Opublikowano: 13.10.2020 10:23

XLVI Nadzwyczajny Zjazd Fizyków Polskich

16-18 października

Przez trzy dni Zjazdu Fizyków Polskich będziemy świętować 100-lecia Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Politechnika Warszawska jest współorganizatorem wydarzenia.

Zjazd został pomyślany w formule historia – nowoczesność – przyszłość.

16 października - historia

Pierwszy, najbardziej uroczysty dzień Zjazdu, odbędzie się w naszym Gmachu Fizyki, gdzie 11 kwietnia 1920 r. założono Polskie Towarzystwo Fizyczne. Dzień ten zostanie poświęcony historii fizyki w Polsce. Jednym z wykładowców będzie prof. Jerzy Garbarczyk z Wydziału Fizyki PW.

- Tego dnia odbędziemy symboliczną podróż historyczną, podczas której profesorowie: z Warszawy, Krakowa, Poznania, Torunia/Wilna oraz Wrocławia/Lwowa opowiedzą nam o początkach PTF w Polsce - mówi prof. Jerzy Garbarczyk.

W programie zaplanowano także przyznanie medali i nagród Polskiego Towarzystwa Fizycznego, odsłonięcie tablicy upamiętniającej powstanie Polskiego Towarzystwa Fizycznego i odsłonięcie instalacji holograficznej ku czci prof. Mieczysława Wolfkego, wybitnego naukowca, zasłużonego profesora Politechniki Warszawskiej, prekursora holografii, odkrywcy nadciekłej odmiany helu.

Transmisję z uroczystości przeprowadzi nasza studencka telewizja TVPW.

17 października - współczesność i popularyzacja

Drugi dzień będzie miał charakter popularnonaukowy. Wypełnią go prelekcje o tym, czym zajmują się fizycy w XXI wieku.

- Zapraszamy do wysłuchania 13 wystąpień dotyczących najbardziej aktualnych zagadnień dotyczących fizyki - mówi prof. Jerzy Garbarczyk z PW. - Każde wystąpienie potrwa 30 minut i będzie mieć atrakcyjną formę.

Wśród wykładowców będzie prof. Janusz Hołyst z naszego Wydziału Fizyki, który opowie o fizyce dla polityków.

18 października - przyszłość i dydaktyka

Tematem trzeciego dnia będzie dydaktyka fizyki, czyli inwestycja w przyszłość.

- Zaprezentujemy przykładowe eksperymenty, które można wykorzystywać podczas lekcji z uczniami - opowiada dr inż. Krzysztof Petelczyc z Wydziału Fizyki PW. - Zaplanowaliśmy też tzw. bazar dydaktyczny w przestrzeni wirtualnej. Nauczyciele podzielą się tam scenariuszami swoich zajęć.

Zjazd Fizyków Polskich odbędzie się w reżimie sanitarnym, z ograniczoną liczbą uczestników i z uwzględnieniem wszystkich obowiązujących obostrzeń i wytycznych.

Całe wydarzenie będzie transmitowane w otwartym, bezpłatnym kanale w serwisie YouTube.

Więcej informacji na stronie Wydziału Fizyki PW i stronie Zjazdu

Komitet organizacyjny z PW tworzą prof. dr hab. Jerzy Garbarczyk, dr hab. inż. Michał Makowski, prof. uczelni, dr hab. inż. Przemysław Duda, prof. uczelni, dr inż. Krzysztof Petelczyc i dr inż. Tomasz Pietrzak.