Opublikowano: 21.09.2022 11:32

Na PW królowała matematyka

Jeśli myślicie, że ludzie nie lubią matematyki, to niezawodny znak, że 15 września 2022 roku nie byliście na Politechnice Warszawskiej. W atrakcjach VI Dnia Popularyzacji Matematyki wzięło udział 1700 osób – uczniów, nauczycieli i pasjonatów z całej Polski.

Zdjęcie brył i matematycznych konstrukcji stojących na stolikach i przechodzących obok ludzi

VI Dzień Popularyzacji Matematyki cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem

Na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych PW dawno nie widzieliśmy takich tłumów. W salach na trzech piętrach przez cały dzień odbyło się kilkadziesiąt wykładów i warsztatów matematycznych oraz związanych z zastosowaniami matematyki. Zajęcia poprowadzili znani i cenieni matematycy i popularyzatorzy. Opowiadali o „klasycznych” zagadnieniach związanych z matematyką, jak geometria, wielościany czy rachunek prawdopodobieństwa, ale robili to w oryginalnej formie. Pokazywali też, że matematyka jest wokół nas – w muzyce, sztuce, medycynie, przyrodzie, socjologii, grach… Na uczniów zainteresowanych udziałem w konkursach czekały zajęcia z zadaniami olimpijskimi. Swoje warsztaty mieli także nauczyciele.

Uczestnicy VI Dnia Popularyzacji Matematyki mogli pograć w gry komputerowe i planszówki, rozwiązywać łamigłówki, wziąć udział w konkursach, oglądać wystawy i filmy, a przede wszystkim – poczuć moc matematyki.

– Dzień Popularyzacji Matematyki zorganizowaliśmy po raz szósty – mówi dr Barbara Roszkowska-Lech z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW, przewodnicząca komitetu organizacyjnego. – Cieszymy się, że mogliśmy gościć tylu pasjonatów matematyki z całej Polski. To było wielkie święto Królowej. Kolejne takie święto za rok, ale już 15 października zapraszamy na zajęcia MiNI Akademii Matematyki – dr Konstanty Junosza-Szaniawski opowie o Paradoksach Kryptografii. Wcześniej, w poniedziałek 26 września, zapraszamy na zajęcia Mini Bluebird Math Circle. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie akademia.mini.pw.edu.pl

Zdjęcie osób siedzących w sali podczas wykładu

Podczas wykładów można było poznać różne zastosowania matematyki

Zdjęcie dzieci podczas matematycznych zabaw