Znak Politechniki Warszawskiej

Aktualności

Stypendia NCN dla doktorantów z PW

Opublikowano: 05.08.2019 12:03

Sześcioro naszych doktorantów znalazło się w gronie laureatów siódmej edycji konkursu ETIUDA, organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Sposób na recykling wody i detergentów w pralniach przemysłowych

Opublikowano: 02.08.2019 15:32

Zlewka z brudną wodą popralniczą i zlewka z wodą oczyszczoną przez technologię opracowywaną w ramach projektu

Pomysł polsko-niemieckiego konsorcjum przyniesie oszczędności i zmniejszy zanieczyszczenie środowiska. W projekcie REWARD uczestniczą naukowcy z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.

Z kamerą wśród laboratoriów. Trening w symulatorze lotów

Opublikowano: 31.07.2019 15:19

Dr inż. Maciej Zasuwa jest kierownikiem Laboratorium Symulatorów przy Wydziale MEiL PW, fot. BPI

Czas wakacji to moment, w którym przemieszczamy się szczególnie często, a jako środek transportu powszechnie wybieramy samolot. Wzbijając się w powietrze nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele technicznych elementów składa się na udany lot statku powietrznego. Istotę podniebnych podróży najłatwiej zrozumieć zasiadając za sterami symulatora lotów.

Teledetekcja wsparciem dla środowiska

Opublikowano: 24.07.2019 15:21

Obraz analizy zmian w zadrzewieniu i zakrzaczeniu na obszarze Ostoi Olsztyńsko-Mirowskiej

Jak sprawdzić, w jakim stanie jest siedlisko przyrodnicze? Zatrudnić eksperta od botaniki, który pojedzie na miejsce i wykona niezbędne analizy. To jednak czasochłonne i kosztowne. Rozwiązaniem staje się wykorzystanie metod teledetekcyjnych. Tak było w projekcie HabitARS, w który zaangażowani byli naukowcy z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.

Laureaci Diamentowego Grantu z PW

Opublikowano: 09.07.2019 08:59

Mikołaj Więckowski z Wydziału Chemicznego, Jerzy Cuper z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Piotr Tobiasz z Wydziału Chemicznego zostali laureatami Diamentowego Grantu 2019. To ósma edycja programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którego celem jest wsparcie studentów prowadzących badania naukowe.

Grafenowa ochrona przed promieniowaniem podczerwonym

Opublikowano: 08.07.2019 15:43

Po lewej: obraz mikroskopowy płatków tlenku grafenu, po prawej: obraz mikroskopowy płatków zredukowanego tlenku grafenu pokrytego nanocząstkami tlenku żelaza

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej wykorzystują tlenek grafenu i związki grafenopochodne do opracowania nowych materiałów zabezpieczających przed promieniowaniem podczerwonym. Projekt IR-GRAPH realizowali ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Jak odczarować naukę matematyki?

Opublikowano: 07.06.2019 14:59

Dzieci siedzą przy komputerach i korzystają z platformy internetowej „Matematyka – wstęp do kariery wynalazcy”

Jest nudna, trudna, a w formie, znanej ze szkolnych podręczników, także oderwana od rzeczywistości i nieprzydatna. Tak często postrzegana jest matematyka. Czy z tymi stereotypami można walczyć? Tak! Robią to naukowcy z Politechniki Warszawskiej.

Innowacja z PW z Godłem "Teraz Polska"

Opublikowano: 05.06.2019 09:45

Gmach Wydziału Instalacji Budowlanych Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW

Wyróżnienie to przyznano Wydziałowi Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej za system do sterowania i zarządzania ciepłem w budynkach z wykorzystaniem sztucznej inteligencji SOZE RS.

Gokarty elektryczne studentów PW

Opublikowano: 30.05.2019 19:25

 Studenci z koła naukowego ADek ze swoimi gokartami

Koło naukowe ADek działające przy Wydziale Elektrycznym od lat pracuje nad swoimi pojazdami. Ostatnio prezentowało je na zawodach E-Kart Challenge w Limoges (27-28 maja 2019). Zespół zdobył tam trzy nagrody i mnóstwo doświadczenia. Jakie rozwiązania sprawdzają studenci w gokartach? Za co zostali docenieni we Francji?

Polski hyperloop

Opublikowano: 21.05.2019 12:48

Makieta hyperloopa, fot. Hyper Poland

Prace nad rozwojem unikalnej technologii nabrały jeszcze większego rozpędu

Dofinansowania z NCN-u dla projektów z PW

Opublikowano: 20.05.2019 15:05

Poznaliśmy wyniki konkursów OPUS 16, PRELUDIUM 16 i SONATA 14 organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Wsparcie otrzyma 15 projektów kierowanych przez naukowców z PW oraz 2 projekty z Politechniką Warszawską jako konsorcjantem.

Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej i innowacyjne projekty dla kolejnictwa

Opublikowano: 16.05.2019 17:46

Wydział Inżynierii Lądowej PW sprawuje rolę lidera w konsorcjum opracowującym innowacyjne rozwiązania dla PKP PLK SA.

Konsorcjum Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej (lider), Budimex S.A., Instytutu Kolejnictwa, Instytutu Ochrony Środowiska–PIB oraz TINES pracują nad innowacyjnymi urządzeniami dla PKP PLK SA, ograniczającymi emisję drgań i hałasu.

Polski hyperloop coraz bliżej

Opublikowano: 15.05.2019 16:28

Makieta hyperloopa

Firma Hyper Poland, założona przez inżynierów związanych z Politechniką Warszawską, pozyskała dofinansowanie w wysokości 16,5 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w konkursie "Szybka ścieżka". Dodatkowo firma zebrała do tej pory ponad milion złotych w kampanii crowdfundingu udziałowego na brytyjskiej platformie Seedrs. Środki te umożliwią rozwój technologii hyperloop w Polsce.

Młodzi badacze z Politechniki Warszawskiej laureatami programu START

Opublikowano: 10.05.2019 14:46

START to program stypendialny FNP przeznaczony dla uzdolnionych badaczy, którzy nie ukończyli 30. roku życia.

Pięciu naukowców związanych z PW otrzymało stypendia w ramach 27. edycji programu prowadzonego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Pomysł z PW podbija świat

Opublikowano: 08.05.2019 10:28

Przykładowy komiks wygenerowany przy pomocy Comixify

Algorytm Comixify do przekształcania wideo w komiks, opracowany przez zespół z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, robi prawdziwą furorę. W ostatnich miesiącach twórcy intensywnie rozwijali swój projekt, a ten doczekał się już pierwszych nagród.

Innowacyjny sposób na wykrywanie nowotworów skóry

Opublikowano: 07.05.2019 10:03

Dr inż. Agnieszka Siemion

Zespół pod kierunkiem dr inż. Agnieszki Siemion z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej pracuje nad stworzeniem układów optycznych do urządzenia, które będzie w czasie rzeczywistym obrazować ludzką skórę, umożliwiając identyfikowanie zmian nowotworowych. Projekt T-SKIN otrzymał dofinansowanie w dziewiątej edycji programu LIDER organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Projekty z PW z dofinansowaniem z NCN (SHENG 1)

Opublikowano: 26.04.2019 16:15

fot. KFF "Focus"

Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło pierwszą edycję konkursu SHENG. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej otrzymają prawie 1,5 mln złotych.

Więcej mocy! – system wspierający innowacyjność

Opublikowano: 17.04.2019 15:49

Naukowcy, przedstawiciele biznesu i parki technologiczne z ośmiu krajów rozmieszczonych wokół Morza Bałtyckiego realizują projekt BalticLSC (Baltic Large-Scale Computing), który ma poprawić skuteczność wykorzystywania dużych mocy obliczeniowych. Liderem konsorcjum jest Politechnika Warszawska.

Czarna dziura

Opublikowano: 16.04.2019 09:22

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury zaprezentowano 10 kwietnia 2019 roku, fot. Event Horizon Telescope

Absolwent PW zaangażowany w przełomowy projekt w astrofizyce

Świetny występ naszych studentów w zawodach SAE Aero Design

Opublikowano: 08.04.2019 14:16

Studenci z koła SAE AeroDesign po zawodach w Kalifornii

Dwa pierwsze miejsca, jedno drugie i trzy trzecie - to wyniki zespołu z Politechniki Warszawskiej w międzynarodowych zawodach dla studentów zajmujących się projektowaniem i budowaniem samolotów bezzałogowych.

Hyper Poland - za kulisami transportowej rewolucji - nowy tekst na blogu

Opublikowano: 02.04.2019 23:01

Projekt pojazdu hyperloop

Co robią absolwenci Politechniki Warszawskiej, gdy już opuszczą mury Uczelni? Jak sobie radzą na rynku pracy i jakie doświadczenia z czasu studiów wykorzystują? Swoimi historiami podzielili się z nami pracownicy firmy Hyper Poland, która swoje początki miała na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW, a dzisiaj jest najbardziej zaawansowanym technologicznie przedsiębiorstwem technologii Hyperloop w Europie.

Dwa zespoły z PW w finale University Rover Challenge 2019

Opublikowano: 26.03.2019 15:51

Łazik Sirius Studenckiego Koła Astronautycznego i łazik HAL-062 Koła Naukowego Robotyków

Studenckie Koło Astronautyczne i Koło Naukowe Robotyków będą reprezentować Politechnikę Warszawską w międzynarodowych zawodach dla studentów tworzących łaziki marsjańskie. Jesteśmy jedyną uczelnią, która w finale University Rover Challenge 2019 będzie miała więcej niż jedną drużynę.

Studenci PW jadą na międzynarodowe zawody SAE Aero Design

Opublikowano: 22.03.2019 20:08

Studenci z SAE Aero Design w swojej modelarni

Dwunastoosobowy zespół z Politechniki Warszawskiej już za kilka dni leci do Kalifornii na zawody SAE Aero Design. Studenci z całego świata prezentują tam swoje samoloty bezzałogowe. Rywalizują w trzech klasach: Micro, Regular i Advanced. Każda ma swoje ściśle określone zasady. Jak wyglądają przygotowania do tak prestiżowych zmagań?  

Nowy program wsparcia dla pracowników PW planujących udział w konkursach ERC (European Research Council)

Opublikowano: 21.03.2019 15:50

Logo ERC

Decyzją Rektora PW z 25 marca 2019 r. został ogłoszony konkurs na granty wewnętrzne dla pracowników naukowych Politechniki Warszawskiej, planujących złożenie wniosku o grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).

Za nami II edycja Międzywydziałowego Projektu Interdyscyplinarnego BIM

Opublikowano: 19.03.2019 13:52

Rozwijanie umiejętności współpracy i komunikacji w wielobranżowych zespołach – to główny cel przedmiotu realizowanego przez pięć wydziałów Politechniki Warszawskiej. mpiBIM to pierwszy taki program funkcjonujący na polskich uczelniach. W jego drugiej edycji udział wzięło ponad 60 studentów, a efektem ich prac jest pięć projektów dotyczących zagospodarowania realnej przestrzeni – terenów w okolicach Kampusu Centralnego PW.