Znak Politechniki Warszawskiej

Aktualności

Projekt naukowca z Wydziału Chemicznego z dofinansowaniem NAWA

Opublikowano: 10.12.2020 11:03

Logo NAWA

Projekt „Właściwości termoelektryczne nanokryształów półprzewodnikowych funkcjonalizowanych powierzchniowo” (Thermoelectric properties of functionalized nanocrystals) prowadzony jest w ramach wymiany bilateralnej PHC Polonium pomiędzy Polską (Politechnika Warszawska) a Francją (CEA Grenoble).

Hotel jak gra? Oto pomysł studentów

Opublikowano: 10.12.2020 09:47

Zdjęcie baśniowego zamku - reklama projektu Magly

Ma umożliwić hotelom dalszy rozwój i pomóc im wyróżnić się na tle konkurencji – taki jest cel Magly – projektu, stworzonego przez pięciu studentów warszawskich uczelni, w tym trzech z Politechniki Warszawskiej.

ImGen – diagnostyka koronawirusa na wyciągnięcie ręki

Opublikowano: 09.12.2020 16:48

Zdjęcie badaczki w laboratorium, fot. freepik

Czy długie kolejki do punktów pobrań w kierunku COVID-19 to standard, do którego musimy się przyzwyczaić? Konsorcjum z udziałem CEZAMAT-u i Wydziału Chemicznego PW rozpoczęło prace nad projektem mogącym pomóc w odciążeniu systemu diagnostycznego.

Badacz z PW z nominacją do nagrody Naukowiec Przyszłości 2021

Opublikowano: 09.12.2020 11:43

Zdjęcie prof. Przemysława Biecka

Dr hab. inż. Przemysław Biecek, prof. uczelni z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych został nominowany w kategorii Nauki ścisłe i techniczne.

Naukowcy analizują rozwój epidemii COVID-19

Opublikowano: 09.12.2020 11:06

Zdjęcie symbolicznie przedstawiające pandemię COVID-19

Zadania podjął się międzynarodowy interdyscyplinarny zespół MOCOS (MOdelling COronavirus Spread) powołany przez prof. Tylla Krugera z Politechniki Wrocławskiej. W prace zespołu zaangażowana jest grupa MI2DataLab kierowana przez dr. hab. inż. Przemysława Biecka, prof. uczelni z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Dyplomy z PW nagrodzone w konkursie "Złoty Medal Chemii"

Opublikowano: 08.12.2020 15:50

Złoty Medal Chemii

Prace dyplomowe trojga studentów zostały wyróżnione w konkursie organizowanym przez Instytut Chemii Fizycznej PAN i firmę DuPont. Wszystkie powstały na Wydziale Chemicznym PW.

Rok od premiery elektrycznego bolidu dla Maksa

Opublikowano: 07.12.2020 09:10

Zdjęcie z premiery bolidu e-MaksPower

To był wyjątkowy dzień – 6 grudnia 2019 roku w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbyła się premiera pojazdu e-MaksPower, który nasi studenci zbudowali dla dziesięcioletniego chłopca – pasjonata motoryzacji zmagającego się z zanikiem mięśni. Co dzieje się z projektem i bohaterami wydarzeń sprzed roku? Sprawdziliśmy to.

Absolwent PW nagrodzony w konkursie Polskiej Agencji Kosmicznej

Opublikowano: 04.12.2020 17:34

Zdjęcie Konrada Aleksiejuka podczas kampanii testowej koła filtrów skonstruowanego na potrzeby misji Proba-3 prowadzonej przez Europejską Agencję Kosmiczną

Mgr inż. Konrad Aleksiejuk, który skończył studia z automatyki i robotyki stosowanej na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, zajął drugie miejsce w kategorii prac magisterskich. 

Prace dyplomowe z PW wyróżnione w konkursie o Nagrodę im. Mariana Rejewskiego

Opublikowano: 03.12.2020 17:59

fot. TheDigitalWay / Pixabay

Kapituła konkursu na najlepsze prace z zakresu cyberbezpieczeństwa i kryptologii postanowiła nagrodzić dwóch autorów związanych z Wydziałem Elektroniki i Technik Informacyjnych PW.

Dwa lata od startu PW-Sata2

Opublikowano: 03.12.2020 12:09

Zdjęcie satelity PW-Sat2

3 grudnia 2018 roku o godz. 19.32 na orbitę został wyniesiony drugi studencki satelita z Politechniki Warszawskiej. W czasie swojej misji zrealizował wszystkie zaplanowane eksperymenty, w tym ten najważniejszy – udany test innowacyjnego żagla deorbitacyjnego. Obecnie czekamy na deorbitację PW-Sata2 i start jego następcy – PW-Sata3.

Nagroda dla studenta PW w konkursie Polskiej Agencji Kosmicznej

Opublikowano: 01.12.2020 18:03

Kamil Dąbrowski, fot. FB PW-Sat

Kamil Dąbrowski, student automatyki i robotyki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, zdobył trzecie miejsce dzięki pracy inżynierskiej poświęconej analizie systemu ogrzewania zbiornika dla silnika typu cold gas w satelicie PW-Sat3.

Nagrody i wyróżnienia w konkursie Innowator Mazowsza

Opublikowano: 01.12.2020 17:11

Logo konkursu Innowator Mazowsza

Dr inż. Małgorzata Wolska-Pietkiewicz z Wydziału Chemicznego PW zajęła drugie miejsce w XII edycji konkursu Innowator Mazowsza w kategorii Innowacyjny Naukowiec. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała dr inż. Małgorzata Głuszek, również z naszego Wydziału Chemicznego. Nagroda specjalna, przyznawana przez Politechnikę Warszawską, trafiła do dr. inż. Dawida Kuchty z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW.

Rozstrzygnięto konkurs na adiunkta do projektu NAWA: “Polskie Powroty”

Opublikowano: 01.12.2020 09:22

Logo Programu NAWA Polskie Powroty

Celem Programu Polskie Powroty jest umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom powrotu do kraju i podjęcie przez nich zatrudnienia w polskich uczelniach, instytutach naukowych lub instytutach badawczych. 

Naukowcy i absolwenci PW zaangażowani w badania dotyczące COVID-19

Opublikowano: 26.11.2020 11:56

Pracownicy i absolwenci Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska uczestniczyli w pracach zespołu, który przygotował analizę dotyczącą potencjalnego związku między zanieczyszczeniem powietrza pyłem PM (particulate matter) a rozprzestrzenianiem się infekcji COVID-19 w Polsce.

Inauguracja projektu „Polacy Zmieniają Świat. Innovation Hub. Łączymy naukę z biznesem”

Opublikowano: 23.11.2020 15:22

"Polacy zmieniają świat" - logo projektu

Podczas konferencji online zaplanowanej na 24 listopada poznamy szczegóły inicjatywy wspierającej polonijnych naukowców, inżynierów i wynalazców, których potencjał i doświadczenie może wzmocnić rodzimą naukę i gospodarkę. Politechnika Warszawska jest jednym z partnerów naukowych projektu.

Naukowcy z PW laureatami konkursów NCN

Opublikowano: 23.11.2020 10:05

Zdjęcie mikroskopu

Poznaliśmy wyniki konkursów Narodowego Centrum Nauki OPUS 19 i PRELUDIUM 19. Do finansowania zakwalifikowano projekty zgłoszone przez naszych naukowców i realizowane przez konsorcja z udziałem Politechniki Warszawskiej. 

Naukowcy z Wydziału Fizyki z Polskimi Nagrodami Inteligentnego Rozwoju

Opublikowano: 20.11.2020 15:27

logo Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju

Dr inż. Agnieszka Siemion i dr inż. Karol Kakarenko znaleźli się wśród laureatów Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii Naukowiec Przyszłości.

Dr inż. Rafał Zybała laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020

Opublikowano: 13.11.2020 16:49

logo Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju

Dr inż. Rafał Zybała z Uczelnianego Centrum Badawczego „Materiały Funkcjonalne” Politechniki Warszawskiej został laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii Naukowiec Przyszłości za realizację projektu pt. „Wpływ nanostrukturyzacji i domieszkowania na właściwości termoelektryczne nowych materiałów z grupy LAST i TAGS”.

Badaczka z PW z Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju

Opublikowano: 13.11.2020 15:37

logo Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju

Dr hab. inż. Agnieszka Jastrzębska, prof. uczelni z Wydziału Inżynierii Materiałowej została laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii Naukowiec Przyszłości

Ekologia i nowoczesność, czyli nowy silnik zespołu z PW

Opublikowano: 06.11.2020 14:49

Zdjęcie zespołu pracującego nad silnikami wykonane w szkielecie nowego stanowiska

Wykorzystuje paliwa gazowe, które nie były dotychczas spalane w silnikach tłokowych. Wyróżnia go wyjątkowo wysoka sprawność, a więc niska emisyjność CO2. Oto silnik, nad którym pracują naukowcy z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej oraz partnerzy przemysłowi.

Czy można szczegółowo przewidzieć proces powstawania ciała stałego z cieczy?

Opublikowano: 03.11.2020 08:24

Zdjęcie pokazujące proces koagulacji cieczy elektroreologicznej

Pod wpływem pola elektrycznego w bardzo krótkim czasie zwiększa swoją lepkość i tworzy… ciało stałe. To główna właściwość cieczy elektroreologicznej. Przez lata znalazła szereg zastosowań, ale brakowało dobrego teoretycznego wyjaśnienia tego, jak powstaje. Aż do teraz. Wszystko zmieniło się za sprawą grupy z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

PhotonHub Europe pomoże we wdrażaniu technologii fotonicznych w przemyśle europejskim

Opublikowano: 26.10.2020 10:56

fot. PhotonHub Europe

PhotonHub Europe, nowe ogólnoeuropejskie centrum innowacji cyfrowych w dziedzinie fotoniki, którego jednym z partnerów jest Politechnika Warszawska, otrzymało 19 mln euro dofinansowania z unijnego programu Horyzont 2020. Centrum będzie wspierało rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.

Politechnika wspiera szkoły w trakcie pandemii

Opublikowano: 24.10.2020 16:35

Grafika przedstawiająca identyfikację projektu i mapę Polski z zaznaczonymi obszarami, gdzie projekt jest realizowany

Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej aktywnie angażuje się w zapewnienie wysokiej jakości nauczania matematyki w szkołach. Realizując projekt „Matematyka - wstęp do kariery wynalazcy”, współpracuje z samorządami terytorialnymi, udostępniając ich szkołom zaawansowane narzędzia edukacyjne. Uczniowie otrzymują w ten sposób dostęp do platformy zeszyt.online, na której pod opieką sztucznej inteligencji podnoszą swoje umiejętności matematyczne.

Naukowcy z PW wsparli badaniami odkrycie paleontologów

Opublikowano: 14.10.2020 15:58

Na zdjęciu od lewej: dr Andrzej Wolniewicz, mgr inż. Maksymilian Sienkiewicz i dr hab. Tomasz Sulej w trakcie prezentacji

Polscy badacze wraz z duńskim kolegą, prof. Nielsem Bonde, opisali szczątki najstarszego na świecie prassaka, którego znaleźli na Grenlandii w skałach sprzed 215 milionów lat. Choć jest to tylko żuchwa z dwoma zębami, to ząb trzonowy jest pierwszym na świecie zębem z dwoma korzeniami. Paleontolodzy wspólnie z naukowcami z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej zbadali wytrzymałość tego typu zębów.

Efekty projektu PW wspierającego uczniów w nauce matematyki

Opublikowano: 13.10.2020 13:06

Grafika ze strony projektu "Matematyka - wstęp do kariery wynalazcy"

Zespół naukowców skupionych wokół Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej rozwija projekt "Matematyka - wstęp do kariery wynalazcy". Pierwotnie program był skierowany do uczniów klas IV szkół podstawowych. W zeszłym roku szkolnym (2019/2020) w województwie mazowieckim rozszerzono jednak zakres wsparcia na klasy V i VI, a w jednej gminie - pilotażowo - także na VII i VIII. To działanie już przyniosło wymierne efekty.