Opublikowano: 30.10.2023 10:51

Where To Park – aplikacja podpowie gdzie zaparkować

Znalezienie wolnego miejsca parkingowego w godzinach szczytu to często spore wyzwanie, szczególnie w dużych miastach. Tematem zajmuje się student PW Grzegorz Barański, który chce rozwiązać problem za pomocą aplikacji.

Zdjęcie Grzegorza Barańskiego stojącego na scenie podczas prezentacji

Grzegorz Barański podczas Krajowego Finału Konkursu Explory

– Kiedy byłem młodszy, często jeździłem z rodzicami samochodem. Zdarzało się, że ze względu na brak miejsca parkowaliśmy 500 metrów albo kilometr od celu podróży. Postanowiłem rozwiązać ten problem – opowiada Grzegorz Barański, który studiuje na Wydziale Geodezji i Kartografii.  

Grzegorz zaczął zgłębiać temat już jako uczeń liceum. Okazało się, że przykładowo w Krakowie kierowcy poświęcają średnio ok. 10 minut na znalezienie miejsca parkingowego w godzinach szczytu.

Systemy informowania o wolnych miejscach parkingowych istnieją chociażby przy centrach handlowych. Tam wykorzystywane są bramy wjazdowe i czujniki.  – Te rozwiązania są bardzo drogie i nie można ich zainstalować wszędzie, na przykład na przyulicznych parkingach – wyjaśnia nasz student.

Ikona cytatu

– W aplikacji Where To Park do zbierania danych o wolnych miejscach parkingowych używamy otwartych i publicznie dostępnych baz, jak również naszego własnego systemu wykorzystującego sztuczną inteligencję i obraz z kamer monitoringowych – mówi Grzegorz Barański.

Jeśli chodzi o wielkość auta, system jest w stanie ocenić czy dany samochód zmieści się w wybranym miejscu. Pomocne są operacje matematyczne i wizje komputerowe.

Grafika przedstawiająca widoki ekranu telefonu podczas korzystania z aplikacji

Aplikacja Where To Park

– Niektóre miasta mają własne systemy ułatwiające życie kierowcom, ale chciałem połączyć je w jedno rozwiązanie. Stworzyłem coś, co działa nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, na przykład w USA czy Szkocji – zaznacza twórca aplikacji.

Aplikację testują kierowcy w Warszawie, Poznaniu, Trójmieście, Lubinie, a także w Los Angeles. Where to Park dostępna jest do pobrania dla każdego. – Baza parkingów jeszcze nie jest duża, ale będziemy systematycznie ją rozwijać – zapowiada student.

Swój pomysł Grzegorz Barański zaprezentował podczas Krajowego Finału Konkursu Explory, który w październiku odbył się w Gdyni. Wygrał akredytację na jeden z najważniejszych konkursów naukowych na świecie Regeneron ISEF w USA. Do Los Angeles poleci w maju 2024 r.

Więcej informacji o aplikacji dostępnych jest na stronie: https://wheretopark.app/