Znak Politechniki Warszawskiej

Aktualności

Politechnika Warszawska rozpoczyna realizację projektu "Uczelnia Badawcza"

Opublikowano: 06.12.2019 15:20

Seminarium uczelniane

Podczas seminarium uczelnianego dotyczącego programu „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza”, które odbyło się 4 grudnia 2019 r., wspólnota akademicka poznała szczegóły wniosku konkursowego Politechniki Warszawskiej, a także cele i zadania projektu „Uczelnia Badawcza”, który PW będzie realizowała przez najbliższe sześć lat.   

Studenci PW zbudowali bolid dla niepełnosprawnego Maksa

Opublikowano: 06.12.2019 13:26

Maks, jego rodzice i twórcy bolidu e-MaksPower

Jest biało-niebieski, ma 2,4 m długości, waży 110 kilogramów, a jego prędkość użytkowa to 30 km/h – to elektryczny pojazd e-MaksPower. Studenci Politechniki Warszawskiej właśnie zakończyli prace nad projektem. Bolid skonstruowali dla Maksa – dziesięciolatka z dystrofią mięśniową i wielkiego fana motoryzacji.

Pomoc w diagnostyce i leczeniu wad wzroku

Opublikowano: 05.12.2019 14:14

dr inż. Karol Kakarenko

Dokładne badanie, automatyczne dobieranie metody korekcji i testowanie nowych rozwiązań bez kosztownej produkcji próbnych soczewek czy szkieł kontaktowych – to główne zalety urządzenia, nad którym pracuje dr inż. Karol Kakarenko z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej razem ze swoim zespołem. Projekt VIDO ma wesprzeć okulistów i pacjentów, a także umożliwić rozwój badań naukowych i przemysłowych.

Best Paper Award - nagroda dla prof. Michała Pióro

Opublikowano: 27.11.2019 09:35

Best Paper Award (2016-2018) - nagroda dla prof. dr. hab. inż. Michała Pióro

Profesor Michał Pióro z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, Yoann Fouquet, Dritan Nace oraz Michael Poss otrzymali nagrodę Best Paper Award (2016-2018), przyznawaną przez międzynarodowe Stowarzyszenie INFORMS, za wspólnie napisany artykuł pt. „Optimizing Flow Thinning Protection in Multicommodity Networks with Variable Link Capacity”, opublikowany w czasopiśmie Operations Research w 2016 roku.

System do nauki matematyki z PW w podstawówkach na Woli

Opublikowano: 25.11.2019 10:46

Grażyna Orzechowska-Mikulska, zastępca burmistrza dzielnicy Wola i prof. Wojciech Domitrz, Dziekan Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW podpisują umowę o współpracy

Wszystkie siedemnaście szkół podstawowych z warszawskiej dzielnicy Wola będzie korzystać z zeszytu.online – opartego na sztucznej inteligencji systemu wspierającego naukę matematyki. Umowę w tej sprawie podpisali dr hab. inż. Wojciech Domitrz, prof. PW, Dziekan Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz Grażyna Orzechowska-Mikulska, zastępca burmistrza dzielnicy Wola.

Naukowcy z PW wyróżnieni w konkursie Innowator Mazowsza

Opublikowano: 22.11.2019 13:58

Laureaci XI edycji konkursu Innowator Mazowsza

Dr inż. arch. Łukasz Piątek z Wydziału Architektury, dr inż. Arkadiusz Kuś z Wydziału Mechatroniki oraz dr inż. Aleksandra Waszczuk-Młyńska z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych otrzymali wyróżnienia w XI edycji konkursu Innowator Mazowsza. Nasi badacze zostali docenieni w kategorii Innowacyjny Naukowiec. 

Badacze z PW beneficjentami konkursów OPUS 17 i PRELUDIUM 17

Opublikowano: 21.11.2019 13:01

Narodowe Centrum Nauki

Narodowe Centrum Nauki opublikowało listy rankingowe projektów zakwalifikowanych do finansowania w ramach programów OPUS i PRELUDIUM.

Politechnika Warszawska i BASF Polska zacieśniają współpracę

Opublikowano: 19.11.2019 08:59

Prof. Władysław Wieczorek i Dyrektor Zarządzająca BASF Polska Katarzyna Byczkowska

Wspólna realizacja projektów badawczo-rozwojowych mających na celu pobudzanie aktywności innowacyjnej i transferu wiedzy oraz kształcenie wykwalifikowanych kadr dla gospodarki – to główne założenia umowy między Politechniką Warszawską i firmą BASF Polska.

Stypendia MNiSW dla wybitnych młodych naukowców z PW

Opublikowano: 15.11.2019 13:16

Logo MNiSW

211 wybitnych młodych naukowców, w tym dwóch doktorów z Politechniki Warszawskiej, otrzymało stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Przełom w nauczaniu matematyki

Opublikowano: 12.11.2019 14:57

Ponad 2000 uczniów klas czwartych z 57 szkół podstawowych, ponad 370 000 rozwiązanych wygenerowanych zadań matematycznych – to efekt pierwszej edycji projektu „Matematyka – wstęp do kariery wynalazcy”. Prowadzony w roku szkolnym 2018/2019 przez naukowców z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej projekt miał dwa podstawowe cele: podniesienie u uczniów kompetencji matematycznych oraz weryfikację działania nowej wersji systemu zeszyt.online.

Melson – robot humanoidalny studentów PW

Opublikowano: 07.11.2019 11:33

Robot humanoidalny Melson w trakcie wykonywania zadania na zawodach RoboChallenge 2019

Wzbudza zainteresowanie wszędzie, gdzie się pojawia. I wcale nie o niebieski, wyróżniający się kolor tu chodzi, a o efektowne umiejętności. Poznajcie Melsona i jego twórców – studentów Koła Naukowego Robotyków działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Koło Naukowe Inżynierii Chemicznej i Procesowej z nagrodą KoKoN

Opublikowano: 07.11.2019 10:54

Studenci z Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej na Gali Środowiska Studenckiego Forum Uczelni Technicznych

Nasi studenci zajęli pierwsze miejsce w kategorii KONFERENCJA. Doceniono ich za ósmą edycję European Young Engineers Conference.

Stypendium SEP dla naszego doktoranta

Opublikowano: 04.11.2019 16:04

Laureaci stypendiów SEP 2018

Mgr inż. Paweł Terlikowski z Wydziału Elektrycznego po raz drugi z rzędu został stypendystą Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Zespół z PW ze złotym medalem Międzynarodowej Wystawy Wynalazków

Opublikowano: 30.10.2019 09:30

Zespół nagrodzony złotym medalem podczas IWIS 2019: mgr inż. Michał Wrzecionek, dr inż. Agnieszka Gadomska-Gajadhur, dr inż. Paweł Ruśkowski, mgr inż. Monika Budnicka i prof. dr hab. inż. Ludwik Synoradzki

Naukowcy z Wydziału Chemicznego zostali nagrodzeni za projekt "Sposób wytwarzania dynamicznego substytutu kości gąbczastej wraz z powiązanymi rozwiązaniami".

Prof. Mariusz Malinowski prezydentem IEEE Industrial Electronics Society

Opublikowano: 23.10.2019 09:16

Profesor Mariusz Malinowski, fot. Biuletyn PW

Naukowiec jest kierownikiem Zakładu Elektroniki Przemysłowej w Instytucie Sterowania i Elektroniki Przemysłowej na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Osiągnięcie jest zwieńczeniem jego wieloletniej pracy i działalności w Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE), którego jednym z oddziałów jest IEEE IES.

Trzy projekty z PW w konkursie KoKoN

Opublikowano: 17.10.2019 09:43

Logo konkursu KoKoN

„Projekt i budowa bezzałogowego statku powietrznego do autonomicznego wykonywania misji transportowych i obserwacyjnych” Koła Naukowego Koło Naukowe Awioniki Melavio, ósma edycja European YoungEngineers Conference Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej oraz II Studencka Konferencja Zastosowań Matematyki „DwuMIan” Koła Naukowego Modelowania Matematycznego zostały zgłoszone do ogólnopolskiego Konkursu Kół Naukowych KoKoN.

Chemiczny Nobel w kontekście PW

Opublikowano: 10.10.2019 14:01

John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino, fot. Nobel Media

Tegorocznymi laureatami nagrody Nobla z dziedziny chemii zostali John Goodenough, Stanley Whittingham i Akira Yoshino. Naukowe losy dwóch z nich krzyżowały się z losami kilku naukowców z Politechniki Warszawskiej.

Technologia, która ochroni przed oblodzeniem powierzchni

Opublikowano: 10.10.2019 12:46

Zdjęcie przedstawiające turbiny wiatrowe

Problem jest poważny. Osadzający i nawarstwiający się lód może być śmiertelnie niebezpieczny, i to w wielu dziedzinach naszego życia. Ryzyko jeszcze wzrasta, gdy oblodzenie pojawia się na powierzchniach aerodynamicznych poruszających się z dużą prędkością samolotów czy turbin wiatrowych albo na pełniących ważną rolę elementach instalacji elektrycznych. Dr inż. Rafał Kozera z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej ma pomysł, jak rozwiązać kłopot.

Z myślą o starości. Rozwiązania (nie tylko) dla seniorów

Opublikowano: 04.10.2019 16:40

Jedno z pomieszczeń Wzorcowego Mieszkania Seniora, fot. A. Cieśla

Chociaż stanowią niemal jedną czwartą naszego społeczeństwa, to ich potrzeby nie zawsze są wystarczająco zauważane. Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych o perspektywach na lepsze życie seniorów rozmawialiśmy z dr inż. arch. Agnieszką Cieślą z wydziału Geodezji i Kartografii PW, założycielką fundacji „Mimo wieku”.

Jak się żyje singlom?

Opublikowano: 25.09.2019 11:31

Zdjęcie kobiety na plaży

Od kilku lat zmniejsza się średnia liczba osób tworzących w Polsce gospodarstwo domowe. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego z 2016 roku, w najbliższej dekadzie ta średnia jeszcze spadnie. Jak żyje się ludziom utrzymującym się w pojedynkę? Badania na ten temat przeprowadziła dr inż. Marlena Piekut z Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych Filii Politechniki Warszawskiej w Płocku.

Nokia i Politechnika Warszawska stawiają na współpracę naukową w obszarze 5G oraz technologii przyszłości

Opublikowano: 18.09.2019 13:23

Współpraca Politechniki Warszawskiej i firmy Nokia dotyczyć będzie współczesnych technologii teleinformatycznych, fot. BR PW

Politechnika Warszawska i Nokia otwierają nowy rozdział we współpracy w dziedzinie 5G oraz innych przełomowych technologii. Uczelnia wraz z partnerem biznesowym zamierzają wspólnie realizować innowacyjne projekty badawcze, udostępniać studentom najnowsze technologie komunikacji bezprzewodowej i dzielić się szeroką ekspertyzą partnera ze studentami.

Porozumienie o współpracy pomiędzy Politechniką Warszawską Filią w Płocku a Spółką Naftoremont-Naftobudowa

Opublikowano: 13.09.2019 15:17

Podpisanie umowy między Politechniką Warszawską Filią w Płocku a Spółką Naftoremont-Naftobudowa miało miejsce 13 września 2019 r., fot. PW Filia w Płocku

W Gmachu Głównym płockiej filii PW porozumienie podpisał 13 września 2019 r. Prorektor ds. Filii w Płocku – prof. dr hab. inż. Janusz Zieliński, a ze strony Spółki Prezes Zarządu – Mirosław Miśkiewicz oraz członek Zarządu Tomasz Stefaniak.

Otwarcie Szanghajsko-Warszawskiego Laboratorium Sztucznej Inteligencji

Opublikowano: 09.09.2019 13:52

Otwarcie Szanghajsko-Warszawskiego Laboratorium Sztucznej Inteligencji poprowadził prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, Rektor PW, fot. Biuletyn PW

Rozwój algorytmów sztucznej inteligencji oraz zastosowanie ich do analizy danych to główne zadania Szanghajsko-Warszawskiego Laboratorium Sztucznej Inteligencji, które powstało na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Naukowiec z PW laureatem konkursu Lider X

Opublikowano: 09.09.2019 09:46

Zespół z Wydziału EiTI

Dr inż. Konrad Markowski z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych znalazł się w gronie laureatów dziesiątej edycji konkursu LIDER organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Stal skrojona na potrzeby przemysłu

Opublikowano: 03.09.2019 12:26

Nanobainit

Nad opracowaniem stali nanokrystalicznej nowej generacji pracuje zespół z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem mgr. inż. Krzysztofa Wasiaka. Opracowanie takiej stali ma duże szanse na wdrożenie przede wszystkim do produkcji narzędzi, ale również odpowiedzialnych części maszyn i wyrobów narażonych na zużycie eksploatacyjne.