Znak Politechniki Warszawskiej

Aktualności

Studenci PW twórcami elektronicznego asystenta lekarza

Opublikowano: 06.06.2018 15:46

Konstrukcja robota została wydrukowana na drukarkach 3D i połączona z elementami z blachy, źródło: PAP

Zespół studentów z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych oraz Wydziału Architektury PW opracował wyjątkowy pojazd elektroniczny, który ma umożliwić osobom niepełnosprawnym i hospitalizowanym podniesienie jakości ich codziennego życia.

Jak poprawić cytowania z Google Scholar w Bazie Wiedzy PW?

Opublikowano: 05.06.2018 15:38

Gmach Głównych Politechniki Warszawskiej

Oddział ds. Bazy Wiedzy w Bibliotece Głównej Politechniki Warszawskiej na podstawie analizy cytowań pracowników PW przygotował instrukcje działania, która ma na celu poprawę cytowania z Google Scholar w Bazie Wiedzy PW.

O elektronice, którą można wydrukować na ubraniach

Opublikowano: 28.05.2018 15:43

Dr inż. Daniel Janczak

Dla wszystkich, którzy chcieliby nosić koszulki ze świecącymi pod wpływem prądu (czyli elektroluminescencyjnymi) elementami i to koszulki, które do tego można prać i prasować, mamy dobrą wiadomość. Na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej takie ubrania już powstały. To efektowny przykład wykorzystania opracowanej tam technologii.

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

Dwa zespoły z PW wystartują w zawodach Shell Eco-marathon Europe

Opublikowano: 21.05.2018 16:06

Studenci wraz ze swoimi pojazdami: Orionem i Kropelką 2.0

Udział naszych studentów w Shell Eco-marathonie to już tradycja. Tym razem w Parku Olimpijskim Królowej Elżbiety w Londynie zobaczymy aż dwie konstrukcje z Politechniki Warszawskiej, obie zbudowane przez członków Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa.

Studenci PW zbudowali silnik rakietowy na paliwo ciekłe

Opublikowano: 21.05.2018 12:39

Silnik na paliwo ciekłe w trakcie testów

Rozwiązanie opracowali członkowie Koła Naukowego Napędów MELprop, działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. – To pierwszy taki silnik na Politechnice Warszawskiej i jeden z pierwszych w Polsce – zaznacza Aleksander Gorgeri, główny konstruktor.

Nasi naukowcy laureatami konkursów Narodowego Centrum Nauki

Opublikowano: 18.05.2018 15:04

19 inicjatyw naukowców z naszej Uczelni otrzyma wsparcie od NCN, fot. KFF "Focus"

Projekty złożone przez badaczy z Politechniki Warszawskiej zostały zakwalifikowane do finansowania w ramach czternastej edycji konkursów OPUS i PRELUDIUM Narodowego Centrum Nauki. Nasi naukowcy otrzymają łącznie ponad 10,7 mln zł.

Naukowcy z PW laureatami stypendium START

Opublikowano: 15.05.2018 11:00

Pięciu młodych badaczy z Politechniki Warszawskiej znalazło się wśród laureatów stypendium START przyznawanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. W ten sposób nagrodzono 100 najzdolniejszych młodych naukowców z całej Polski.

Pomóżmy spełnić marzenia – studenci zbierają pieniądze na swój projekt

Opublikowano: 14.05.2018 15:52

Zespół Proton Dynamic

Zespół Proton Dynamic z Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Handlowej rozpoczął akcję crowdfundingową na dokończenie swojego elektrycznego bolidu i wyjazd na zawody Formuła Student. Każdy z nas może ich wesprzeć!

Naukowcy z PW zaangażowani w badania Marsa

Opublikowano: 14.05.2018 11:11

Część instrumentu Kret HP3 w czasie wytwarzania warstw

5 maja 2018 roku – warto zapamiętać tę datę. To wtedy wystartowała misja NASA InSight, która ma zbadać głębokie wnętrze Czerwonej Planety. Na Marsa trafił m.in. instrument Kret HP3. W prace nad tym urządzeniem byli zaangażowani ludzie związani z Politechniką Warszawską.

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

HAL-062 – łazik marsjański studentów PW

Opublikowano: 30.04.2018 14:16

Łazik zbudowany przez studentów z Koła Naukowego Robotyków

Zespół z Koła Naukowego Robotyków stworzył robota, który wystartuje w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge. Na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych, w warunkach zbliżonych do tych panujących na Marsie, rywalizować będą najlepsze studenckie konstrukcje z całego świata.

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

Proton Dynamic – z zawodów Formuła Student do Formuły 1?

Opublikowano: 23.04.2018 11:18

Bolid

Studenci z Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Handlowej pracują nad elektrycznym bolidem na międzynarodowe zawody Formuła Student. W lipcu na torze wyścigowym Riccardo Paletti w okolicach Parmy zmierzą się z najlepszymi drużynami z całego świata.

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

MINIATURA - ruszył konkurs Narodowego Centrum Nauki

Opublikowano: 17.04.2018 15:03

Mikroskop

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło drugą edycję konkursu MINIATURA, którego celem jest umożliwienie naukowcom stawiania pierwszych kroków w systemie grantowym. Łączna pula środków, o które powalczą naukowcy, to 20 mln zł.

Sukces naszych studentów w zawodach SAE Aero Design

Opublikowano: 10.04.2018 08:51

Członkowie Międzywydziałowego Koło Naukowe SAE AeroDesign ze swoimi samolotami

W Van Nuys w Kalifornii zakończyły się kolejne międzynarodowe zawody dla studentów, którzy konstruują samoloty. Zespół z Politechniki Warszawskiej zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej w klasie Advanced, 1. miejsce za prezentację techniczną w tej klasie oraz 3. miejsce za celność zrzutu. 

Zostań "Najlepszym z najlepszych". Na studentów czeka ponad 12 mln złotych!

Opublikowano: 05.04.2018 13:34

Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów podczas zawodów Shell Eco-marathon w Londynie

Trwa nabór wniosków do programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – „Najlepsi z najlepszych! 3.0.”. W poprzednich edycjach projektu z powodzeniem uczestniczyli studenci z PW. Teraz otwiera się kolejna szansa na zdobycie dużego dofinansowania.

Wiedzieć więcej o promieniowaniu UV – projekt LUSTRO

Opublikowano: 28.03.2018 11:22

Członkowie zespołu pracującego nad projektem LUSTRO

Grupa studentów Politechniki Warszawskiej postanowiła z niespotykaną dotąd dokładnością zbadać rozkład promieniowania ultrafioletowego w różnych warstwach atmosfery. Swój pomysł realizują w ramach niemiecko-szwedzkiego programu studenckiego REXUS/BEXUS organizowanego m.in. przez Europejską Agencję Kosmiczną. Jest on skierowany do studentów z całej Europy, którzy chcą rozwijać technologie i badania wykorzystujące balony stratosferyczne i rakiety.

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

Finał XIX edycji Konkursu o Nagrodę Fiat Chrysler Automobiles (FCA)

Opublikowano: 23.03.2018 14:42

Laureaci XIX edycji Konkursu o Nagrodę Fiat Chrysler Automobiles (FCA) z promotorami/fot. Biuletyn PW

Politechnika Warszawska oraz Fiat Chrysler Automobiles (FCA) po raz dziewiętnasty wręczyły nagrody w konkursie na najlepsze prace inżynierskie, magisterskie oraz rozprawy doktorskie o tematyce motoryzacyjnej. Konkurs jest efektem zawartej w 1997 roku umowy ramowej o współpracy warszawskiej uczelni technicznej i włoskiego koncernu motoryzacyjnego.

Koło Naukowe Robotyków pojedzie na zawody łazików marsjańskich

Opublikowano: 23.03.2018 13:03

Koło Naukowe Robotyków

Nasi studenci znów udowodnili, że ciężka praca popłaca! Tym razem Koło Naukowe Robotyków (działające przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa) z robotem HAL-062 zakwalifikowało się na zawody łazików marsjańskich University Rover Challenge.

Studenci PW przed zawodami SAE Aero Design - nowy wpis na blogu

Opublikowano: 19.03.2018 14:26

Zeszłoroczny model samolotu klasy Advanced podczas zawodów na Florydzie

Na projektowaniu i budowaniu samolotów znają się jak mało kto. Już niedługo, po wielu miesiącach ciężkiej pracy, wyruszą do Stanów Zjednoczonych, by pokazać swoje najnowsze konstrukcje, zdobyć kolejne doświadczenia i nagrody.

Kolejne kursy „Kompetentny wykładowca – wysoki poziom nauczania”

Opublikowano: 14.03.2018 14:49

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW zaprasza do wzięcia udziału w rekrutacji na kursy realizowane w ramach projektu „Kompetentny wykładowca – wysoki poziom nauczania”.

Zbiórka na budowę bolidu dla Maksa zakończona sukcesem

Opublikowano: 07.03.2018 10:43

Zespół pracujący nad projektem e-MaksPower

Studenci PW, którzy pracują nad elektrycznym pojazdem dla niepełnosprawnego dwunastolatka, mogą kontynuować prace z jeszcze większym zapałem niż dotychczas – w akcji crowdfundingowej na portalu PolakPotrafi.pl zebrali 15209 złotych, czyli o 209 złotych więcej niż zakładali.

PW-Sat2 gotowy do lotu w kosmos

Opublikowano: 07.03.2018 09:58

Satelita PW-Sat2

Start satelity jeszcze w tym roku

Spotkania z Przemysłem 2018

Opublikowano: 07.03.2018 09:28

Logo wydarzenia

Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej wspólnie z Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej organizuje konferencję „Spotkania z Przemysłem”. Wydarzenie stwarza możliwość spotkania naukowców z przedsiębiorcami oraz transferu wiedzy między tymi grupami. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosława Gowina, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Politechnikę Warszawską.

Studenci budują motocykl na międzynarodowe zawody

Opublikowano: 05.03.2018 14:00

Członkowie WUT SiMRacing Team

Na co dzień studiują mechanikę i budowę maszyn na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych PW. Po zajęciach pracują nad prototypem motocykla klasy preMoto3. Przygotowują go na zawody MotoStudent, które odbędą się w październiku w Hiszpanii. Nasz WUT SiMRacing Team będzie tam jedyną drużyną z Polski.

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

Nasza doktorantka wśród półfinalistów FameLabu

Opublikowano: 22.02.2018 15:35

Już 24 lutego 2018 roku, w godzinach 13.00 – 19.00 w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się półfinał konkursu FameLab. Wśród półfinalistów znalazła się również doktorantka Politechniki Warszawskiej.

Politechnika Warszawska przystąpiła do konsorcjum Pol-Stor-En

Opublikowano: 21.02.2018 14:55

– Tylko dzięki współpracy trzech sektorów: rządowego, naukowego oraz biznesowego możliwy będzie rozwój elektromobilności oraz rozpoczęcie produkcji baterii w Europie – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas uroczystości zawiązania polskiego konsorcjum naukowego Pol-Stor-En przez siedem jednostek naukowych. Politechnika Warszawska jest Liderem Konsorcjum.