Znak Politechniki Warszawskiej

Aktualności

Badaczka z PW nominowana do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju

Opublikowano: 07.07.2020 15:19

Dr hab. inż. Agnieszka Jastrzębska z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej otrzymała nominację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii Naukowiec Przyszłości za realizację projektu „Badania właściwości przeciwnowotworowych nano-kryształów 2D karbidków i azotków tytanu – faz MXenes”.

Prof. Mariusz Malinowski wśród laureatów prestiżowej nagrody

Opublikowano: 03.07.2020 09:53

Profesor Mariusz Malinowski

Naukowiec z Wydziału Elektrycznego otrzymał nagrodę IEEE Industrial Electronics Society (IES). Został doceniony za wybitne zasługi dla IEEE Industrial Electronics Society.

Kosmiczni plantatorzy

Opublikowano: 02.07.2020 17:09

Zespół SAMPLE tworzą studenci Studenckiego Koła Astronautycznego i Koła Naukowego Biotechnologów Herbion, fot. SKA

Kinomani kojarzą zapewne „Marsjanina” Ridleya Scotta i widok Matta Damona, rozbitka na Czerwonej Planecie, próbującego w nietradycyjnych warunkach uprawiać ziemniaki. Jego filmowe zmagania z naukowego punktu widzenia miały niewiele sensu, pobudzały jednak do refleksji nad możliwościami wyhodowania roślin jadalnych w warunkach innych niż ziemskie. Nad takim dylematem skupili się nasi studenci uczestniczący w międzynarodowym projekcie IGLUNA 2020.

Studenci z PW wśród finalistów Konkursu Studencki Nobel

Opublikowano: 02.07.2020 13:38

Finaliści Konkursu Studencki Nobel 2020

Kornelia Łukojć z Wydziału Elektrycznego oraz Juliusz Bojarczuk z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych znaleźli się wśród finalistów Konkursu Studencki Nobel 2020. Obie nominacje dotyczą kategorii Nauki Techniczne.

Doktorat w prestiżowym projekcie z Microsoftem – zgłoś się

Opublikowano: 01.07.2020 14:27

Do 31 lipca trwa rekrutacja na doktoranta – uczestnika programu doktoranckiego Microsoft Research PhD. Poszukiwani są absolwenci studiów magisterskich z informatyki lub dziedzin pokrewnych, programiści, ludzie z doświadczeniem w obszarze uczenia maszynowego i rozpoznawania obrazów.

PW uczestnikiem prestiżowego programu Microsoftu

Opublikowano: 01.07.2020 14:01

Nasza Uczelnia znalazła się wśród laureatów najnowszej edycji programu wsparcia doktorantów Microsoft Research PhD w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka). Dzięki temu we wspólnym projekcie badawczym Politechniki Warszawskiej i Microsoft Research Cambridge weźmie udział jeden z naszych doktorantów. 

Dr hab. Dariusz Plewczyński laureatem Preludium BIS oraz zdobywcą grantu na zakup superkomputerów

Opublikowano: 24.06.2020 15:36

Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych PW

Łącznie 2 miliony 500 tys. zł dotacji otrzymały projekty dr. hab. Dariusza Plewczyńskiego, prof. Uczelni z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW.

Nasi badacze wśród wybitnych młodych naukowców

Opublikowano: 18.06.2020 15:57

Siedmioro przedstawicieli Politechniki Warszawskiej otrzyma stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Doceńmy wodę na nowo

Opublikowano: 16.06.2020 15:10

Czy susza to zjawisko jednorodne? O tym opowiedzieli naukowcy z Wydziału IBHiIŚ PW, fot. elizabeth lies/Unsplash

Susza to, obok pandemii, chyba najczęściej wypowiadane słowo kilku ostatnich miesięcy. Choć kilkanaście razy dziennie odkręcamy kurek z wodą i przyzwyczailiśmy się do tego, że mamy do niej nieograniczony dostęp, to powinniśmy zdawać sobie sprawę, że problem jej niedoboru nie dotyczy tylko dalekich, gorących zakątków świata. O różnych obliczach suszy opowiedzieli nam specjaliści z Katedry Ochrony i Kształtowania Środowiska Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW.

Nasze laureatki konkursu na pracę z uczenia maszynowego lub analizy danych

Opublikowano: 16.06.2020 13:09

Eliza Kaczorek z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych oraz Aleksandra Osowska-Kurczab z Wydziału Elektrycznego zajęły drugie miejsca w ogólnopolskim konkursie na najlepszą pracę magisterską dotyczącą uczenia maszynowego lub analizy danych. Wyróżnienie otrzymała Monika Wysoczańska z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych.

Nagroda w konkursie Polskiego Towarzystwa Bioinformatycznego

Opublikowano: 16.06.2020 12:39

Paulina Dziadkiewicz z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej została laureatką konkursu Polskiego Towarzystwa Bioinformatycznego na najlepszą pracę magisterską z bioinformatyki obronioną w 2019 roku. 

Europejski Laser Rentgenowski pod lupą badaczy z PW

Opublikowano: 15.06.2020 17:26

Zespół konstruktorów i użytkowników międzynarodowej infrastruktury badawczej o nazwie Europejski Laser Rentgenowski (European X-ray Free-Electron Laser) opublikował w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature Photonics raport na temat pierwszych wyników działania tego urządzenia. Wśród autorów jest grupa Polaków, w tym zespół z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW kierowany przez dr. hab. inż. Krzysztofa Czubę. Obok niego współautorem jest mgr inż. Dominik Sikora.

Rozwój europejskiego przemysłu bateryjnego nabiera tempa

Opublikowano: 10.06.2020 09:55

9 czerwca 2020 r. władze dwóch wiodących uczelni, Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego, podpisały porozumienie o współpracy z ENERIS PolBatt, członkiem europejskiego programu Important Projects of Common European Interest on Batteries. 

GKP Aero – innowacyjny spin-off Politechniki Warszawskiej na lotnisku w Przasnyszu

Opublikowano: 09.06.2020 17:53

GKP Aero stworzyli pracownicy Wydziału MEiL PW.

Grupa naukowców z PW założyła start-up mający na celu komercjalizację innowacji z zakresu inżynierii lotniczej. To rezultat uczelnianych inwestycji w powiecie przasnyskim.

Huawei Polska i Politechnika Warszawska podpisały porozumienie o współpracy

Opublikowano: 08.06.2020 12:43

Huawei Polska i Politechnika Warszawska podpisały porozumienie o współpracy. Strony deklarują wymianę doświadczeń oraz wspólne działania w zakresie rozwoju Sztucznej Inteligencji. Partnerstwo z tak istotną uczelnią wyższą to kontynuacja działań na rzecz rozwoju polskiej nauki.

Prestiżowa międzynarodowa nagroda dla naszego naukowca

Opublikowano: 04.06.2020 10:36

Dr hab. inż. Mateusz Malanowski, prof. PW z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej został laureatem IEEE AESS Fred Nathanson Memorial Radar Award. To nagroda za wyróżniający się wkład w dziedzinę radiolokacji, przyznawana osobom do 40 roku życia.

Pierwszy polski prototyp lasera VCSEL

Opublikowano: 03.06.2020 10:59

Przekrój poprzeczny przez strukturę VCSEL

Za opracowanie i produkcję wynalazku odpowiada konsorcjum składające się z VIGO System, Politechniki Łódzkiej i Politechniki Warszawskiej.

Znamy zwycięzców Konkursu o Nagrodę im. prof. Jana Czochralskiego

Opublikowano: 03.06.2020 10:48

Na zdalnym posiedzeniu, które odbyło się 1 czerwca 2020 roku, Kapituła Konkursu o Nagrodę im. Prof. Jana Czochralskiego wybrała zwycięzców czwartej edycji Konkursu.

Naukowcy z PW pomogą w pracach nad bezpieczeństwem żywności

Opublikowano: 02.06.2020 17:54

Projekt kierowany przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej został skierowany do finansowania w konkursie POLNOR 2019 na polsko-norweskie projekty badawcze. Znalazł się wśród siedmiu pozytywnie zaopiniowanych wniosków z kategorii zdrowie i opieka społeczna.

Dwie nagrody dla PW w konkursie KOKOS

Opublikowano: 01.06.2020 10:46

Łódź podwodna OKOŃ w kategorii Smart Robots i bolid e-MaksPower w kategorii Life Upgrade zdobyły główne nagrody w finale ogólnopolskiego Konkursu Konstrukcji Studenckich (KOKOS).

Nowa jakość w diagnostyce

Opublikowano: 28.05.2020 15:51

Naukowcy pod kierunkiem prof. Elżbiety Malinowskiej z CEZAMAT-u i Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej pracują nad urządzeniami diagnostycznymi do szybkiego oznaczania biomarkerów, w tym do wykrywania wirusów.

Nowy projekt na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa

Opublikowano: 28.05.2020 14:08

Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej (a dokładnie – Instytut Techniki Cieplnej) jest liderem przedsięwzięcia MOLCAR, które zostało skierowane do finansowania w konkursie POLNOR CCS 2019 na polsko-norweskie projekty badawcze. Projekt otrzymał najwyższą ocenę. 

Zespół absolwentki PW z główną nagrodą międzynarodowego konkursu architektonicznego Kaira Looro

Opublikowano: 27.05.2020 19:59

Nagrodzony w międzynarodowym konkursie Kaira Looro projekt schronu.

Trio, w skład którego weszła Agnieszka Witaszek, absolwentka studiów inżynierskich na Wydziale Architektury PW, zdobyło najwyższe wyróżnienie za stworzenie wyjątkowej koncepcji składanego schronu ratunkowego.

Nominacje w konkursie Young Talent Architecture Award 2020

Opublikowano: 26.05.2020 14:44

Cztery dyplomy zrealizowane na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej zostały nominowane w trzeciej edycji europejskiej nagrody dla młodych architektów Young Talent Architecture Award 2020. 

Podpisanie umowy na wybudowanie budynku laboratoriów na terenie lotniska Politechniki Warszawskiej w Przasnyszu

Opublikowano: 25.05.2020 15:17

Szybowce na terenie przasnyskiego lotniska

Politechnika Warszawska podpisała 21 maja umowę z firmą BUDJAFEX na wybudowanie budynku laboratorium systemów bezzałogowych na terenie lotniska w Sierakowie koło Przasnysza. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu „Terenowy poligon doświadczalno-wdrożeniowy w powiecie przasnyskim” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.