Opublikowano: 05.08.2021 14:12

Sukces studentów PW w zawodach Formula Student Czech Republic 2021

Drużyna Proton Dynamic podczas ogłoszenia wyników zawodów Formula Student Czech Republic 2021, fot. fsczech.smugmug.com

Bolid elektryczny drużyny Proton Dynamic na podium!

Lata wytężonej pracy, niepewność związana z pandemicznymi ograniczeniami, testy, ostatnie poprawki i w końcu – fantastyczny występ na torze wyścigowym Autodrom Most. W minionym tygodniu studenci zespołu Proton Dynamic (sekcji Koła Naukowego Samochodów Sportowych działającego przy Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych PW) zdobyli trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej międzynarodowych zawodów Formula Student.

Młodzi inżynierowie konkurowali z 14 drużynami z całej Europy. Ich konstrukcja, roboczo nazwana PD1.5, osiągnęła bardzo dobre wyniki w konkurencjach:

• Business Presentation (2. miejsce),
  • Acceleration (3. miejsce),
  • Skidpad (2. miejsce),
  • Efficiency (2. miejsce),
  • Endurance (2. miejsce).

Znakomite rezultaty pozwoliły drużynie z Politechniki Warszawskiej cieszyć się tytułem trzeciej najlepszej ekipy wydarzenia. Proton Dynamic stał się pierwszym zespołem z Polski, który przystąpił do konkurencji dynamicznych i ukończył wyścig długodystansowy w kategorii bolidów o napędzie elektrycznym.

– Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy nas wspierali i którzy w nas uwierzyli, a zwłaszcza sponsorom, Wydziałowi SiMR i uczelni – mówi Stefan Pytel, lider zespołu. – Planujemy nie zwalniać tempa. Te zawody otworzyły wiele drzwi. Zamierzamy wykorzystać nowe możliwości i rozwijać kolejne konstrukcje, chcemy też angażować coraz więcej studentów. Proces projektowy bolidu jest wyjątkowo skomplikowany i czasochłonny, prace nad nową generacją już trwają. Mamy nadzieję, że dzięki współpracy z różnymi firmami, uczelnią, a także Ministerstwem Edukacji i Nauki uda się zrealizować nasze cele: zbudować nową konstrukcję, w kolejnym roku pojechać na więcej niż jedne zawody i zdobyć jeszcze wyższe lokaty – podsumowuje plany zespołu świeżo upieczony absolwent Wydziału SiMR PW.

Zespół Proton Dynamic tworzą:
Dawid Andrzejewski, Oskar Bogacz, Maciej Górski, Wiktor Kamiński, Jakub Kopiel, Łukasz Kordys, Juliusz Kotruchow, Jarosław Królik, Jakub Leleniewski, Michał Łukaszewicz, Tomasz Łobodziec, Jan Pichell, Bartosz Potęga, Marcin Pycka, Stefan Pytel, Andrzej Ryczek, Marta Skrzyczyńska, Daniel Szczepański, Patryk Średniawa, Filip Wyrzykowski.

W maju tego roku zespół otrzymał ministerialny grant w ramach projektu “Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Dzięki przyznanym środkom studenci będą mogli zaprojektować i zbudować stanowisko laboratoryjne odwzorowujące układ napędowy dużej mocy oraz mobilną stację ładująco-diagnostyczną. Po odpowiednich testach układ zostanie zastosowany w elektrycznym bolidzie. Dzięki stacji możliwe będzie szybkie ładowanie pakietu baterii, a tym samym oszczędzenie czasu w trakcie testów dynamicznych klasy Formula Student.

Debiutancka konstrukcja PD1, stanowiąca bazę dla bolidu z tegorocznych zawodów, miała swoją premierę w 2019 r.