Dwa zespoły z PW w finale University Rover Challenge 2019

Łazik Sirius Studenckiego Koła Astronautycznego i łazik HAL-062 Koła Naukowego Robotyków, fot. SKA i KNR

Studenckie Koło Astronautyczne i Koło Naukowe Robotyków będą reprezentować Politechnikę Warszawską w międzynarodowych zawodach dla studentów tworzących łaziki marsjańskie. Jesteśmy jedyną uczelnią, która w finale University Rover Challenge 2019 będzie miała więcej niż jedną drużynę.

Studenckie Koło Astronautyczne zakwalifikowało się do zawodów dzięki łazikowi Sirius, nad którym pracuje Sekcja Robotyczna Koła. Koło Naukowe Robotyków zaprezentuje zaś łazika HAL-062 – uczestniczącego już w URC 2018.

Postępy w pracach nad robotami można obserwować na profilach kół na Facebooku: SKA i KNR.

Oba nasze koła naukowe działają przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW. Oba projekty są współfinansowane z programu "Najlepsi z Najlepszych! 3.0" Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowy konkurs robotyki, w którym rywalizują studenckie zespoły z całego świata. Ich celem jest zaprojektowanie i zbudowanie jak najbardziej zaawansowanych technologicznie łazików marsjańskich. Skonstruowane roboty mają do wykonania szereg zadań, a areną ich zmagań jest pustynia w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych, gdzie panują warunki zbliżone do tych na Marsie.

W tym roku do finału URC zakwalifikowano 36 zespołów z 10 krajów, w tym 8 z Polski. Poza Politechniká Warszawską swoje drużyny w University Rover Challenge będą miały Politechnika Częstochowska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Wrocławska i Politechnika Białostocka.

Zawody potrwają od 30 maja do 1 czerwca 2019 roku.