Przejdź do treści

Opublikowano: 13.09.2022 16:42

Podsumowanie udziału PW w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego

Na stoisku PW prezentowaliśmy kilkadziesiąt technologii, fot. CZIiTT PW

Samoloty, drony, rakiety, silniki – to tylko kilka przykładów technologii, które nasi naukowcy i studenci prezentowali podczas MSPO w Kielcach (6-9 września) – jednej z największych europejskich wystaw przemysłu zbrojeniowego. Targi były okazją do dyskusji o współpracy biznesowej i międzyuczelnianej, a także do odebrania nagród za rozwiązania współtworzone przez Politechnikę Warszawską.

Na stoisku naszej Uczelni pokazywaliśmy projekty z różnych obszarów inżynierii, związane z lotnictwem, kosmosem, elektroniką, telekomunikacją, chemią, mechaniką, optyką, materiałami… Naukowcy i studenci PW prezentowali m.in. samoloty, drony, silniki, rakiety, satelity, systemy autonomiczne, technologie radarowe, technologie produkcji materiałów pędnych i wybuchowych, części i osprzęt do broni drukowane w technologii 3D, magazyny energii, platformy do badań i analiz. Podczas targów można było także porozmawiać z twórcami technologii o szczegółach pomysłów i możliwościach współpracy.

W trakcie MSPO przedstawiciele centrów badawczych bezpieczeństwa i obronności Politechniki Warszawskiej, Politechniki Śląskiej i Politechniki Łódzkiej rozmawiali o porozumieniu „Jastrząb”. W jego ramach te trzy uczelnie chcą wspólnie działać, żeby zwiększyć swój udział w rozwoju badań i wdrożeń w przemyśle oraz wzmocnić rolę ekspercką wobec instytucji i organów administracji publicznej. W szczególny sposób uczelnie będą współpracować z Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwem Edukacji i Nauki, Komponentem Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Narodowym Centrum Nauki, Fundacją na Rzecz Nauki Polskiej a także przedsiębiorstwami sektora obronnego w Polsce. W spotkaniu w Kielcach naszą Politechnikę reprezentowali prof. Robert Głębocki i prof. Krzysztof Kulpa.

Zwieńczeniem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego było wręczenie nagród i wyróżnień. Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej została przyznana za system pasywnej lokacji – wspólny projekt PIT-RADWAR S.A. (lider), AM TECHNOLOGIES Sp. z o.o. Sp.k. oraz Politechniki Warszawskiej. W ten sposób doceniono produkt najlepiej służący podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP.

Więcej zdjęć z udziału PW w MSPO 2022 na stronie www.cziitt.pw.edu.pl/targi-mspo

Podobne tematy: