Znak Politechniki Warszawskiej

Aktualności

Dwa projekty z PW z grantami FNP

Opublikowano: 19.06.2017 11:25

Gmach Fizyki

Wśród sześciu laureatów trzeciej edycji programu TEAM-TECH, realizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, znaleźli się dr hab. inż. Michał Makowski i dr hab. inż. Mariusz Zdrojek, prof. PW. Obaj naukowcy pracują na naszym Wydziale Fizyki.

Nowe konkursy Narodowego Centrum Nauki

Opublikowano: 19.06.2017 10:25

O 270 mln złotych na projekty naukowe, tworzenie zespołów badawczych oraz współpracę międzynarodową mogą starać się naukowcy ze stopniem doktora oraz najbardziej doświadczeni badacze w konkursach Narodowego Centrum Nauki. 14 czerwca 2017 roku Centrum ogłosiło konkursy SONATA 13, SONATA BIS 7, MAESTRO 9 oraz HARMONIA 9.

Znamy wyniki XXII edycji Konkursu o Nagrodę Siemensa

Opublikowano: 13.06.2017 12:14

Jury XXII edycji Konkursu o Nagrodę Siemensa oraz VII edycji Konkursu o Nagrodę Siemensa dla Absolwentów  Automatyki i Robotyki, a także I edycji Konkursu dla Absolwentów Elektroenergetyki, wybrało zwycięzców w każdej z kategorii.

Nagroda Prezesa Rady Ministrów dla spółki spin-off PW

Opublikowano: 09.06.2017 15:04

Ciecz zagęszczana ścinaniem

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracujący pod kierunkiem prof. dr. hab. Mikołaja Szafrana oraz firma BangProof zostali docenieni za prototyp czapki o funkcji kasku. W wynalazku wykorzystano technologię cieczy zagęszczanych ścinaniem.

Naukowiec z PW wyróżniony w konkursie ABB

Opublikowano: 08.06.2017 11:56

Dr inż. Szymon Piasecki odbiera nagrodę z rąk Marka Florkowskiego, dyrektora Centrum Badawczego ABB w Krakowie

Dr inż. Szymon Piasecki z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej otrzymał za swoją pracę doktorską wyróżnienie w XIV edycji Konkursu o Nagrodę ABB.

Nabór kandydatów do projektu Erasmus Mundus – PANTHER

Opublikowano: 02.06.2017 12:36

Jeśli jesteś doktorantem, masz szansę na zagraniczny wyjazd naukowy. Wszystko to w ramach programu PANTHER, który jest wspólną inicjatywą uczelni technicznych z krajów Unii Europejskiej oraz Australii i Nowej Zelandii.

Jazda na krawędzi – poznajcie ProjectD Koła Naukowego Hybryda

Opublikowano: 01.06.2017 15:47

Drifting swoje początki ma w nielegalnych zawodach na górskich trasach Japonii. Dziś oficjalnie uważany za sport skupia coraz większe grono pasjonatów. Swoje marzenie o udziale w zawodach driftingowych chcą spełnić także studenci z Politechniki Warszawskiej. Czy im się uda?

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym artykułem z cyklu BIT PW.

Centrum Obsługi Projektów Politechniki Warszawskiej

Opublikowano: 30.05.2017 12:01

Na podstawie Zarządzenia 14/2017 Rektora Politechniki Warszawskiej z dnia 24.03.2017 r., zmienionego Zarządzeniem nr 22/2017, od dnia 1.06.2017 r. zaczyna funkcjonować Centrum Obsługi Projektów Politechniki Warszawskiej (COP).

Złoty medal dla innowacji z PW na targach w Moskwie

Opublikowano: 25.05.2017 11:37

Blisko 800 wynalazków z 18 krajów świata zaprezentowało się podczas XX Moskiewskiego Międzynarodowego Salony Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „Archimedes 2017”. Złoty medal podczas salonu zdobył zespół Instytutu Nowych Syntez Chemicznych z Puław i Politechniki Warszawskiej.

Wielkie możliwości Laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości

Opublikowano: 25.05.2017 10:41

Prezentacja gogli Oculus Rift, które znajdują się w Laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości na PW

Zakładasz specjalne gogle i przenosisz się do innego świata. To, co widzisz, słyszysz i czego doświadczasz, jest tak bardzo realne… Aż trudno uwierzyć, że to rzeczywistość wykreowana przez programistów. Nad różnymi zastosowaniami takiej technologii pracują pracownicy i studenci z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Zapraszamy do przeczytania najnowszego artykułu z cyklu BIT PW.

Technologie z PW prezentują się na EXPO 2017

Opublikowano: 24.05.2017 11:05

Wystawy EXPO od wieków są okazją nie tylko do prezentacji technologicznych dokonań, ale i zdrowego współzawodnictwa. W tym roku innowacje z całego świata prezentowane są w Astanie w Kazachstanie. Politechnika Warszawska przedstawia nowatorski system optymalizacji spalania węgla w kotłach energetycznych.

Czip BioSoC innowacją medyczną roku 2016

Opublikowano: 19.05.2017 09:19

Soczewki FOCUSA rozdane

Koło Naukowe Druku 3D – wydrukuje wszystko to, co chcesz

Opublikowano: 18.05.2017 23:09

Dr inż. Michał Kowalik, Ewelina Zaremba, Bruno Najder, Dawid Morawski i Mateusz Maszkowski podczas pracy

W trzy tygodnie stworzyli naturalnych rozmiarów ażurową replikę ferrari lusso. Zrobili ją, wykorzystując długopisy 3D. A to zaledwie jeden z wielu projektów, nad którymi pracowali lub cały czas pracują. Kolejka chętnych liczących na wsparcie przy kolejnych inicjatywach wciąż się wydłuża. 

Zapraszamy do przeczytania najnowszego artykułu z cyklu BIT PW.

Dr hab. inż. Piotr Samczyński z prestiżową nagrodą

Opublikowano: 16.05.2017 14:15

Naukowiec z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych został wyróżniony Fred Nathanson Memorial Radar Award za wybitny wkład w dziedzinie pasywnych zobrazowań radarowych, w tym projektowania systemów, demonstracji i opracowywania algorytmów. Po raz pierwszy w historii konkursu nagroda ta została przyznana naukowcowi z Polski.

O Polaku, który wysłał samochód na Księżyc

Opublikowano: 11.05.2017 14:29

Z zachwytem patrzymy, jak nasi studenci budują satelity, rakiety, balony stratosferyczne i łaziki marsjańskie. Ale romans Politechniki Warszawskiej z kosmosem rozpoczął się dawno temu za sprawą absolwenta PW, Mieczysława Bekkera.

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym artykułem z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

Nasz doktorant wśród najzdolniejszych młodych naukowców

Opublikowano: 11.05.2017 10:36

Arkadiusz Kuś

Arkadiusz Kuś - doktorant na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej otrzymał stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W ten sposób wyróżnionych zostało 100 najlepszych badaczy z całej Polski, którzy nie ukończyli trzydziestu lat. Laureaci reprezentują wszystkie dziedziny nauki.  

Jak wykryć lód na drodze? Sprawdzają to nasi studenci

Opublikowano: 04.05.2017 12:13

Zespół SPMIP: Krystian Rosłon, Maksymilian Krajewski i Mateusz Zaborski

Pod koniec sesji zimowej trafili na informację o konkursie organizowanym przez firmę Valeo. Termin zgłaszania prac upływał ledwie kilka dni później. Postanowili wysłać pomysł, który mieli już omówiony i przeanalizowany. Rozwiązanie jest jedną z 24 propozycji z całego świata, które zakwalifikowały się do półfinału Valeo Innovation Challenge 2017.

Zapraszamy do przeczytania najnowszego artykułu z cyklu BIT PW.

Projekt studentów PW doceniony w międzynarodowym konkursie

Opublikowano: 28.04.2017 13:03

Autorzy nagrodzonego rozwiązania: Piotr Grudzień, Anna Sierhej i Marek Demianiuk

Trzyosobowy zespół studentów PW z Międzywydziałowego Koła Naukowego „Smart City” odniósł duży sukces w konkursie inżynierskim VINCI 2017 Innovation Students Awards. Jurorzy uznali ich pomysł za jeden z trzech najlepszych projektów w kategorii „International Region”. Pozostałe dwa wyróżnione rozwiązania pochodzą z Singapuru.

"Technologie informatyczne w usługach prawnych – szanse i ryzyka"

Opublikowano: 28.04.2017 11:23

11 maja 2017 roku w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW odbędzie się spotkanie z cyklu Ekosystem Innowacyjności Politechniki Warszawskiej.

Podniebne podboje studentów PW

Opublikowano: 27.04.2017 17:49

Zespół SAE AeroDesign Warszawa po tegorocznych zawodach

SAE AeroDesign Warszawa w cyklu BIT PW

Ruszają kolejne konkursy w programach FNP

Opublikowano: 26.04.2017 11:55

Do 20 czerwca 2017 roku Fundacja na rzecz Nauki Polskiej prowadzi nabór wniosków do kolejnych konkursów w programach TEAM, TEAM-TECH oraz TEAM-TECH Core Facility, a także do nowego programu – TEAM-TECH Core Facility PLUS. We wszystkich konkursach do zdobycia jest łącznie 95 mln zł.

Sukces studentów PW w zawodach na Florydzie

Opublikowano: 24.04.2017 13:10

Zespół Międzywydziałowego Koła Naukowego SAE AeroDesign

Studenci Politechniki Warszawskiej po raz kolejny potwierdzili, że w projektowaniu i budowaniu samolotów bezzałogowych oraz wykonywaniu przez nie misji należą do absolutnej światowej czołówki. Trzy pierwsze miejsca, jedno drugie i dwa trzecie - to wyniki Międzywydziałowego Koła Naukowego SAE AeroDesign w międzynarodowych zawodach, które od 21 do 23 kwietnia 2017 roku odbywały się w Lakeland.

Trzy polskie miasta wdrożą założenia "ECO-Mobilności"

Opublikowano: 21.04.2017 11:06

Na ulicach Rzeszowa, Katowic i Łodzi już wkrótce zacznie funkcjonować oryginalna polska koncepcja innowacyjnego systemu transportu miejskiego. Te nowoczesne rozwiązania transportowe zostały opracowane przez zespół prof. dra hab. inż. Włodzimierza Choromańskiego z Politechniki Warszawskiej.

Superobliczenia fizyków z PW na superkomputerze

Opublikowano: 20.04.2017 13:01

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej, którzy biorą udział w projekcie: (od lewej) dr Kazuyuki Sekizawa, mgr Bugra Tuzemen, prof. Piotr Magierski oraz dr Gabriel Wlazłowski (kierownik projektu) w auli Wydziału Fizyki

Po raz pierwszy w historii polski zespół badawczy będzie pracował na największym europejskim superkomputerze Piz Daint. Grupa badawcza pod kierownictwem dr. inż. Gabriela Wlazłowskiego z Wydziału Fizyki PW będzie zgłębiać tajemnice nadciekłości i nadprzewodnictwa. Czy szykują nam przełomowe odkrycie?

Zapraszamy do przeczytania najnowszego artykułu z cyklu BIT PW.

Międzynarodowa konferencja organizowana przez studentów

Opublikowano: 20.04.2017 09:57

Członkowie Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej: Eliza Grzymkowska, Izabela Szczur, Wiktor Dobryniewski, Anna Dmowska, Paweł Antkowiak i Michał Wojtalik

Na początku był pomysł: stworzyć takie wydarzenie, podczas którego będą mogli się zaprezentować młodzi naukowcy, bez dużego doświadczenia i mnóstwa publikacji na koncie. Dzisiaj European Young Engineers Conference ma już uznaną markę. W tym roku konferencja odbędzie się po raz szósty, potrwa od 24 do 26 kwietnia 2017 roku.