Przejdź do treści

Opublikowano: 29.09.2022 12:47

PW w trzecim roku realizacji programu IDUB

Prof. Adam Woźniak, Prorektor PW ds. Rozwoju i prof. Małgorzata Lewandowska z prof. Krzysztofem Wilde, Rektorem Politechniki Gdańskiej

O postępach w realizacji programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”, a także przygotowaniach do zbliżającej się oceny działań rozmawiali uczestnicy III Konferencji Sprawozdawczej IDUB. 

Celem spotkania, które odbyło się w dniach 15-16 września 2022 r. w Politechnice Gdańskiej, była prezentacja działań uczelni w trzecim roku realizacji programu IDUB, a także wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie wdrażania planów rozwoju. Uczestnicy rozmawiali również o przygotowaniach do oceny śródokresowej.

Podczas konferencji Politechnikę Warszawską reprezentowali prof. Adam Woźniak – Prorektor ds. Rozwoju oraz prof. Małgorzata Lewandowska. Kierownik Zespołu zarządzającego programem IDUB na PW wzięła udział w panelu dyskusyjnym „Wypracowanie skutecznych i efektywnych programów rozwoju dla pracowników”, przedstawiając działania realizowane na naszej uczelni w ramach programu.

– Społeczność Politechniki jest duża, z czego wynikają jej różnorakie potrzeby. Zależy nam na rozwoju pracowników, dlatego w ostatnich latach zorganizowaliśmy ponad 100 kursów, podczas których 1200 uczestników doskonaliło swoje kompetencje w nauczaniu i prowadzeniu badań – podkreśliła.

Aby wzmocnić zdolności badawcze istniejących zespołów, na PW uruchomiono finansowanie na zatrudnienie osób po studiach doktoranckich. –  Mamy za sobą dwie edycje programu POSTDOC PW, zatrudniliśmy 20 wybitnych badaczy, większość z zagranicy – powiedziała prof. Małgorzata Lewandowska.

Chcąc wspierać tworzenie się nowych grup badawczych, Politechnika skupiła się na szukaniu nowych liderów. – W tym celu opracowaliśmy program „LAB-TECH of Excellence” dla młodych naukowców, do siedmiu lat po doktoracie. Niedawno zakończyliśmy nabór, otrzymaliśmy 14 zgłoszeń, trzy z nich wybraliśmy do finansowania – wylicza Kierownik Zespołu zarządzającego programem IDUB na PW.

Kolejnym rodzajem aktywności jest promowanie współpracy międzynarodowej. Politechnika Warszawska ma program mobilności i finansuje pobyty badawcze w prestiżowych uczelniach czy ośrodkach.  – W tym roku z tej możliwości skorzystało ponad 70 osób – dodaje prof. Małgorzata Lewandowska.

– Naszym celem jest również wspieranie transferu technologii oraz pomoc w zakładaniu start-upów czy firm typu spin-off. To atrakcyjna ścieżka kariery dla młodszego pokolenia – przyznaje prof. Lewandowska. – Stworzyliśmy programy, które wspierają międzynarodowe patenty, oferujemy staże w centrach transferu technologii w Europie i USA, opracowaliśmy program akceleracyjny, którego celem jest budowa nowego ekosystemu firm.  W tej chwili mamy 17 zespołów z pomysłem na własny biznes, a 10 kolejnych czeka w kolejce – mówi.  

Podczas konferencji, oprócz podsumowania projektów związanych z rozwojem nauki, współpracy międzynarodowej oraz kadry, dyskutowano o globalnych wyzwaniach dla uczelni wyższych wynikających m.in. z pandemii COVID-19 i wojny na Ukrainie.

Podobne tematy: