Znak Politechniki Warszawskiej

Aktualności

Wygrana studentów PW w International Autonomous Robot Racing Challenge 2018

Opublikowano: 16.07.2018 14:17

Studenci z Koła Naukowego Robotyków KNR, działającego przy Wydziale Mechanicznym, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej zdobyli pierwsze miejsce w tegorocznej edycji międzynarodowych zawodów pojazdów autonomicznych International Autonomous Robot Racing Challenge 2018, które odbyły się 13 i 14 lipca 2018 r. w Toronto.

III konkurs polsko-turecki na projekty badawczo-rozwojowe

Opublikowano: 29.06.2018 11:19

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wraz z Radą ds. Badań Naukowych i Technologicznych Turcji (TÜBİTAK) uruchomiło III edycję konkursu na polsko- tureckie projekty badawczo- naukowe. Nabór wniosków trwa do 7 września 2018 r.

NCN ogłasza konkursy na finansowanie projektów badawczych

Opublikowano: 18.06.2018 13:27

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło konkursy Maestro 10, Harmonia 10 i Sonata BIS 8. Dla tych, którzy chcieliby realizować polsko-chińskie projekty naukowe został uruchomiony nabór do debiutanckiej edycji konkursu SHENG.

Szansa na logo HR dla Politechniki Warszawskiej

Opublikowano: 07.06.2018 11:46

fot. KFF "Focus"

Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała inicjatywę PW dotyczącą wdrożenia Europejskiej Karty Naukowca oraz Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych, warunkującego otrzymanie przez Politechnikę Warszawską logo HR Excellence in Research (logo HR).

Studenci PW twórcami elektronicznego asystenta lekarza

Opublikowano: 06.06.2018 15:46

Konstrukcja robota została wydrukowana na drukarkach 3D i połączona z elementami z blachy, źródło: PAP

Zespół studentów z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych oraz Wydziału Architektury PW opracował wyjątkowy pojazd elektroniczny, który ma umożliwić osobom niepełnosprawnym i hospitalizowanym podniesienie jakości ich codziennego życia.

Jak poprawić cytowania z Google Scholar w Bazie Wiedzy PW?

Opublikowano: 05.06.2018 15:38

Gmach Głównych Politechniki Warszawskiej

Oddział ds. Bazy Wiedzy w Bibliotece Głównej Politechniki Warszawskiej na podstawie analizy cytowań pracowników PW przygotował instrukcje działania, która ma na celu poprawę cytowania z Google Scholar w Bazie Wiedzy PW.

O elektronice, którą można wydrukować na ubraniach

Opublikowano: 28.05.2018 15:43

Dr inż. Daniel Janczak

Dla wszystkich, którzy chcieliby nosić koszulki ze świecącymi pod wpływem prądu (czyli elektroluminescencyjnymi) elementami i to koszulki, które do tego można prać i prasować, mamy dobrą wiadomość. Na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej takie ubrania już powstały. To efektowny przykład wykorzystania opracowanej tam technologii.

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

Dwa zespoły z PW wystartują w zawodach Shell Eco-marathon Europe

Opublikowano: 21.05.2018 16:06

Studenci wraz ze swoimi pojazdami: Orionem i Kropelką 2.0

Udział naszych studentów w Shell Eco-marathonie to już tradycja. Tym razem w Parku Olimpijskim Królowej Elżbiety w Londynie zobaczymy aż dwie konstrukcje z Politechniki Warszawskiej, obie zbudowane przez członków Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa.

Studenci PW zbudowali silnik rakietowy na paliwo ciekłe

Opublikowano: 21.05.2018 12:39

Silnik na paliwo ciekłe w trakcie testów

Rozwiązanie opracowali członkowie Koła Naukowego Napędów MELprop, działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. – To pierwszy taki silnik na Politechnice Warszawskiej i jeden z pierwszych w Polsce – zaznacza Aleksander Gorgeri, główny konstruktor.

Nasi naukowcy laureatami konkursów Narodowego Centrum Nauki

Opublikowano: 18.05.2018 15:04

19 inicjatyw naukowców z naszej Uczelni otrzyma wsparcie od NCN, fot. KFF "Focus"

Projekty złożone przez badaczy z Politechniki Warszawskiej zostały zakwalifikowane do finansowania w ramach czternastej edycji konkursów OPUS i PRELUDIUM Narodowego Centrum Nauki. Nasi naukowcy otrzymają łącznie ponad 10,7 mln zł.

Naukowcy z PW laureatami stypendium START

Opublikowano: 15.05.2018 11:00

Pięciu młodych badaczy z Politechniki Warszawskiej znalazło się wśród laureatów stypendium START przyznawanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. W ten sposób nagrodzono 100 najzdolniejszych młodych naukowców z całej Polski.

Pomóżmy spełnić marzenia – studenci zbierają pieniądze na swój projekt

Opublikowano: 14.05.2018 15:52

Zespół Proton Dynamic

Zespół Proton Dynamic z Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Handlowej rozpoczął akcję crowdfundingową na dokończenie swojego elektrycznego bolidu i wyjazd na zawody Formuła Student. Każdy z nas może ich wesprzeć!

Naukowcy z PW zaangażowani w badania Marsa

Opublikowano: 14.05.2018 11:11

Część instrumentu Kret HP3 w czasie wytwarzania warstw

5 maja 2018 roku – warto zapamiętać tę datę. To wtedy wystartowała misja NASA InSight, która ma zbadać głębokie wnętrze Czerwonej Planety. Na Marsa trafił m.in. instrument Kret HP3. W prace nad tym urządzeniem byli zaangażowani ludzie związani z Politechniką Warszawską.

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

HAL-062 – łazik marsjański studentów PW

Opublikowano: 30.04.2018 14:16

Łazik zbudowany przez studentów z Koła Naukowego Robotyków

Zespół z Koła Naukowego Robotyków stworzył robota, który wystartuje w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge. Na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych, w warunkach zbliżonych do tych panujących na Marsie, rywalizować będą najlepsze studenckie konstrukcje z całego świata.

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

Proton Dynamic – z zawodów Formuła Student do Formuły 1?

Opublikowano: 23.04.2018 11:18

Bolid

Studenci z Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Handlowej pracują nad elektrycznym bolidem na międzynarodowe zawody Formuła Student. W lipcu na torze wyścigowym Riccardo Paletti w okolicach Parmy zmierzą się z najlepszymi drużynami z całego świata.

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

MINIATURA - ruszył konkurs Narodowego Centrum Nauki

Opublikowano: 17.04.2018 15:03

Mikroskop

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło drugą edycję konkursu MINIATURA, którego celem jest umożliwienie naukowcom stawiania pierwszych kroków w systemie grantowym. Łączna pula środków, o które powalczą naukowcy, to 20 mln zł.

Sukces naszych studentów w zawodach SAE Aero Design

Opublikowano: 10.04.2018 08:51

Członkowie Międzywydziałowego Koło Naukowe SAE AeroDesign ze swoimi samolotami

W Van Nuys w Kalifornii zakończyły się kolejne międzynarodowe zawody dla studentów, którzy konstruują samoloty. Zespół z Politechniki Warszawskiej zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej w klasie Advanced, 1. miejsce za prezentację techniczną w tej klasie oraz 3. miejsce za celność zrzutu. 

Zostań "Najlepszym z najlepszych". Na studentów czeka ponad 12 mln złotych!

Opublikowano: 05.04.2018 13:34

Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów podczas zawodów Shell Eco-marathon w Londynie

Trwa nabór wniosków do programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – „Najlepsi z najlepszych! 3.0.”. W poprzednich edycjach projektu z powodzeniem uczestniczyli studenci z PW. Teraz otwiera się kolejna szansa na zdobycie dużego dofinansowania.

Wiedzieć więcej o promieniowaniu UV – projekt LUSTRO

Opublikowano: 28.03.2018 11:22

Członkowie zespołu pracującego nad projektem LUSTRO

Grupa studentów Politechniki Warszawskiej postanowiła z niespotykaną dotąd dokładnością zbadać rozkład promieniowania ultrafioletowego w różnych warstwach atmosfery. Swój pomysł realizują w ramach niemiecko-szwedzkiego programu studenckiego REXUS/BEXUS organizowanego m.in. przez Europejską Agencję Kosmiczną. Jest on skierowany do studentów z całej Europy, którzy chcą rozwijać technologie i badania wykorzystujące balony stratosferyczne i rakiety.

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

Finał XIX edycji Konkursu o Nagrodę Fiat Chrysler Automobiles (FCA)

Opublikowano: 23.03.2018 14:42

Laureaci XIX edycji Konkursu o Nagrodę Fiat Chrysler Automobiles (FCA) z promotorami/fot. Biuletyn PW

Politechnika Warszawska oraz Fiat Chrysler Automobiles (FCA) po raz dziewiętnasty wręczyły nagrody w konkursie na najlepsze prace inżynierskie, magisterskie oraz rozprawy doktorskie o tematyce motoryzacyjnej. Konkurs jest efektem zawartej w 1997 roku umowy ramowej o współpracy warszawskiej uczelni technicznej i włoskiego koncernu motoryzacyjnego.

Koło Naukowe Robotyków pojedzie na zawody łazików marsjańskich

Opublikowano: 23.03.2018 13:03

Koło Naukowe Robotyków

Nasi studenci znów udowodnili, że ciężka praca popłaca! Tym razem Koło Naukowe Robotyków (działające przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa) z robotem HAL-062 zakwalifikowało się na zawody łazików marsjańskich University Rover Challenge.

Studenci PW przed zawodami SAE Aero Design - nowy wpis na blogu

Opublikowano: 19.03.2018 14:26

Zeszłoroczny model samolotu klasy Advanced podczas zawodów na Florydzie

Na projektowaniu i budowaniu samolotów znają się jak mało kto. Już niedługo, po wielu miesiącach ciężkiej pracy, wyruszą do Stanów Zjednoczonych, by pokazać swoje najnowsze konstrukcje, zdobyć kolejne doświadczenia i nagrody.

Kolejne kursy „Kompetentny wykładowca – wysoki poziom nauczania”

Opublikowano: 14.03.2018 14:49

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW zaprasza do wzięcia udziału w rekrutacji na kursy realizowane w ramach projektu „Kompetentny wykładowca – wysoki poziom nauczania”.

Zbiórka na budowę bolidu dla Maksa zakończona sukcesem

Opublikowano: 07.03.2018 10:43

Zespół pracujący nad projektem e-MaksPower

Studenci PW, którzy pracują nad elektrycznym pojazdem dla niepełnosprawnego dwunastolatka, mogą kontynuować prace z jeszcze większym zapałem niż dotychczas – w akcji crowdfundingowej na portalu PolakPotrafi.pl zebrali 15209 złotych, czyli o 209 złotych więcej niż zakładali.

PW-Sat2 gotowy do lotu w kosmos

Opublikowano: 07.03.2018 09:58

Satelita PW-Sat2

Start satelity jeszcze w tym roku