Grafen – materiał przyszłości na Politechnice Warszawskiej

Dr Leszek Stobiński pokazuje kolbę z oczyszczonym tlenkiem grafenu

Dr Leszek Stobiński pokazuje kolbę z oczyszczonym tlenkiem grafenu, fot BPI

W połowie czerwca podczas międzynarodowej konferencji Graphen Week osiem podmiotów powołało inicjatywę Graphene in Poland. Wśród nich jest Politechnika Warszawska. Badania nad grafenem i szukanie dla niego nowych zastosowań trwają jednak na naszej Uczelni od dłuższego czasu.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem z cyklu BIT PW.

Zaczęło się od nanorurek węglowych – materiału, który wciąż cieszy się dużą popularnością, ale 5-6 lat temu był prawdziwym hitem. To, jak można wykorzystać takie nanorurki, szczególnie interesowało prof. dr. hab. inż. Leona Gradonia i dr Leszka Stobińskiego z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW (w 2006 roku dr L. Stobiński uzyskał również tytuł Asst. Professor na Tajwanie). – A potem, po 2010 roku, nastała era grafenu – mówi dr Stobiński. Dr inż. Maciej Gierej dodaje: – Można powiedzieć, że grafen to rozwinięta nanorurka węglowa.

Pomoc i współpraca

Materiałem, nazywanym nadzieją i przyszłością branży technologicznej, zainteresował się JM Rektor PW – prof. dr hab. inż. Jan Szmidt. Podczas dyskusji na temat grafenu narodził się pomysł utworzenia Laboratorium Grafenowego. Dzięki pomocy finansowej z Unii Europejskiej i współpracy z władzami Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej (tj. z prof. dr. hab. inż. Eugeniuszem Molgą oraz dr. inż. Wojciechem Orciuchem) otwarto je 24 września 2015 roku. Kierownikiem LG PW został dr Leszek Stobiński. Głównym celem laboratorium jest wytwarzanie standaryzowanego grafenu płatkowego o powtarzalnych, ściśle określonych właściwościach, a także opracowywanie metod jego aplikacji i badanie właściwości nanomateriałów, które go zawierają. Aby prace nad grafenem na Politechnice przebiegały szybciej i efektywniej, latem ubiegłego roku Rektor powołał też Platformę Aplikacji Grafenowych. Jej przewodniczącym został dr Maciej Gierej.

– Mamy cztery bardzo aktywne wydziały: Fizyki z prof. Mariuszem Zdrojkiem od zastosowań optoelektronicznych grafenu, Inżynierii Materiałowej z prof. Andrzejem Olszyną, Mechatroniki – od nowych materiałów wykorzystujących grafen, z prof. Małgorzatą Jakubowską zajmującą się aplikacjami past i atramentami otrzymywanymi z wykorzystaniem grafenu i oczywiście Inżynierii Chemicznej i Procesowej z dr. Stobińskim – mówi dr Gierej. – W tym laboratorium chcemy także szukać nowych i tańszych metod produkcji grafenu płatkowego.

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym artykułem z cyklu Badania-Innowacje-Technologie>>>

W kwietniu 2015 roku na stronie internetowej Uczelni powstała zakładka "Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW), prezentująca potencjał intelektualny pracowników i studentów Politechniki Warszawskiej. Politechnika Warszawska prowadzi badania o różnej tematyce, skali i zasięgu. Wiele z nich przyczynia się do powstania nowych technologii i produktów użytecznych w codziennym życiu. BIT PW ma na celu zaprezentowanie różnorodności tematyki, jaką zajmują się pracownicy naukowi Politechniki Warszawskiej. W r.a. 2014/2015 (semestrze letnim) ukazało się 21 BITów.

Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:

Biuro Promocji PW zachęca osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Sekcją Promocji i Informacji w Internecie (w. 5111, redakcja@promocja.pw.edu.pl) w celu zgłaszania swoich badań.