Opublikowano: 17.09.2020 16:00

Współpraca Wydziału Transportu PW z Gminą Staszów

Umowę z Gminą Staszów podpisywała dziekan Wydziału Transportu prof. dr hab. inż. Marianna Jacyna, fot. Radio Kielce

Porozumienie podpisane przez Wydział Transportu PW i urząd miasta Staszów dotyczy budowy portu przeładunkowego na terenach inwestycyjnych w Grzybowie.

Port przeładunkowy na terenach inwestycyjnych w Grzybowie ma być miejscem, gdzie towary przewożone koleją z linii szerokotorowej będą przeładowywane do wagonów kursujących po torach. Tego typu specjalny dworzec mógłby obsługiwać transportu z Dalekiego Wschodu, głównie z Chin przeładowując węgiel, drewno, paliwa i całe kontenery.

Porozumienie zostało zawarte w celu stworzenia formalnych ram współpracy gminy Staszów i Politechniki Warszawskiej - Wydziału Transportu na rzecz doskonalenia rozwoju systemu transportowego oraz projektowania i budowy portu przeładunkowego w miejscowości Grzybów (gmina Staszów) i infrastruktury drogowej i kolejowej na terenie gminy Staszów.

W ramach współpracy Wydział Transportu będzie realizować badania w zakresie efektywnego funkcjonowania systemu transportowego gminy Staszów dotyczące:

• organizacji zbiorowej komunikacji miejskiej z uwzględnieniem nisko emisyjnego transportu,
  • prognozowania i planowania rozwoju systemów transportowych gminy Staszów,
  • prognozowania i planowania zapotrzebowania na usługi transportowe w mieście,
  • kształtowania i planowania sieci transportowych miasta,
  • optymalizacji kosztów funkcjonowania transportu miejskiego,
  • doboru środków transportu oraz technologii przewozów do zadań wynikających z realizacji transportu publicznego w mieście,
  • kierowania i sterowania procesami ruchu drogowego w gminie Staszów,
  • projektowania, tworzenia i wykorzystywania inteligentnych systemów transportowych,
  • wzajemnego oddziaływania technicznych środków transportu z infrastrukturą oraz środowiskiem naturalnym,
  • niezawodności i bezpieczeństwa systemów transportowych i środków transportu,
  • włączania partnerów biznesowych w projektowanie w zakresie transportu i budowy portu przeładunkowego.