#PWdrukuje Koło Naukowe Humanoid dokłada cegiełkę do budowy przyłbic ochronnych

Koło Naukowe Humanoid

Choć są chwilowo pozbawieni możliwości skorzystania ze swojego sprzętu, który został w murach uczelni, młodzi spece od robotyki i programowania znaleźli sposób na to, jak wykorzystywać zdobyte umiejętności, a jednocześnie pomagać tym, którzy w swojej pracy codziennie narażają się na zakażenie koronawirusem.

Ramki wydrukowane przez jednego z członków KN Humanoid, Tomasza Łempickiego.

W całej Polsce organizowane są akcje wspierające działanie personelu medycznego – grupy obciążonej olbrzymim ryzykiem zarażenia SARS-CoV-2. Mający styczność z chorymi w szczególny sposób muszą dbać o zachowanie środków ostrożności. Rękawiczki i maseczki nie są tu wystarczające – kluczowa jest również ochrona oczu, przez które wirus może wniknąć do organizmu. Pomocne są w tym przypadku specjalne przyłbice chroniące twarze tych, którzy zajmują się pacjentami.

Pomocą w produkcji takich doraźnych “systemów ochrony” zajmują się wolontariacko m.in. studenci KN Humanoid. Korzystają oni z własnego sprzętu przeznaczonego do druku 3d, a także własnych zapasów filamentu. W domowym zaciszu wytwarzają ramki do przyłbic (z kilograma tworzywa powstają elementy do ok. 20 przyłbic), potem zaś przekazują je osobom, które dysponują specjalnymi wykrojnikami do docinania foliowych szybek. Ostatni element to gumka mocująca. Gotowe przyłbice wędrują do szpitali i przychodni.

Do wydruku ramek wykorzystywany jest model udostępniony na zasadach otwartego źródła przez czeską firmę Prusa Research.

Warto wspomnieć, że KN Humanoid prowadzi na Facebooku akcję #HumanoidChallenge. W jej ramach zachęca do podejmowania w czasie izolacji twórczych działań, a także dzielenia się informacjami o projektach, które powstają poza uczelnianym kampusem.

Aktualizacja

Nie tylko KN Humanoid zaangażował się w produkcję przyłbic dla medyków. Do grona wolontariuszy dołączyli także studenci Koła Naukowego ADek (mający już spore doświadczenie w bezinteresownym niesieniu pomocy), którzy na drukarkach 3d wytwarzają stelaże do masek ochronnych. Zachęcamy do odwiedzenia profilu koła na Facebooku i obejrzenia zdjęć.