Dwa zespoły z PW w finale University Rover Challenge 2019

Studenckie Koło Astronautyczne i Koło Naukowe Robotyków będą reprezentować Politechnikę Warszawską w międzynarodowych zawodach dla studentów tworzących łaziki marsjańskie. Jesteśmy jedyną uczelnią, która w finale University Rover Challenge 2019 będzie miała więcej niż jedną drużynę.

Łazik Sirius Studenckiego Koła Astronautycznego i łazik HAL-062 Koła Naukowego Robotyków, fot. SKA i KNR

Studenckie Koło Astronautyczne zakwalifikowało się do zawodów dzięki łazikowi Sirius, nad którym pracuje Sekcja Robotyczna Koła. Koło Naukowe Robotyków zaprezentuje zaś łazika HAL-062 – uczestniczącego już w URC 2018.

Postępy w pracach nad robotami można obserwować na profilach kół na Facebooku: SKA i KNR.

Oba nasze koła naukowe działają przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW. Oba projekty są współfinansowane z programu "Najlepsi z Najlepszych! 3.0" Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowy konkurs robotyki, w którym rywalizują studenckie zespoły z całego świata. Ich celem jest zaprojektowanie i zbudowanie jak najbardziej zaawansowanych technologicznie łazików marsjańskich. Skonstruowane roboty mają do wykonania szereg zadań, a areną ich zmagań jest pustynia w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych, gdzie panują warunki zbliżone do tych na Marsie.

W tym roku do finału URC zakwalifikowano 36 zespołów z 10 krajów, w tym 8 z Polski. Poza Politechniká Warszawską swoje drużyny w University Rover Challenge będą miały Politechnika Częstochowska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Wrocławska i Politechnika Białostocka.

Zawody potrwają od 30 maja do 1 czerwca 2019 roku.