Opublikowano: 17.03.2023 12:09

Projekt rezydencji artystycznej w Łotwie wyróżniony

Koncepcja składa się z dwóch budynków: domu i pracowni rzemieślniczej, autorzy projektu: Joanna Barbachowska, Adam Górka i Łukasz Rossa

Studenci i absolwentka PW zaprojektowali dom i pracownię malarską w  łotewskim regionie Łatgalia. Praca zdobyła wyróżnienie honorowe w międzynarodowym konkursie Painters' Lake House.

Głównym zadaniem konkursu, organizowanego przez platformę Buildner, było zaprojektowanie rezydencji dla artystów malarzy – domu oraz pracowni usytuowanej nad brzegiem jeziora Cernostes w Łatgalii. To jeden z najbardziej zielonych regionów Łotwy. Kluczowym miejscem miała być pracownia malarska – wszechstronna, otwarta przestrzeń oferująca dużo naturalnego światła, z możliwością wydzielenia na mniejsze, bardziej prywatne strefy. Jury poszukiwało również koncepcji, które koncentrują się na zrównoważonym rozwoju i poszanowaniu środowiska naturalnego.

Studenci Wydziału Architektury PW Adam Górka i Łukasz Rossa oraz jego absolwentka – Joanna Barbachowska zaproponowali projekt właśnie w duchu re-use.

Projekt rezydencji artystycznej, autorzy projektu: Joanna Barbachowska, Adam Górka i Łukasz Rossa

– Nasz projekt domu malarza opiera się przede wszystkim na rodzimej architekturze wschodniej części Łotwy – Łatgalii. Najważniejszym elementem domu był piec kaflowy, wokół którego skupiały się wszystkie funkcje gospodarstwa domowego. Ta idea posłużyła nam jako punkt wyjścia do finalnej koncepcji – mówią autorzy.

Wnętrza skupione są wokół kamiennego pieca, autorzy projektu: Joanna Barbachowska, Adam Górka i Łukasz Rossa

Zespół zaproponował dwa oddzielne budynki – dom dla dwóch rodzin oraz pracownię rzemieślniczą, w której umieścili pracownią malarską i mały warsztat stolarski. W obu obiektach, tak jak w tradycyjnym budownictwie, piec został umieszczony w centrum.

Drewniany dom zwieńczony jest przysadzistym, dwuspadowym dachem. Okna zostały zaprojektowane w taki sposób, aby dawać wrażenie żywego obrazu. Każde prezentuje niepowtarzalny kadr na krajobraz pobliskiego jeziora.

– Zależało nam, aby projektowany budynek wpisywał się w zastany naturalny krajobraz i był nowoczesnym wyrazem architektury łotewskiej – podsumowują autorzy.

Duże okna działają jak żywy obraz. Wnętrze pracowni malarskiej, autorzy projektu: Joanna Barbachowska, Adam Górka i Łukasz Rossa

Co ciekawe, w projekcie wykorzystano deski elewacyjne ze starego budynku, a kamienie z fundamentów przeznaczono na budowę pieca. Na dachu pojawiła się trzcina rosnąca w okolicach jeziora Cernostes.

Źródło: Architektura i Biznes.