Opublikowano: 22.09.2020 11:44

Na lotnisku PW powstanie nowe laboratorium

Budynek Ośrodka Badań Lotniczych jest jednym z elementów projektu „Terenowy poligon badawczo-wdrożeniowy w powiecie przasnyskim”

Na lotnisku Politechniki Warszawskiej w Sierakowie koło Przasnysza podpisano oraz wmurowano akt erekcyjny budynku Laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych PW. Uroczystość odbyła się 19 września 2020 roku.

Budynek laboratorium ma być miejscem umożliwiającym efektywne prowadzenie prac badawczych na lotnisku. Budowa laboratorium jest jednym z elementów projektu „Terenowy poligon badawczo-wdrożeniowy w powiecie przasnyskim”, realizowanego na terenie lotniska przez Politechnikę Warszawską i finansowanego ze źródeł Unii Europejskiej. Celem projektu jest wzmocnienie aktywności badawczo-rozwojowej Uczelni oraz wzrost komercjalizacji wyników badań we współpracy z lokalną społecznością.

W uroczystości podpisania i wmurowaniu aktu erekcyjnego wzięli udział prof. Krzysztof Zaremba, Rektor Politechniki Warszawskiej i przedstawiciele władz samorządowych: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta powiatu przasnyskiego Krzysztof Bieńkowski, Wójt gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska oraz Burmistrz miasta Przasnysz Łukasz Chrostowski. W wydarzeniu uczestniczyli także liczni profesorowie i studenci Politechniki oraz mieszkańcy Przasnysza.

Uroczystość podpisania aktu poprzedziła wystawa konstrukcji Bezzałogowych Systemów Latających – wybranych, najciekawszych projektów, realizowanych przez pracowników oraz studentów z kół naukowych PW oraz seminarium, podczas którego zostały przedstawione plany rozwoju prac na terenie lotniska.

Po podpisaniu aktu zaproszeni goście zostali przewiezieni na teren budowy laboratorium, gdzie akt został wmurowany.

Budynek Ośrodka Badań Lotniczych jest jednym z elementów projektu, w ramach którego tworzonych jest 9 laboratoriów, głównie skupionych na platformach bezzałogowych i lekkim lotnictwie. Jednym z głównych celów projektu jest wzmocnienie współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami oraz rolnikami poprzez aplikowanie nowoczesnych technologii, mających zwiększyć efektywność pracy.

Podpisaniu i wmurowaniu aktu erekcyjnego towarzyszyły II Zawody na Celność Lądowania o Puchar Dziekana Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa