Jak uniknąć stuku w silnikach? Dowiedzą się tego naukowcy z PW

Dr inż. Łukasz Jan Kapusta z Zakładu Silników Lotniczych jest kierownikiem projektu, fot. BPI

Dr inż. Łukasz Jan Kapusta z Zakładu Silników Lotniczych jest kierownikiem projektu z ramienia PW, fot. BPI

Jakość paliwa ma ogromne znaczenie dla prawidłowego spalania. Spalanie stukowe, zwane też "stukiem" to zjawisko nieprawidłowego spalania paliw w silnikach tłokowych o zapłonie iskrowym. W poszukiwaniu rozwiązań tego problemu uczestniczą badacze z Politechniki Warszawskiej.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem z cyklu BIT PW.

Z problemem spalania stukowego w silnikach gazowych dużej mocy chcą zmierzyć się młodzi badacze z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW. Kierownikiem projektu „Zapobieganie spalaniu stukowemu oraz zwiększenie niezawodności i sprawności silników gazowych dużej mocy” z ramienia Politechniki Warszawskiej jest dr inż. Łukasz Jan Kapusta z Zakładu Silników Lotniczych. Projekt jest finansowany z programu Horyzont 2020, rozpoczął się w grudniu 2015 roku, a jego realizacja zaplanowana jest na cztery lata.

Dziewięciu młodych pracowników naukowych z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa będzie miało dzięki temu okazję wyjechać na staże do firm Wärtsilä Finland Oy oraz AVL List GmbH z Austrii. Wärtsilä jest największym producentem silników stacjonarnych i morskich na świecie, a ważną częścią jej działalności są silniki gazowe. Firma AVL jest natomiast czołowym wytwórcą aparatury badawczej do laboratoriów silnikowych oraz dostawcą zaawansowanego programu numerycznego do symulacji procesów spalania w silnikach AVL Fire. Pracownicy obu firm przyjadą z kolei do laboratoriów Politechniki.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem z cyklu Badania-Innowacje-Technologie>>>

W kwietniu 2015 roku na stronie internetowej Uczelni powstała zakładka "Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW)", prezentująca potencjał intelektualny pracowników i studentów Politechniki Warszawskiej. Politechnika Warszawska prowadzi badania o różnej tematyce, skali i zasięgu. Wiele z nich przyczynia się do powstania nowych technologii i produktów użytecznych w codziennym życiu. BIT PW ma na celu zaprezentowanie różnorodności tematyki, jaką zajmują się pracownicy naukowi Politechniki Warszawskiej. W r.a. 2014/2015 (semestrze letnim) ukazało się 21 BITów.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Biuro Promocji PW zachęca osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Sekcją Promocji i Informacji w Internecie (w. 5111, redakcja@promocja.pw.edu.pl) w celu zgłaszania swoich badań.