Znak Politechniki Warszawskiej

Aktualności

Nasi studenci najlepsi w międzynarodowych zawodach

Opublikowano: 18.02.2021 11:48

Zdjęcie z zawodów Carolo-Cup@Home

Zespół z Koła Naukowego Robotyków (działa przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa) zajął pierwsze miejsce w Carolo-Cup@Home. Studenci PW i ich pojazd autonomiczny Selfie nie mieli sobie równych w kategorii Basic.

Nasza Uczelnia jest zaangażowana w projekt Narodowej Sieci Metrologii Współrzędnościowej

Opublikowano: 18.02.2021 10:23

Zdjęcie z laboratorium metrologii współrzędnościowej na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej

Cztery polskie uczelnie techniczne, w tym Politechnika Warszawska stworzą Narodową Sieć Metrologii Współrzędnościowej – naukową sieć i centrum badawcze światowej klasy.

Prestiżowy doktorat międzynarodowy we współpracy z L'Université De Liège

Opublikowano: 08.02.2021 08:58

Zdjęcie dr. inż. Piotra Prochonia

Dr inż. Piotr Prochoń z Wydziału Inżynierii Lądowej obronił prestiżowy podwójny doktorat. Stopień doktora uzyskał na Politechnice Warszawskiej oraz w belgijskim L'Université De Liège, gdzie odbył trzyletnie studia doktoranckie (2017-2020).

Bracia z PW zwycięzcami międzynarodowego konkursu dla start-upów

Opublikowano: 05.02.2021 10:27

Paweł i Krzysztof Paczuscy

Krzysztof i Paweł Paczuscy, student i absolwent Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, wygrali rywalizację Pitch&Bridge Canada, a ich start-up upmedic będzie miał szansę na ekspansję w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Nagrody za najlepsze prace dyplomowe z geodezji i kartografii

Opublikowano: 01.02.2021 16:23

Zdjęcie tachimetrów rozstawionych w Gmachu Głównym PW

Absolwenci Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej otrzymali trzy nagrody w najnowszej edycji konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich i Głównego Geodetę Kraju.

Naukowcy z PW pracują nad szczepionką przeciwko COVID-19

Opublikowano: 28.01.2021 17:03

Zdjęcie wirusa i ręki ze strzykawką

Opracowanie nanoszczepionki opartej o rekombinowane białka wirusa SARS-CoV-2 kowalencyjnie związane z biodegradowalnymi nanocząstkami tlenku żelaza - to cel zespołu naukowców z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej i Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii oraz grupy immunologów. Badania są realizowane w ramach programu "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza" (konkurs IDUB against COVID-19).

Jak sztuczna inteligencja pomoże w zapobieganiu przedwczesnym porodom?

Opublikowano: 22.01.2021 16:49

Schemat rozwiązania, nad którym pracują naukowcy

Nad rozwiązaniem pracuje zespół naukowców związanych z Wydziałem Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

„CESAER Professional Week” w Politechnice Warszawskiej

Opublikowano: 21.01.2021 17:27

Logo organizacji CESAER

W dniach 18-20 stycznia 2021 r. Politechnika Warszawska była współorganizatorem pierwszej konferencji online „CESAER Professional Week”. Jej głównym organizatorem było stowarzyszenie CESAER, którego nasza Uczelnia jest członkiem od 2005 r. Wydarzenie miało na celu przygotowanie pracowników biur wsparcia projektów i kadry naukowej uczelni członkowskich CESAER do udziału w nowej generacji programów Unii Europejskiej „Horyzont Europa” i „Erasmus” oraz wymianę doświadczeń i dobrych praktyk. W konferencji wzięło udział ponad 250 uczestników.

CZIiTT PW pomoże w rozwoju innowacyjności mazowieckich firm

Opublikowano: 21.01.2021 16:01

Zdjęcie budynku Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii

Powstanie usług, które dadzą MŚP zdolność wypracowania nowych produktów i niestandardowych modeli biznesowych – to główny cel projektu realizowanego przez partnerstwo z udziałem Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW. Inicjatywie przyznano właśnie finansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 2,4 mln złotych.  

Przepis na sukces – studenci Wydziału EiTI stworzyli aplikację mobilną Chefs’

Opublikowano: 19.01.2021 12:21

Zdjęcia pomysłodawców aplikacji

Jak pomidorowa, to tylko według przepisu mamy. Jeśli naleśniki, to te zrobione przez babcię. U najlepszego znajomego, Janka, zawsze jadło się zapiekanki. Na pewno każdy z nas lubi wracać do smaków z dzieciństwa. Bezcenne przepisy kulinarne przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Jak sprawić, żeby żaden z nich nie zniknął w stercie książek kucharskich? Studenci PW wymyślili na to sposób, wykorzystując do tego sztuczną inteligencję.

Nominacje w plebiscycie Złoty Inżynier 2020

Opublikowano: 18.01.2021 13:23

Zdjęcie statuetki w plebiscycie Złoty Inżynier

Reprezentanci różnych gałęzi techniki, praktycy, naukowcy, menadżerowie, nauczyciele, działacze ruchu stowarzyszeniowego mają szanse na tytuł Złoty Inżynier „Przeglądu Technicznego”. W tym gronie są osoby związane z Politechniką Warszawską. Wszyscy możemy je wspierać. Głosowanie trwa do 20 lutego 2021 roku.

Współpraca Wydziału Inżynierii Produkcji i firmy Mondi Simet

Opublikowano: 18.01.2021 12:21

Zdjęcie przedstawicieli firmy Mondi Simet i Politechniki Warszawskiej podczas uroczystego przekazania plotera

Dzięki temu do Zakładu Technologii Poligraficznych trafił przemysłowy ploter tnąco-bigujący. Urządzenie posłuży do prowadzenia badań naukowych i będzie wykorzystywane podczas zajęć dydaktycznych.

Praca magisterska naszej absolwentki nagrodzona w konkursie „Najlepszy dyplom – Akademia A&B”

Opublikowano: 18.01.2021 10:17

Projekt Kingi Butlewskiej

Kinga Butlewska zdobyła drugą nagrodę za pracę “ReCity. Redefinicja pojęcia »miejska jakość życia« w mieście postindustrialnym” obronioną na Wydziale Architektury PW.

Co warto wiedzieć o zmianach klimatu?

Opublikowano: 13.01.2021 15:41

Zdjęcie okładki podręcznika "Klimatyczne ABC"

Szesnastu badaczy z różnych dziedzin pracowało podręcznik „Klimatyczne ABC”. Publikacja została przygotowana pod redakcją naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, wydana i bezpłatnie udostępniona przez Wydawnictwa UW. Wśród autorów książki jest mgr inż. Adam Rajewski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Prestiżowe nagrody dla naszych naukowców

Opublikowano: 13.01.2021 10:17

Zdjęcie prof. Małgorzaty Kujawińskiej i prof. Krzysztofa Patorskiego

Prof. dr hab. inż. Małgorzata Kujawińska i prof. dr hab. inż. Krzysztof Patorski z Wydziału Mechatroniki (a dokładnie z Zakładu Inżynierii Fotonicznej, Instytut Mikromechaniki i Fotoniki) znaleźli się wśród laureatów nagród naukowych przyznawanych przez The International Society for Optical Engineering (SPIE).

Wynalazek, który pomoże niewidomym

Opublikowano: 12.01.2021 11:15

Ogólna uproszczona wizualizacja urządzenia

Licealiści tworzący genialne rozwiązania ułatwiające życie ludzi? Myślicie, że takie historie zdarzają się tylko w filmach albo gdzieś za granicą? To mamy zaskoczenie. Bo ten pomysł powstał w Polsce, tuż obok nas. 

MON nagrodziło prace dyplomowe z PW

Opublikowano: 11.01.2021 14:21

Przestrzeń kosmiczna - grafika

W konkursie "Kosmos i Autonomia" wybrano najlepsze prace inżynierskie, magisterskie i rozprawy doktorskie dotyczące technologii, inżynierii kosmicznej i satelitarnej, a także systemów autonomicznych. Wśród laureatów znalazło się aż czterech autorów związanych z Politechniką Warszawską.

Politechnika Warszawska ze wsparciem z Funduszy Europejskich

Opublikowano: 05.01.2021 10:02

Zdjęcie Marszałka Adama Struzika, Wicemarszałka Wiesława Raboszuka i Rektora PW prof. Krzysztofa Zaremby

Otrzymane środki zostaną przeznaczone na rozbudowę infrastruktury badawczej oraz stworzenie unikatowego centrum badawczo-rozwojowego.

Nasz absolwent laureatem międzynarodowego konkursu MEWy 2020

Opublikowano: 22.12.2020 16:37

Grafika informująca o konkursie MEWy

Mgr inż. Jakub Kutyła, który w tym roku skończył studia na Wydziale Elektrycznym PW, zajął drugie miejsce w międzynarodowym konkursie „Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych” organizowanym przez Akademię Morską w Szczecinie i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej. 

MEWy 2020 dla studentów z PW

Opublikowano: 18.12.2020 14:17

Logo konkursu MEWy 2020

Studenci z Koła Naukowego Energetyków działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa idą za ciosem i zdobywają kolejne nagrody. Tym razem zostali wyróżnieni w międzynarodowym konkursie „Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych” organizowanym przez Akademię Morską w Szczecinie.

Praca inżynierska z PW nagrodzona

Opublikowano: 18.12.2020 13:54

Zdjęcie mikroskopu

Katarzyna Tataj zajęła pierwsze miejsce w konkursie na najlepsze prace dyplomowe z zakresu innowacyjnych rozwiązań wdrażanych do gospodarki, nauki na rzecz lokalnej społeczności oraz edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego. To nagroda za najlepszą pracę wieńczącą studia I stopnia w obszarze innowacje wdrażane do gospodarki. 

Innowacyjne projekty z cyberbezpieczeństwa na PW

Opublikowano: 16.12.2020 08:47

Zdjęcie symbolizujące cyberbezpieczeństwo

Znamy wyniki IV konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju CyberSecIdent – Cyberbezpieczeństwo i e-Tożsamość. Wśród projektów, które otrzymają dofinansowanie, jest jeden, któremu lideruje Politechnika Warszawska i dwa, w których występuje jako partner konsorcjum.

Doktorant z PW ze stypendium SEP

Opublikowano: 15.12.2020 16:17

Mgr inż. Paweł Terlikowski podczas uroczystości wręczania stypendiów SEP 2019

Mgr inż. Paweł Terlikowski z Wydziału Elektrycznego został laureatem konkursu stypendialnego Stowarzyszenia Elektryków Polskich dla młodych pracowników nauki. To trzecie z rzędu takie wyróżnienie dla naszego doktoranta.

Nagroda za najlepszą pracę doktorską

Opublikowano: 11.12.2020 12:00

Zdjęcie mikroskopu

Dr inż. Anna Sobiepanek z Wydziału Chemicznego zajęła drugie miejsce w konkursie na najlepszą pracę doktorską w obszarze innowacje wdrażane do gospodarki. 

PW w eksperymencie ALICE (CERN)

Opublikowano: 10.12.2020 15:00

Detektor ALICE

Ważna publikacja w "Nature"