Opublikowano: 17.01.2023 16:21

Politechnika Warszawska w Best Global Universities Rankings

Zestawienie Global Universities należy do grupy czterech najważniejszych światowych rankingów uczelni

Trzecie miejsce w Polsce, 299. w Europie i 732. na świecie – to wynik PW w najnowszym ogólnoświatowym zestawieniu przygotowanym przez U.S. News & World Report.

W tegorocznym rankingu uwzględniono 2165 uczelni z całego świata, w tym 46 z naszego kraju. Wyżej od Politechniki sklasyfikowano Uniwersytet Jagielloński (339. miejsce) i Uniwersytet Warszawski (345. miejsce).

Rozwinięciem rankingu głównego jest Best Global Universities Subject Rankings, w którym Politechnika Warszawska została sklasyfikowana w dziewięciu obszarach naukowych:

• Chemistry – 510. pozycja na świecie,
  • Computer Science – 393. pozycja na świecie,
  • Electrical and Electronic Engineering – 462. pozycja na świecie,
  • Engineering – 351. pozycja na świecie,
  • Materials Science – 303. pozycja na świecie,
  • Mathematics – 389. pozycja na świecie,
  • Mechanical Engineering – 183. pozycja na świecie,
  • Optics – 210. pozycja na świecie,
  • Physics – 332. pozycja na świecie.

Ranking Best Global Universities powstał w oparciu o 13 kryteriów, m.in. dotyczących reputacji naukowej, publikacji i cytowań czy umiędzynarodowienia. Ranking należy do czołowych rankingów światowych, tzw. grupy Big-4, którą tworzą ponadto Shanghai Ranking – Academic Ranking of World Universities (ARWU), Times Higher Education – World University Rankings (THE), QS World University Rankings (Quacquarelli Symonds – QS).

Ranking jest opracowywany przez firmę U.S. News & World Report, zajmującą się przygotowywaniem informacji, opinii, porad konsumenckich, rankingów i analiz.

Pełne wyniki są dostępne na stronie rankingu. Wyniki polskich uczelni można znaleźć pod tym linkiem.