienie diagnozy u 80% pacjentów. – Poszukujemy rozwiązań na styku techniki i medycyny, i to był jeden z pomysłów, który chodził nam po głowie – mówi dr Rafał Dalewski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW.

W czasach, kiedy wiele osób, zanim uda się do lekarza, szuka "diagnozy" w internecie, przeglądając strony internetowe, fora, kontaktując się z lekarzami na czatach, stworzenie takiej aplikacji to wyjście naprzeciw potrzebom pacjentów.

– W sieci jest wiele możliwości konsultacji lekarskiej, czatowania, wideokonferencji z lekarzem, ale wszystko to odbywa się bez wykorzystania urządzeń medycznych – tłumaczy dr Dalewski. – Nasz pomysł z założenia miał umożliwić diagnozowanie podstawowych schorzeń, z którymi borykają się pacjenci.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem z cyklu Badania-Innowacje-Technologie>>>

W kwietniu 2015 roku na stronie internetowej Uczelni powstała zakładka "Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW), prezentująca potencjał intelektualny pracowników i studentów Politechniki Warszawskiej. Politechnika Warszawska prowadzi badania o różnej tematyce, skali i zasięgu. Wiele z nich przyczynia się do powstania nowych technologii i produktów użytecznych w codziennym życiu. BIT PW ma na celu zaprezentowanie różnorodności tematyki, jaką zajmują się pracownicy naukowi Politechniki Warszawskiej. W r.a. 2014/2015 (semestrze letnim) ukazało się 21 BITów.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Biuro Promocji PW zachęca osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Sekcją Promocji i Informacji w Internecie (w. 5111, redakcja@promocja.pw.edu.pl) w celu zgłaszania swoich badań.