Studenci z PW wśród finalistów Konkursu Studencki Nobel

Finaliści Konkursu Studencki Nobel 2020

Kornelia Łukojć i Juliusz Bojarczuk - finaliści z Politechniki Warszawskiej

Kornelia Łukojć z Wydziału Elektrycznego oraz Juliusz Bojarczuk z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych znaleźli się wśród finalistów Konkursu Studencki Nobel 2020. Obie nominacje dotyczą kategorii Nauki Techniczne.

Kornelia na co dzień działa w Kole Naukowym Robotyków (działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa). Jej robot o nazwie „Wisienka” otrzymał kolejno w 2019 roku pierwsze miejsce w kategorii MiniSumo podczas Robomaticonu, pierwsze miejsce na zawodach EastRobo w Białymstoku oraz uplasował się na drugim miejscu w kategorii MiniSumo podczas Bałtyckich Bitw Robotów.

W ramach działalności Koła Naukowego Robotyków powstały także inne projekty, które otrzymały prestiżowe nagrody. To m. in. 6. miejsce w Carolo-Cup 2019 - międzynarodowych zawodach rozgrywanych w Niemczech, gdzie rywalizowały samochody autonomiczne małej skali. W 2019 roku na RoboChallenge w Rumunii oraz podczas Międzynarodowych Zawodów Robotów Sumo Challenge w Łodzi świetnie radził sobie Robot Melson. W obydwu turniejach zdobył po 3 nagrody.

W gronie finalistów jest także Juliusz Bojarczuk, przewodniczący Koła Naukowego FiberTeam przy Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW.

Na swoim koncie posiada kilka publikacji, m. in. w czasopiśmie Optics Letters, artykuły w materiałach pokonferencyjnych, a także wygłoszony referat na sympozjum Joint Symposium Photonics, Web Engineering, Electronics for Astronomy and High Energy Physics Experiments w Wildze.

Obecnie zaangażowany jest w dwa projekty naukowe. Jeden z nich jest finansowany z NCBiR w ramach konkursu Lider X, drugi to projekt finansowany przez NCN pod kierownictwem dr hab. inż. Grzegorza Stępniaka. Juliusz jest również członkiem międzynarodowych organizacji: IEEE oraz Optical Society of America.

W 2019 roku Koło Naukowe FiberTeam otrzymało tytuł Debiut Roku w konkursie Struna.

Noble wśród finalistów zostaną wyłonione 24 lipca 2020 r. podczas Gali Finałowej, która odbędzie się online i będzie transmitowana na żywo na fanpage'ach Studenckiego Nobla oraz Niezależnego Zrzeszenia Studentów.