Znak Politechniki Warszawskiej

Aktualności

Technologie z PW prezentują się na EXPO 2017

Opublikowano: 24.05.2017 11:05

Wystawy EXPO od wieków są okazją nie tylko do prezentacji technologicznych dokonań, ale i zdrowego współzawodnictwa. W tym roku innowacje z całego świata prezentowane są w Astanie w Kazachstanie. Politechnika Warszawska przedstawia nowatorski system optymalizacji spalania węgla w kotłach energetycznych.

Czip BioSoC innowacją medyczną roku 2016

Opublikowano: 19.05.2017 09:19

Soczewki FOCUSA rozdane

Koło Naukowe Druku 3D – wydrukuje wszystko to, co chcesz

Opublikowano: 18.05.2017 23:09

Dr inż. Michał Kowalik, Ewelina Zaremba, Bruno Najder, Dawid Morawski i Mateusz Maszkowski podczas pracy

W trzy tygodnie stworzyli naturalnych rozmiarów ażurową replikę ferrari lusso. Zrobili ją, wykorzystując długopisy 3D. A to zaledwie jeden z wielu projektów, nad którymi pracowali lub cały czas pracują. Kolejka chętnych liczących na wsparcie przy kolejnych inicjatywach wciąż się wydłuża. 

Zapraszamy do przeczytania najnowszego artykułu z cyklu BIT PW.

Dr hab. inż. Piotr Samczyński z prestiżową nagrodą

Opublikowano: 16.05.2017 14:15

Naukowiec z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych został wyróżniony Fred Nathanson Memorial Radar Award za wybitny wkład w dziedzinie pasywnych zobrazowań radarowych, w tym projektowania systemów, demonstracji i opracowywania algorytmów. Po raz pierwszy w historii konkursu nagroda ta została przyznana naukowcowi z Polski.

O Polaku, który wysłał samochód na Księżyc

Opublikowano: 11.05.2017 14:29

Z zachwytem patrzymy, jak nasi studenci budują satelity, rakiety, balony stratosferyczne i łaziki marsjańskie. Ale romans Politechniki Warszawskiej z kosmosem rozpoczął się dawno temu za sprawą absolwenta PW, Mieczysława Bekkera.

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym artykułem z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

Nasz doktorant wśród najzdolniejszych młodych naukowców

Opublikowano: 11.05.2017 10:36

Arkadiusz Kuś

Arkadiusz Kuś - doktorant na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej otrzymał stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W ten sposób wyróżnionych zostało 100 najlepszych badaczy z całej Polski, którzy nie ukończyli trzydziestu lat. Laureaci reprezentują wszystkie dziedziny nauki.  

Jak wykryć lód na drodze? Sprawdzają to nasi studenci

Opublikowano: 04.05.2017 12:13

Zespół SPMIP: Krystian Rosłon, Maksymilian Krajewski i Mateusz Zaborski

Pod koniec sesji zimowej trafili na informację o konkursie organizowanym przez firmę Valeo. Termin zgłaszania prac upływał ledwie kilka dni później. Postanowili wysłać pomysł, który mieli już omówiony i przeanalizowany. Rozwiązanie jest jedną z 24 propozycji z całego świata, które zakwalifikowały się do półfinału Valeo Innovation Challenge 2017.

Zapraszamy do przeczytania najnowszego artykułu z cyklu BIT PW.

Projekt studentów PW doceniony w międzynarodowym konkursie

Opublikowano: 28.04.2017 13:03

Autorzy nagrodzonego rozwiązania: Piotr Grudzień, Anna Sierhej i Marek Demianiuk

Trzyosobowy zespół studentów PW z Międzywydziałowego Koła Naukowego „Smart City” odniósł duży sukces w konkursie inżynierskim VINCI 2017 Innovation Students Awards. Jurorzy uznali ich pomysł za jeden z trzech najlepszych projektów w kategorii „International Region”. Pozostałe dwa wyróżnione rozwiązania pochodzą z Singapuru.

"Technologie informatyczne w usługach prawnych – szanse i ryzyka"

Opublikowano: 28.04.2017 11:23

11 maja 2017 roku w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW odbędzie się spotkanie z cyklu Ekosystem Innowacyjności Politechniki Warszawskiej.

Podniebne podboje studentów PW

Opublikowano: 27.04.2017 17:49

Zespół SAE AeroDesign Warszawa po tegorocznych zawodach

SAE AeroDesign Warszawa w cyklu BIT PW

Ruszają kolejne konkursy w programach FNP

Opublikowano: 26.04.2017 11:55

Do 20 czerwca 2017 roku Fundacja na rzecz Nauki Polskiej prowadzi nabór wniosków do kolejnych konkursów w programach TEAM, TEAM-TECH oraz TEAM-TECH Core Facility, a także do nowego programu – TEAM-TECH Core Facility PLUS. We wszystkich konkursach do zdobycia jest łącznie 95 mln zł.

Sukces studentów PW w zawodach na Florydzie

Opublikowano: 24.04.2017 13:10

Zespół Międzywydziałowego Koła Naukowego SAE AeroDesign

Studenci Politechniki Warszawskiej po raz kolejny potwierdzili, że w projektowaniu i budowaniu samolotów bezzałogowych oraz wykonywaniu przez nie misji należą do absolutnej światowej czołówki. Trzy pierwsze miejsca, jedno drugie i dwa trzecie - to wyniki Międzywydziałowego Koła Naukowego SAE AeroDesign w międzynarodowych zawodach, które od 21 do 23 kwietnia 2017 roku odbywały się w Lakeland.

Trzy polskie miasta wdrożą założenia "ECO-Mobilności"

Opublikowano: 21.04.2017 11:06

Na ulicach Rzeszowa, Katowic i Łodzi już wkrótce zacznie funkcjonować oryginalna polska koncepcja innowacyjnego systemu transportu miejskiego. Te nowoczesne rozwiązania transportowe zostały opracowane przez zespół prof. dra hab. inż. Włodzimierza Choromańskiego z Politechniki Warszawskiej.

Superobliczenia fizyków z PW na superkomputerze

Opublikowano: 20.04.2017 13:01

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej, którzy biorą udział w projekcie: (od lewej) dr Kazuyuki Sekizawa, mgr Bugra Tuzemen, prof. Piotr Magierski oraz dr Gabriel Wlazłowski (kierownik projektu) w auli Wydziału Fizyki

Po raz pierwszy w historii polski zespół badawczy będzie pracował na największym europejskim superkomputerze Piz Daint. Grupa badawcza pod kierownictwem dr. inż. Gabriela Wlazłowskiego z Wydziału Fizyki PW będzie zgłębiać tajemnice nadciekłości i nadprzewodnictwa. Czy szykują nam przełomowe odkrycie?

Zapraszamy do przeczytania najnowszego artykułu z cyklu BIT PW.

Międzynarodowa konferencja organizowana przez studentów

Opublikowano: 20.04.2017 09:57

Członkowie Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej: Eliza Grzymkowska, Izabela Szczur, Wiktor Dobryniewski, Anna Dmowska, Paweł Antkowiak i Michał Wojtalik

Na początku był pomysł: stworzyć takie wydarzenie, podczas którego będą mogli się zaprezentować młodzi naukowcy, bez dużego doświadczenia i mnóstwa publikacji na koncie. Dzisiaj European Young Engineers Conference ma już uznaną markę. W tym roku konferencja odbędzie się po raz szósty, potrwa od 24 do 26 kwietnia 2017 roku.

Reprezentanci Politechniki Warszawskiej na targach Hannover Messe 2017

Opublikowano: 19.04.2017 17:00

Targi w Hanowerze w Niemczech należą do największych i najważniejszych na świecie imprez przemysłowych, podczas których promowane są najnowsze technologie. W polskim pawilonie zaprezentują się wynalazcy, naukowcy i studenci z Politechniki Warszawskiej.

Nasz człowiek "na Marsie"

Opublikowano: 13.04.2017 13:46

Czyli jak student PW podbija kosmos

Hyperloop – transportowa rewolucja w rękach studentów

Opublikowano: 06.04.2017 16:26

Członkowie zespołów Hyper Poland oraz Hyper Poland University Team

Czy polscy naukowcy są w stanie konkurować ze specjalistami z państw bogatszych i bardziej rozwiniętych? Oczywiście! Udowadniają to polscy studenci z zespołu Hyper Poland University Team. Drużna zakwalifikowała się do finału zawodów polegających na skonstruowaniu jednoosobowej kapsuły Hyperloopa. Są w tym gronie jedną z czterech europejskich ekip, jedyną z Europy Środkowo-Wschodniej.

Zapraszamy do przeczytania najnowszego artykułu z cyklu BIT PW.

Zespół z PW w półfinale Valeo Innovation Challenge 2017

Opublikowano: 06.04.2017 12:04

Mateusz Zaborski, Maksymilian Krajewski i Krystian Rosłon

Nasi studenci znaleźli się wśród 24 półfinalistów konkursu. W tym gronie są tylko dwie drużyny z Polski.

Nasi naukowcy będą pracować na największym europejskim superkomputerze

Opublikowano: 05.04.2017 09:46

Najpotężniejszy europejski superkomputer Piz Daint znajdujący się w Szwajcarii

Po raz pierwszy w historii polski zespół badawczy otrzymał prestiżowy grant w postaci dostępu do największego europejskiego superkomputera Piz Daint. Grupa badawcza pod kierownictwem dr. inż. Gabriela Wlazłowskiego z Wydziału Fizyki PW będzie zgłębiać tajemnice nadciekłości i nadprzewodnictwa.

SAE Aero Design pojedzie na zawody na Florydę

Opublikowano: 04.04.2017 16:11

Zespół z PW podczas zeszłorocznych zawodów

Zaprojektowanie i zbudowanie samolotu bezzałogowego, a następnie wykonanie misji – to cele drużyn, biorących udział w zawodach AeroDesign. Wśród ekip, które wystartują podczas zawodów na Florydzie będą także studenci z Politechniki Warszawskiej.

Hyper Poland University Team w finale konkursu na prototyp Hyperloop'a

Opublikowano: 31.03.2017 16:03

Zespół złożony ze studentów Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej zakwalifikował się do finału konkursu organizowanego przez SpaceX na projekt prototypu Hyperloop'a jako jedna z 24 drużyn z całego świata.

Fiat i Politechnika nagrodziły najlepsze prace o motoryzacji

Opublikowano: 31.03.2017 15:19

Politechnika Warszawska oraz Fiat Chrysler Automobiles (FCA) po raz osiemnasty wręczyły nagrody w Konkursie na najlepsze prace doktorskie oraz dyplomowe o tematyce motoryzacyjnej.

Hyper Poland chce zbudować pierwszy polski prototyp kapsuły Hyperloop

Opublikowano: 27.03.2017 10:33

Zespół Hyper Poland

Zespół złożony z studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej nad transportem przyszłości pracuje już od 2015 roku. Po licznych sukcesach na arenie międzynarodowej przyszedł czas na budowę prototypu polskiej kapsuły Hyperloop. Potrzeba na to 150 tys. zł. Każdy może wesprzeć projekt, biorąc udział w akcji crowdfundingowej.

Jak budować energooszczędnie i ekologicznie? Konferencja "BudynEK0".

Opublikowano: 24.03.2017 11:59

Budownictwo energooszczędne oraz poprawa efektywności energetycznej to jedne z istotnych kwestii, które narzuca nam Polityka Energetyczna Polski i Europy. Rozwiązania wykorzystywane przy budynkach energooszczędnych przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Podczas konferencji "BudynEK0" eksperci z tej dziedziny podzielą się swoim doświadczeniem w tym zakresie.