Znak Politechniki Warszawskiej

Aktualności

Zespół PW nagrodzony na wystawie na Tajwanie

Opublikowano: 05.10.2018 14:54

Dr inż. Łukasz Wierzbicki i mgr inż. Małgorzata Głuszek podczas wystawy na Tajwanie

Kolejna nagroda dla pracowników i doktorantów Wydziału Chemicznego i Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, którzy pracują nad różnymi zastosowaniami technologii cieczy zagęszczanych ścinaniem. Podczas międzynarodowej wystawy Taiwan Innotech Expo złoty medal przyznano prototypowi wibroizolatora przeznaczonego do ochrony budynków przed wstrząsami sejsmicznymi. Bazą wynalazku są płyny zagęszczane ścinaniem. 

Srebrny medal dla PW na wystawie w Genewie

Opublikowano: 05.10.2018 14:24

Dr inż. Łukasz Wierzbicki i mgr inż. Małgorzata Głuszek na wystawie w Genewie

Ochraniacze sportowe oparte na technologii płynów zagęszczanych zostały nagrodzone srebrnym medalem podczas International Exhibition of Inventions Geneva 2018. Wynalazek opracowali naukowcy z Wydziału Chemicznego i Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej we współpracy z firmą POLSPORT S.A. 

Doktoranci PW z główną nagrodą konkursu Innowator Mazowsza

Opublikowano: 28.09.2018 15:06

Fot. Rafał Latoszek

Podczas tegorocznej gali wręczenia nagród konkursu Innowator Mazowsza, 26 września 2018 br., główna nagroda w kategorii Młoda Innowacyjna Firma została przyznana firmie QuickerSim, założonej przez dwóch doktorantów z Politechniki Warszawskiej.

Nowe konkursy Narodowego Centrum Nauki

Opublikowano: 24.09.2018 10:48

Wnioski składać można do 17 grudnia 2018 r., fot. KFF Focus

Aż 530 mln złotych łącznie mogą otrzymać naukowcy w otwieranych właśnie konkursach Narodowego Centrum Nauki na projekty, tworzenie zespołów badawczych oraz współpracę międzynarodową.

Politechnika Warszawska na Festiwalu Nauki

Opublikowano: 19.09.2018 11:45

Politechnika Warszawska po raz kolejny dołącza do Festiwalu Nauki, fot. KFF Focus

Zapraszamy od 21 do 30 września

Politechnika Warszawska w europejskim flagowym projekcie grafenowym

Opublikowano: 18.09.2018 15:03

Dr inż. Włodzimierz Strupiński i dr hab. inż. Mariusz Zdrojek, prof. PW

Politechnika Warszawska, reprezentowana przez Wydział Fizyki, jako jedyna polska uczelnia dołączyła do flagowego projektu Unii Europejskiej - Projektu Grafenowego - realizowanego w ramach programu „Nowe Technologie i Technologie Przyszłości” (FET).

Zostań Popularyzatorem Nauki!

Opublikowano: 06.09.2018 12:10

Popularyzator Nauki jest organizowany od 2005 r.

Trwa 14. edycja konkursu Popularyzator Nauki, nagradzającego osoby, zespoły, media oraz instytucje popularyzujące naukę. Zgłoszenia przyjmowane są do połowy października.

Autonomiczne samochody studentów PW

Opublikowano: 27.08.2018 20:11

Selfie - autonomiczny samochód studentów z Koła Naukowego Robotyków

Pojazdy, które są tak skonstruowane i zaprogramowane, że poruszają się bez kontroli kierowcy albo z jego niewielkim udziałem, to przyszłość motoryzacji. Za trendami i chęcią rozwoju podążają studenci z Koła Naukowego Robotyków działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. Tworzą oni autonomiczne samochody startujące potem w międzynarodowych zawodach. I to z sukcesami. 

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

Studenci PW uczestnikami zawodów European Rover Challenge 2018

Opublikowano: 16.08.2018 09:32

Członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego oraz Koła Naukowego Robotyków KNR (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej), zmierzą się z serią wymagających zadań podczas wrześniowych zawodów European Rover Challenge.

Teren Politechniki Warszawskiej poligonem 3D

Opublikowano: 07.08.2018 11:08

Rozproszenie przestrzenne budynków, ich różnorodność, wartościowy majątek, wreszcie konieczność raportowania do instytucji nadrzędnych. Politechnika Warszawska rozpoczynając prace nad nowym system zarządzania budynkami wykorzystuje pole testowe do wdrażania innowacyjnych narzędzi informacji przestrzennej, na które z pewnością istnieje zapotrzebowanie.

Jogurt z prosa – studencki projekt na miarę czasów

Opublikowano: 06.08.2018 11:50

Studenci z KNB „Herbion” pracujący nad jogurtem z prosa

Zespół z Koła Naukowego Biotechnologów „Herbion” działającego przy Wydziale Chemicznym PW pracuje nad stworzeniem substytutu jogurtu na bazie prosa. Produkt ma być lokalnym i tańszym odpowiednikiem dostępnych na rynku jogurtów wykorzystujących mleko kokosowe, ryżowe i sojowe.

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania - Innowacje - Technologie

Rozstrzygnięcie konkursu MINIATURA 2

Opublikowano: 02.08.2018 13:40

Koordynatorzy Dyscyplin Narodowego Centrum Nauki udostępnili listy rankingowe projektów oraz ich autorów, którzy zostali zakwalifikowani do otrzymania wsparcia finansowego na realizację działań naukowych w ramach konkursu MINIATURA 2. Wśród zakwalifikowanych znajduje się dr Paweł Rzążewski z Politechniki Warszawskiej.

PW-Sat2 opuścił Polskę

Opublikowano: 31.07.2018 13:30

Satelita został zintegrowany z zasobnikiem startowym

Farma Dobrej Woli – innowacyjny projekt dla niepełnosprawnych

Opublikowano: 23.07.2018 11:40

Wizualizacja 3D Farmy Dobrej Woli

Plan był prosty i trudny zarazem – na dwóch działkach od zera stworzyć miejsce, w którym ludzie z niepełnosprawnościami fizycznymi i intelektualnymi będą mogli mieszkać, pracować, czuć się bezpiecznie i komfortowo. Na tę ideę odpowiedzieli studenci Politechniki Warszawskiej. Wkrótce zaczęli zamieniać wizję w projekt. Po roku starań mają gotową koncepcję Farmy Dobrej Woli i mnóstwo chęci, by rozwijać inicjatywę.

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

Wygrana studentów PW w International Autonomous Robot Racing Challenge 2018

Opublikowano: 16.07.2018 14:17

Studenci z Koła Naukowego Robotyków KNR, działającego przy Wydziale Mechanicznym, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej zdobyli pierwsze miejsce w tegorocznej edycji międzynarodowych zawodów pojazdów autonomicznych International Autonomous Robot Racing Challenge 2018, które odbyły się 13 i 14 lipca 2018 r. w Toronto.

III konkurs polsko-turecki na projekty badawczo-rozwojowe

Opublikowano: 29.06.2018 11:19

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wraz z Radą ds. Badań Naukowych i Technologicznych Turcji (TÜBİTAK) uruchomiło III edycję konkursu na polsko- tureckie projekty badawczo- naukowe. Nabór wniosków trwa do 7 września 2018 r.

NCN ogłasza konkursy na finansowanie projektów badawczych

Opublikowano: 18.06.2018 13:27

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło konkursy Maestro 10, Harmonia 10 i Sonata BIS 8. Dla tych, którzy chcieliby realizować polsko-chińskie projekty naukowe został uruchomiony nabór do debiutanckiej edycji konkursu SHENG.

Szansa na logo HR dla Politechniki Warszawskiej

Opublikowano: 07.06.2018 11:46

fot. KFF "Focus"

Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała inicjatywę PW dotyczącą wdrożenia Europejskiej Karty Naukowca oraz Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych, warunkującego otrzymanie przez Politechnikę Warszawską logo HR Excellence in Research (logo HR).

Studenci PW twórcami elektronicznego asystenta lekarza

Opublikowano: 06.06.2018 15:46

Konstrukcja robota została wydrukowana na drukarkach 3D i połączona z elementami z blachy, źródło: PAP

Zespół studentów z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych oraz Wydziału Architektury PW opracował wyjątkowy pojazd elektroniczny, który ma umożliwić osobom niepełnosprawnym i hospitalizowanym podniesienie jakości ich codziennego życia.

Jak poprawić cytowania z Google Scholar w Bazie Wiedzy PW?

Opublikowano: 05.06.2018 15:38

Gmach Głównych Politechniki Warszawskiej

Oddział ds. Bazy Wiedzy w Bibliotece Głównej Politechniki Warszawskiej na podstawie analizy cytowań pracowników PW przygotował instrukcje działania, która ma na celu poprawę cytowania z Google Scholar w Bazie Wiedzy PW.

O elektronice, którą można wydrukować na ubraniach

Opublikowano: 28.05.2018 15:43

Dr inż. Daniel Janczak

Dla wszystkich, którzy chcieliby nosić koszulki ze świecącymi pod wpływem prądu (czyli elektroluminescencyjnymi) elementami i to koszulki, które do tego można prać i prasować, mamy dobrą wiadomość. Na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej takie ubrania już powstały. To efektowny przykład wykorzystania opracowanej tam technologii.

Zapraszamy do przeczytania nowego artykułu z cyklu Badania - Innowacje - Technologie.

Dwa zespoły z PW wystartują w zawodach Shell Eco-marathon Europe

Opublikowano: 21.05.2018 16:06

Studenci wraz ze swoimi pojazdami: Orionem i Kropelką 2.0

Udział naszych studentów w Shell Eco-marathonie to już tradycja. Tym razem w Parku Olimpijskim Królowej Elżbiety w Londynie zobaczymy aż dwie konstrukcje z Politechniki Warszawskiej, obie zbudowane przez członków Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa.

Studenci PW zbudowali silnik rakietowy na paliwo ciekłe

Opublikowano: 21.05.2018 12:39

Silnik na paliwo ciekłe w trakcie testów

Rozwiązanie opracowali członkowie Koła Naukowego Napędów MELprop, działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. – To pierwszy taki silnik na Politechnice Warszawskiej i jeden z pierwszych w Polsce – zaznacza Aleksander Gorgeri, główny konstruktor.

Nasi naukowcy laureatami konkursów Narodowego Centrum Nauki

Opublikowano: 18.05.2018 15:04

19 inicjatyw naukowców z naszej Uczelni otrzyma wsparcie od NCN, fot. KFF "Focus"

Projekty złożone przez badaczy z Politechniki Warszawskiej zostały zakwalifikowane do finansowania w ramach czternastej edycji konkursów OPUS i PRELUDIUM Narodowego Centrum Nauki. Nasi naukowcy otrzymają łącznie ponad 10,7 mln zł.

Naukowcy z PW laureatami stypendium START

Opublikowano: 15.05.2018 11:00

Pięciu młodych badaczy z Politechniki Warszawskiej znalazło się wśród laureatów stypendium START przyznawanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. W ten sposób nagrodzono 100 najzdolniejszych młodych naukowców z całej Polski.