Opublikowano: 16.11.2021 15:36

Studenci PW wyróżnieni w konkursie StRuNa

Na gali konkursu StRuNA zespół SAMPLE 2 reprezentowali Michał Sawicki, Konrad Uściło i Zuzanna Lewandowska

Moduł do hodowli roślin w warunkach księżycowych – projekt Koła Naukowego Biotechnologów „Herbion” (Wydział Chemiczny) i Studenckiego Koła Astronautycznego (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa) otrzymał wyróżnienie w konkursie Studenckiego Ruchu Naukowego (kategoria StRuNa-SCIENCE).

– Ta nagroda wiele dla nas znaczy i mamy nadzieję, że również za rok będziemy mieli przyjemność się tu pojawić – mówił koordynator sekcji biotechnologicznej Konrad Uściło, odbierając wyróżnienie.

W ogólnopolskim konkursie StRuNa nagradzani są studenci i doktoranci, którzy zespołowo zrealizowali najciekawsze projekty naukowe. Nagrody otrzymują też opiekunowie naukowi i twórcy nowych organizacji.

Wyróżniony projekt z PW – SAMPLE 2 (Semi-Autonomous Modular Plant and other Life-sustaining Experiment 2) – składa się z dwóch części: mechanicznej (za nią odpowiedzialne było Studenckie Koło Astronautyczne) i biotechnologicznej (którą zajmowało się KNB „Herbion”).

Nasi studenci stworzyli moduł, zawierający m.in. czujnik CO2, czujnik wilgotności, czujnik intensywności światła oraz kamerę. Zamknięty ekosystem wewnątrz modułu przed ekstremalnymi warunkami zewnętrznymi chroni zastosowanie izolacji termicznej oraz radiacyjnej.

Zespół wykorzystał w pracy najlepszy dostępny do komercyjnego użytku symulant gleby księżycowej oraz mikroorganizmy. Dodanie mikroorganizmów i niewielkiej ilości związków organicznych umożliwia przekształcenie właściwości fizycznych i chemicznych symulantu oraz wyhodowanie na nim roślin. Nasi studenci wybrali rzeżuchę, cykorię, sałatę i rukolę.

Swoje rozwiązanie sprawdzili podczas kampanii na górze Pilatus w Szwajcarii. Eksperyment się powiódł – rośliny wykiełkowały.

Twórcy projektu SAMPLE 2: Konrad Uściło, Gabriela Mystkowska, Zuzanna Lewandowska, Michał Sawicki, Anastasiia Hrunyk, Karolina Olszewska, Katarzyna Jankowska, Magdalena Mącik, Patryk Sulej i Ryszard Zawiła.