Znak Politechniki Warszawskiej

Aktualności

Jak się żyje singlom?

Opublikowano: 25.09.2019 11:31

Zdjęcie kobiety na plaży

Od kilku lat zmniejsza się średnia liczba osób tworzących w Polsce gospodarstwo domowe. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego z 2016 roku, w najbliższej dekadzie ta średnia jeszcze spadnie. Jak żyje się ludziom utrzymującym się w pojedynkę? Badania na ten temat przeprowadziła dr inż. Marlena Piekut z Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych Filii Politechniki Warszawskiej w Płocku.

Nokia i Politechnika Warszawska stawiają na współpracę naukową w obszarze 5G oraz technologii przyszłości

Opublikowano: 18.09.2019 13:23

Współpraca Politechniki Warszawskiej i firmy Nokia dotyczyć będzie współczesnych technologii teleinformatycznych, fot. BR PW

Politechnika Warszawska i Nokia otwierają nowy rozdział we współpracy w dziedzinie 5G oraz innych przełomowych technologii. Uczelnia wraz z partnerem biznesowym zamierzają wspólnie realizować innowacyjne projekty badawcze, udostępniać studentom najnowsze technologie komunikacji bezprzewodowej i dzielić się szeroką ekspertyzą partnera ze studentami.

Porozumienie o współpracy pomiędzy Politechniką Warszawską Filią w Płocku a Spółką Naftoremont-Naftobudowa

Opublikowano: 13.09.2019 15:17

Podpisanie umowy między Politechniką Warszawską Filią w Płocku a Spółką Naftoremont-Naftobudowa miało miejsce 13 września 2019 r., fot. PW Filia w Płocku

W Gmachu Głównym płockiej filii PW porozumienie podpisał 13 września 2019 r. Prorektor ds. Filii w Płocku – prof. dr hab. inż. Janusz Zieliński, a ze strony Spółki Prezes Zarządu – Mirosław Miśkiewicz oraz członek Zarządu Tomasz Stefaniak.

Otwarcie Szanghajsko-Warszawskiego Laboratorium Sztucznej Inteligencji

Opublikowano: 09.09.2019 13:52

Otwarcie Szanghajsko-Warszawskiego Laboratorium Sztucznej Inteligencji poprowadził prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, Rektor PW, fot. Biuletyn PW

Rozwój algorytmów sztucznej inteligencji oraz zastosowanie ich do analizy danych to główne zadania Szanghajsko-Warszawskiego Laboratorium Sztucznej Inteligencji, które powstało na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Naukowiec z PW laureatem konkursu Lider X

Opublikowano: 09.09.2019 09:46

Zespół z Wydziału EiTI

Dr inż. Konrad Markowski z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych znalazł się w gronie laureatów dziesiątej edycji konkursu LIDER organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Stal skrojona na potrzeby przemysłu

Opublikowano: 03.09.2019 12:26

Nanobainit

Nad opracowaniem stali nanokrystalicznej nowej generacji pracuje zespół z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem mgr. inż. Krzysztofa Wasiaka. Opracowanie takiej stali ma duże szanse na wdrożenie przede wszystkim do produkcji narzędzi, ale również odpowiedzialnych części maszyn i wyrobów narażonych na zużycie eksploatacyjne.

Stypendia NCN dla doktorantów z PW

Opublikowano: 05.08.2019 12:03

Sześcioro naszych doktorantów znalazło się w gronie laureatów siódmej edycji konkursu ETIUDA, organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Sposób na recykling wody i detergentów w pralniach przemysłowych

Opublikowano: 02.08.2019 15:32

Zlewka z brudną wodą popralniczą i zlewka z wodą oczyszczoną przez technologię opracowywaną w ramach projektu

Pomysł polsko-niemieckiego konsorcjum przyniesie oszczędności i zmniejszy zanieczyszczenie środowiska. W projekcie REWARD uczestniczą naukowcy z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.

Z kamerą wśród laboratoriów. Trening w symulatorze lotów

Opublikowano: 31.07.2019 15:19

Dr inż. Maciej Zasuwa jest kierownikiem Laboratorium Symulatorów przy Wydziale MEiL PW, fot. BPI

Czas wakacji to moment, w którym przemieszczamy się szczególnie często, a jako środek transportu powszechnie wybieramy samolot. Wzbijając się w powietrze nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele technicznych elementów składa się na udany lot statku powietrznego. Istotę podniebnych podróży najłatwiej zrozumieć zasiadając za sterami symulatora lotów.

Teledetekcja wsparciem dla środowiska

Opublikowano: 24.07.2019 15:21

Obraz analizy zmian w zadrzewieniu i zakrzaczeniu na obszarze Ostoi Olsztyńsko-Mirowskiej

Jak sprawdzić, w jakim stanie jest siedlisko przyrodnicze? Zatrudnić eksperta od botaniki, który pojedzie na miejsce i wykona niezbędne analizy. To jednak czasochłonne i kosztowne. Rozwiązaniem staje się wykorzystanie metod teledetekcyjnych. Tak było w projekcie HabitARS, w który zaangażowani byli naukowcy z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.

Laureaci Diamentowego Grantu z PW

Opublikowano: 09.07.2019 08:59

Mikołaj Więckowski z Wydziału Chemicznego, Jerzy Cuper z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Piotr Tobiasz z Wydziału Chemicznego zostali laureatami Diamentowego Grantu 2019. To ósma edycja programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którego celem jest wsparcie studentów prowadzących badania naukowe.

Grafenowa ochrona przed promieniowaniem podczerwonym

Opublikowano: 08.07.2019 15:43

Po lewej: obraz mikroskopowy płatków tlenku grafenu, po prawej: obraz mikroskopowy płatków zredukowanego tlenku grafenu pokrytego nanocząstkami tlenku żelaza

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej wykorzystują tlenek grafenu i związki grafenopochodne do opracowania nowych materiałów zabezpieczających przed promieniowaniem podczerwonym. Projekt IR-GRAPH realizowali ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Jak odczarować naukę matematyki?

Opublikowano: 07.06.2019 14:59

Dzieci siedzą przy komputerach i korzystają z platformy internetowej „Matematyka – wstęp do kariery wynalazcy”

Jest nudna, trudna, a w formie, znanej ze szkolnych podręczników, także oderwana od rzeczywistości i nieprzydatna. Tak często postrzegana jest matematyka. Czy z tymi stereotypami można walczyć? Tak! Robią to naukowcy z Politechniki Warszawskiej.

Innowacja z PW z Godłem "Teraz Polska"

Opublikowano: 05.06.2019 09:45

Gmach Wydziału Instalacji Budowlanych Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW

Wyróżnienie to przyznano Wydziałowi Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej za system do sterowania i zarządzania ciepłem w budynkach z wykorzystaniem sztucznej inteligencji SOZE RS.

Gokarty elektryczne studentów PW

Opublikowano: 30.05.2019 19:25

 Studenci z koła naukowego ADek ze swoimi gokartami

Koło naukowe ADek działające przy Wydziale Elektrycznym od lat pracuje nad swoimi pojazdami. Ostatnio prezentowało je na zawodach E-Kart Challenge w Limoges (27-28 maja 2019). Zespół zdobył tam trzy nagrody i mnóstwo doświadczenia. Jakie rozwiązania sprawdzają studenci w gokartach? Za co zostali docenieni we Francji?

Polski hyperloop

Opublikowano: 21.05.2019 12:48

Makieta hyperloopa, fot. Hyper Poland

Prace nad rozwojem unikalnej technologii nabrały jeszcze większego rozpędu

Dofinansowania z NCN-u dla projektów z PW

Opublikowano: 20.05.2019 15:05

Poznaliśmy wyniki konkursów OPUS 16, PRELUDIUM 16 i SONATA 14 organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Wsparcie otrzyma 15 projektów kierowanych przez naukowców z PW oraz 2 projekty z Politechniką Warszawską jako konsorcjantem.

Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej i innowacyjne projekty dla kolejnictwa

Opublikowano: 16.05.2019 17:46

Wydział Inżynierii Lądowej PW sprawuje rolę lidera w konsorcjum opracowującym innowacyjne rozwiązania dla PKP PLK SA.

Konsorcjum Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej (lider), Budimex S.A., Instytutu Kolejnictwa, Instytutu Ochrony Środowiska–PIB oraz TINES pracują nad innowacyjnymi urządzeniami dla PKP PLK SA, ograniczającymi emisję drgań i hałasu.

Polski hyperloop coraz bliżej

Opublikowano: 15.05.2019 16:28

Makieta hyperloopa

Firma Hyper Poland, założona przez inżynierów związanych z Politechniką Warszawską, pozyskała dofinansowanie w wysokości 16,5 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w konkursie "Szybka ścieżka". Dodatkowo firma zebrała do tej pory ponad milion złotych w kampanii crowdfundingu udziałowego na brytyjskiej platformie Seedrs. Środki te umożliwią rozwój technologii hyperloop w Polsce.

Młodzi badacze z Politechniki Warszawskiej laureatami programu START

Opublikowano: 10.05.2019 14:46

START to program stypendialny FNP przeznaczony dla uzdolnionych badaczy, którzy nie ukończyli 30. roku życia.

Pięciu naukowców związanych z PW otrzymało stypendia w ramach 27. edycji programu prowadzonego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Pomysł z PW podbija świat

Opublikowano: 08.05.2019 10:28

Przykładowy komiks wygenerowany przy pomocy Comixify

Algorytm Comixify do przekształcania wideo w komiks, opracowany przez zespół z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, robi prawdziwą furorę. W ostatnich miesiącach twórcy intensywnie rozwijali swój projekt, a ten doczekał się już pierwszych nagród.

Innowacyjny sposób na wykrywanie nowotworów skóry

Opublikowano: 07.05.2019 10:03

Dr inż. Agnieszka Siemion

Zespół pod kierunkiem dr inż. Agnieszki Siemion z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej pracuje nad stworzeniem układów optycznych do urządzenia, które będzie w czasie rzeczywistym obrazować ludzką skórę, umożliwiając identyfikowanie zmian nowotworowych. Projekt T-SKIN otrzymał dofinansowanie w dziewiątej edycji programu LIDER organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Projekty z PW z dofinansowaniem z NCN (SHENG 1)

Opublikowano: 26.04.2019 16:15

fot. KFF "Focus"

Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło pierwszą edycję konkursu SHENG. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej otrzymają prawie 1,5 mln złotych.

Więcej mocy! – system wspierający innowacyjność

Opublikowano: 17.04.2019 15:49

Naukowcy, przedstawiciele biznesu i parki technologiczne z ośmiu krajów rozmieszczonych wokół Morza Bałtyckiego realizują projekt BalticLSC (Baltic Large-Scale Computing), który ma poprawić skuteczność wykorzystywania dużych mocy obliczeniowych. Liderem konsorcjum jest Politechnika Warszawska.

Czarna dziura

Opublikowano: 16.04.2019 09:22

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury zaprezentowano 10 kwietnia 2019 roku, fot. Event Horizon Telescope

Absolwent PW zaangażowany w przełomowy projekt w astrofizyce