Jak elastyczna elektroda może ułatwić życie?

Demonstrator wykonany w ramach projektu Grafinks, który był realizowany w konsorcjum z PWPW S.A., fot. BPI

Telefon spada na podłogę. Działa, ale popękany ekran przypomina pajęczynę. Podobnym zniszczeniom może zapobiec wykorzystanie elastycznej elektrody, którą stworzył dr inż. Grzegorz Wróblewski z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem z cyklu BIT PW.

Pierwsze badania zaczął prowadzić na potrzeby swojej pracy magisterskiej. – Wyniki były całkiem obiecujące – mówi dr Wróblewski. – Wtedy też doszedłem do wniosku, że chciałbym zostać na uczelni i robić doktorat.

Elastyczna elektroda nie była jednak opracowywana z myślą o wykorzystaniu jej w telefonach, tabletach czy komputerach. Dr Wróblewski jest członkiem zespołu naukowego z Zakładu Mikrotechnologii i Nanotechnologii Wydziału Mechatroniki, który zajmuje się elektroniką drukowaną. – Można powiedzieć, że drukujemy elektronikę jak czasopismo – wyjaśnia.

Zespół liczy 10–15 osób. To doktorzy i doktoranci, którzy pracują pod kierunkiem prof. Małgorzaty Jakubowskiej.

Obecnie elektronika drukowana jest wykorzystywana głównie do produkcji zabezpieczeń ubrań przed kradzieżą (drukowane elektroniczne etykiety), a także klawiatur foliowych. Branża ma jednak zdecydowanie większy potencjał. Elektronika drukowana może być alternatywą dla technologii krzemowych. Dr Wróblewski zaznacza jednak, że nie jest dla nich konkurencją. – Zostawmy teoretyczne rozważania – mówi. – Nie wydrukujemy procesora o takich parametrach, jak te wykonywane na krzemie. Elektronikę drukowaną można wykorzystać do powierzchni sensorycznych, anten, obwodów przewodzących, rezystorów czy też kondensatorów. Możemy masowo tworzyć tanie i biodegradowalne struktury. Nie używamy cleanroomów i wysokich temperatur, nie mamy skomplikowanych procesów technologicznych, tylko koncentrujemy się na prostych i wydajnych technikach.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem z cyklu Badania-Innowacje-Technologie>>>

W kwietniu 2015 roku na stronie internetowej Uczelni powstała zakładka "Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW)", prezentująca potencjał intelektualny pracowników i studentów Politechniki Warszawskiej. Politechnika Warszawska prowadzi badania o różnej tematyce, skali i zasięgu. Wiele z nich przyczynia się do powstania nowych technologii i produktów użytecznych w codziennym życiu. BIT PW ma na celu zaprezentowanie różnorodności tematyki, jaką zajmują się pracownicy naukowi Politechniki Warszawskiej. W r.a. 2014/2015 (semestrze letnim) ukazało się 21 BITów.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Biuro Promocji PW zachęca osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Sekcją Promocji i Informacji w Internecie (w. 5111, redakcja@promocja.pw.edu.pl) w celu zgłaszania swoich badań.