Innowacyjny sposób na wykrywanie nowotworów skóry

Dr inż. Agnieszka Siemion

Dr inż. Agnieszka Siemion wraz ze swoim zespołem będzie realizować projekt T-SKIN do końca 2021 roku, fot. Andrzej Siemion

Zespół pod kierunkiem dr inż. Agnieszki Siemion z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej pracuje nad stworzeniem układów optycznych do urządzenia, które będzie w czasie rzeczywistym obrazować ludzką skórę, umożliwiając identyfikowanie zmian nowotworowych. Projekt T-SKIN otrzymał dofinansowanie w dziewiątej edycji programu LIDER organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Podstawą urządzenia będą moduły optyczne zawierające struktury dyfrakcyjne. Struktury te wykorzystują zjawisko dyfrakcji, które polega na tym, że fala, napotykając na przeszkodę, ugina się, a co za tym idzie – zmienia się kierunek jej rozchodzenia.

W planach naukowców jest stworzenie układu oświetlającego i obrazującego skórę (w ten sposób możliwe będzie wskazanie tkanek ze zmianami nowotworowymi) oraz układu skupiającego promieniowanie w plamkę o dużej gęstości mocy i układu przekierowującego promieniowanie odbite pod różnymi kątami na detektor czy matrycę (co umożliwi badanie także głębszych warstw skóry).

– W projekcie wykorzystujemy promieniowanie terahercowe – wyjaśnia dr Siemion. – Jego zaletą jest to, że umożliwia zróżnicowanie tkanki zdrowej i zmienionej nowotworowo. Dodatkowo, w odróżnieniu od dobrze znanego i powszechnie wykorzystywanego promieniowania X (rentgenowskiego), promieniowanie THz nie jest szkodliwe dla człowieka, bo nie jest jonizujące.

Cały artykuł do przeczytania w cyklu Badania - Innowacje - Technologie>>>

W cyklu Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW) publikujemy teksty o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej.

Artykuły z cyklu BIT PW są dostępne w dwóch wersjach językowych:

Zachęcamy osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Biurem ds. Promocji i Informacji (Sekcją ds. Popularyzacji Nauki) w celu zgłaszania swoich projektów: