Znak Politechniki Warszawskiej

Aktualności

Funkcjonalny staw – młodzi pomagają niepełnosprawnym

Opublikowano: 15.02.2016 16:56

Funkcjonalny staw

- Zaczęło się od tego, że w kawiarni zobaczyliśmy osobę z niedowładem, która miała problem z podniesieniem filiżanki kawy – mówi współautor funkcjonalnego stawu, Damian Śliwowski, student Politechniki Warszawskiej. Dla Damiana i jego kolegi Bartosza był to początek konstruktorskiej przygody.

Mechanoperowskity – przyszłość energetyki słonecznej

Opublikowano: 11.02.2016 10:37

Ucieranie substancji chemicznych nie kojarzy się raczej z nowoczesnymi technologiami. Jednak prof. Janusz Lewiński wraz z zespołem działającym w ramach Środowiskowego Laboratorium Materiałów Funkcjonalnych i Nanotechnologii Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Chemii Fizycznej PAN udowadniają, że jest zupełnie inaczej.
 

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym BIT-em PW.

Rozstrzygnięcie Konkursu o Nagrodę Pratt & Whitney im. Z. Grabowskiego za 2015 rok

Opublikowano: 09.02.2016 12:38

Pod koniec stycznia 2016 roku odbyła się telekonferencja będąca ostatnim etapem wyłaniania zwycięzców w konkursie o Nagrodę Pratt & Whitney imienia Zbigniewa Grabowskiego. W telekonferencji wzięli udział prawie wszyscy członkowie Jury, którzy pod przewodnictwem prof. Rajmunda Bacewicza, Prorektora ds. Nauki PW, uzgodnili ranking prac i przyznali miejsca zwycięzcom z poszczególnych kategoriach.

Hyper Poland

Opublikowano: 08.02.2016 16:18

Lewitujący pojazd spod rąk absolwentów PW

Seminarium CSZ PW i CI PW - wykłady w semestrze letnim r.a. 2015/2016

Opublikowano: 08.02.2016 09:02

Centrum Studiów Zaawansowanych PW oraz Centrum Informatyzacji PW zapraszają w semestrze letnim 2015/2016 na Seminarium Wyzwania Modelowania Inżynierskiego i Biznesowego.

Nanowarstwowe czujniki światłowodowe na straży bezpieczeństwa

Opublikowano: 04.02.2016 10:12

Nanowarstwowe czujniki zdolne do natychmiastowego wykrycia zagrożenia biologicznego czy chemicznego to ważny krok do zrozumienia problemów związanych z inżynierią środowiska. Przede wszystkim jednak pomogą one chronić zdrowie oraz życie ludzi i zwierząt.
 

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym BIT-em PW.

Kosmiczne mikroorganizmy „w rękach” studentów PW

Opublikowano: 28.01.2016 11:54

Studenci z Sekcji Balonowej Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej prowadzą projekt BuLMA (Balloon micro Lifeform-and-Meteorite Assembler), którego celem jest badanie mikroorganizmów i mikrometeorów występujących w stratosferze. We wrześniu 2015 roku projekt został zgłoszony do kampanii REXUS/BEXUS prowadzonej przez agencje kosmiczne: Europejską, Niemiecką i Szwedzką. Obecnie, jako jeden z kilkunastu projektów z całej Europy, pozytywnie przeszedł pierwszy etap konkursu.

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym BIT-em PW.

XXI Konkurs o Nagrodę Siemensa

Opublikowano: 25.01.2016 09:37

Politechnika Warszawska i SIEMENS Sp. z o.o. ogłaszają XXI Konkurs o Nagrodę Siemensa za rok 2015.

Konkurs o Nagrodę Siemensa, ogłaszany na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Politechniką Warszawską a firmą Siemens Sp. z o.o. służy promowaniu wybitnych osiągnięć w technice i badaniach naukowych prowadzonych przez pracowników instytucji akademickich i pozaakademickich w Polsce.

PRT - miejski transport przyszłości?

Opublikowano: 21.01.2016 11:40

Przechodzień wchodzi na estakadę wysokości ok. 6 metrów, wsiada do niewielkiego pojazdu, podaje cel podróży po czym rozsiada się wygodnie. Pojazd sam wybiera optymalną trasę, unika kolizji, reaguje na sytuacje awaryjne i dowozi pasażera na miejsce bez przystanków pośrednich. Powyższy opis choć brzmi jak wycięty ze scenariusza filmu science fiction, definiuje system PRT (Personal Rapid Transit). Zespół z Politechniki Warszawskiej w ramach projektu Eco-Mobilność opracował takie rozwiązanie. Czy PRT pojawi się w przyszłości w polskich miastach?

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym BIT-em PW.

Konferencja „Wykonywanie nowej funkcji ABI – pierwszy rok doświadczeń”

Opublikowano: 13.01.2016 14:39

Politechnika Warszawska razem ze Stowarzyszeniem Administratorów Bezpieczeństwa Informacji zaprasza na konferencję „Wykonywanie nowej funkcji ABI – pierwszy rok doświadczeń”, która odbędzie się 26 stycznia 2016 roku w Małej Auli Gmachu Głównego PW.

Seminarium „Wyzwania modelowania inżynierskiego i biznesowego”

Opublikowano: 07.01.2016 12:56

Centrum Studiów Zaawansowanych oraz Centrum Informatyzacji Politechniki Warszawskiej zapraszają na kolejne seminarium w r.a. 2015/2016. 12 stycznia 2016 roku dr inż. Krzysztof Bryś z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW wygłosi wykład „Modelowanie matematyczne -  złożoność obliczeniowa, teoria a praktyka”.

8th Eastern European Young Water Professionals Conference

Opublikowano: 07.01.2016 09:28

Politechnika Warszawska zaprasza do wzięcia udziału w prestiżowej 8th Eastern European Young Water Professionals Conference, organizowanej przez IWA - The International Water Association przy współudziale Politechniki Gdańskiej, towarzyszących Uczelni oraz wielu innych partnerów z kraju i zagranicy. Konferencja odbędzie się się w dniach 12-14 maja 2016 roku w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.

Troje naukowców laureatami programu Lider NCBR

Opublikowano: 16.12.2015 19:11

Trzy projekty naukowców z PW uzyskały dofinansowanie w ramach szóstej edycji programu Lider Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W gronie zwycięzców znaleźli się: dr inż. Jarosław Judek, dr inż. Marta Bojarska oraz dr inż. Agnieszka Łękawa-Raus.

Młodzi naukowcy z PW nagrodzeni w konkursie Innowator Mazowsza

Opublikowano: 16.12.2015 09:09

W grudniu 2015 roku ogłoszono wyniki siódmej edycji konkursu Innowator Mazowsza, w której wyróżniono czterech młodych naukowców z Politechniki Warszawskiej. Nagrody laureatom wręczył marszałek Adam Struzik.

Awatary 3D w służbie Fryderyka Chopina i Chińskiego Króla

Opublikowano: 10.12.2015 16:50

Zakład Technik Wirtualnej Rzeczywistości Wydziału Mechatroniki PW nadaje obiektom cyfrową nieśmiertelność. O tradycji, która czerpie z nowoczesnych technik skanowania 3D opowiada dr hab. inż. Robert Sitnik, Kierownik Zakładu.

 

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym BIT-em PW.

Projekt CanSat Launcher

Opublikowano: 03.12.2015 12:42

Młodzi inżynierowie ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej wyznaczyli sobie kolejny ambitny cel. Sekcja Rakietowa chce zorganizować pierwszy polski konkurs eksperymentów typu CanSat, skierowany zarówno do pasjonatów nauki ze szkół średnich, studentów, a także pracowników naukowych uczelni wyższych i instytutów badawczych. Konkurs CanSat umożliwi przeprowadzenie wielu interesujących badań atmosferycznych mogących służyć nie tylko do poszerzania wiedzy i umiejętności uczestników, ale także przynoszących istotne wyniki naukowe. Obecnie zawody CanSatów odbywają się w kilku krajach Europy Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych.

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym BIT-em PW.

PW-100 na Stulecie Politechniki Warszawskiej

Opublikowano: 26.11.2015 09:48

Jednym z największych przedsięwzięć badawczych Politechniki Warszawskiej jest program PW-100. Jego celem jest zbudowanie dużego załogowego samolotu badawczego na potrzeby testów lotnych różnych systemów pokładowych, do których możemy zaliczyć m.in. radary mobilne, sensory termowizyjne, czujniki chemiczne, anteny, systemy teledetekcyjne. W kolejnych etapach rozwojowych system PW-100 będzie w pełni bezzałogowy i przeznaczony do zastosowań militarnych i paramilitarnych. Będzie mógł pełnić funkcje zwiadowcze, monitorujące i bojowe z pułapu 7 km.

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym BIT-em PW.

Frankofońskie Forum Innowacji 2015

Opublikowano: 20.11.2015 11:59

2 grudnia 2015 roku w Politechnice Warszawskiej odbędzie się Frankofońskie Forum Innowacji. Spotkanie służyć ma zawieraniu porozumień między podmiotami publicznymi i prywatnymi oraz współpracy przedstawicieli uczelni ze środowiskiem gospodarczym.

Konwersatorium PW z udziałem prof. Marka Demiańskiego

Opublikowano: 19.11.2015 12:38

Centrum Studiów Zaawansowanych PW oraz Wydział Fizyki PW zapraszają na spotkanie w ramach Konwersatorium PW, podczas którego profesor Marek Demiański wygłosi odczyt pt. "Ogólna teoria względności - teoria i zastosowania". Konwersatorium odbędzie się w czwartek, 26 listopada 2015 roku o godz. 16.15 w sali nr 134 Gmachu Głównego PW.

Wristy – telefon pełen sprzeczności

Opublikowano: 19.11.2015 11:23

Wristy to nie smartwatch! Pod jednym względem jest jednak bardzo „smart” – spełnia oczekiwania konkretnej grupy klientów. Czy wynalazek dwojga absolwentów Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej ma szansę na rynkowy sukces?
 
Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym BIT-em PW.

Innowacyjny silnik do samochodów hybrydowych

Opublikowano: 12.11.2015 13:03

Nad projektem nowoczesnego silnika samochodowego pracuje zespół naukowo-badawczy z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW, kierowany przez dr. inż. Pawła Mazuro. Celem projektu PAMAR-4 jest opracowanie konstrukcji, wykonanie i przebadanie kompaktowego, wysokosprawnego i ekologicznego spalinowego silnika rewolwerowego, wykorzystującego system spalania HCCI. Przeznaczeniem silnika będzie zastosowanie go jako bardzo lekkiego i wydajnego generatora pokładowego energii elektrycznej (range extender) w hybrydowych samochodach przyszłości.

Konferencja Education For Research, Research For Creativity

Opublikowano: 10.11.2015 11:52

W imieniu Komitetu Organizacyjnego ASK.the.Conference informujemy o możliwości udziału w międzynarodowej konferencji EDUCATION FOR RESEARCH, RESEARCH FOR CREATIVITY, która odbędzie się w dniach 26-27 lutego 2016 na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Program stypendialny funduszu Black Pearls VC dla naukowców

Opublikowano: 10.11.2015 09:18

Pierwsza edycja programu stypendialnego dedykowana jest wszystkim naukowcom, którzy pragną wdrożyć wyniki swoich prac badawczych na rynek. Program wesprze trzy osoby lub zespoły, które otrzymają stypendium na sfinansowanie swoich badań do kwoty 50 tys. złotych, a także pomoc zespołu i zaprzyjaźnionych ekspertów. Aplikacje można przesyłać do 16. listopada do godziny 23:59.

Program pre-akceleracyjny dla naukowców

Opublikowano: 10.11.2015 09:07

alfa.ac to program dedykowany tym naukowcom, którzy chcą skomercjalizować efekty swoich prac naukowych. Przez niemal 20 spotkań (piątki i soboty), naukowcy będą pracować nad rozwojem swoich projektów naukowych pod okiem najlepszych ekspertów związanych z markami takimi jak Dentons Poland Startup Program, D-Raft, IBM, Microsoft, Neuca czy Orange. Dodatkowo, swoją wiedzą z uczestnikami podzielą się przedstawiciele środowiska startupowego. Przy wsparciu inwestorów, pomogą naukowcom zdobyć niezbędne kompetencje m.in. w zakresie wyboru modelu biznesowego, budowania i rozwoju produktu, zarządzania czy monetyzacji.

Misja lotnicza PW w Antarktyce

Opublikowano: 05.11.2015 15:44

Wystarczy im siedem metrów aby wzbić się w powietrze, a ich główną misją jest zbadanie liczebności populacji pingwinów w Antarktyce oraz wykonanie ortofotomapy terenów badawczych. Mowa o bezzałogowych samolotach skonstruowanych przez zespół z Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW).