Opublikowano: 07.05.2021 12:04

Miesięcznik PW #4

W kwietniu mieliśmy wyjątkowo dużo okazji do informowania o sukcesach

Co wydarzyło się w kwietniu na naszej Uczelni? Zapraszamy na przegląd najważniejszych informacji miesiąca.

Badania i innowacje

• Trwają prace nad PW-Satem3 – trzecim satelitą konstruowanym przez studentów PW. Budową zajmuje się Studenckie Koło Astronautyczne (działa przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa).
  • Drogi, które same się naprawiają – to brzmi jak spełnienie marzeń kierowców i zarządców dróg. A jednak to możliwe. Nad projektem pracują m.in. nasi naukowcy z Wydziału Inżynierii Lądowej i Wydziału Inżynierii Materiałowej.
  • Studenci PW pracują nad autonomiczną łodzią podwodną. To projekt Koła Naukowego Robotyków (działa przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa).

Nagrody

• Nasi naukowcy, doktoranci, studenci i absolwenci znaleźli się wśród laureatów konkursów o Nagrodę Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z geoinformacji, a także z architektury, budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.
  • Nasz naukowiec z Wydziału Inżynierii Lądowej został finalistą XIX edycji międzynarodowego konkursu CEMEX Förderpreis Beton Central Europe 2020.
  • Absolwent Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych został wyróżniony w konkursie PLL LOT.
  • Zespół Pieśni i Tańca PW zdobył Grand Prix wirtualnego festiwalu Golden Dance.
  • Projekty tworzone lub współtworzone przez naszych studentów zajęły cztery miejsca na podium w ogólnopolskim Konkursie Konstrukcji Studenckich KOKOS.
  • Studentka Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa otrzymała nagrodę specjalną w konkursie Interstudent 2021.
  • Trzej nasi studenci zostali finalistami konkursu Studencki Nobel 2021.

Z życia PW

• Minęło 40 lat od wyboru prof. Władysława Findeisena na Rektora PW. Były to pierwsze po wieloletniej przerwie wolne wybory władz naszej Uczelni.
  • Politechnika Warszawska otrzymała wyróżnienie HR Excellence in Research. Podnosi ono prestiż instytucji i poziom atrakcyjności zatrudnienia oraz prowadzenia badań naukowych. Premiuje także w międzynarodowych konkursach grantowych Komisji Europejskiej.
  • Podsumowaliśmy projekt dydaktyczny Wydziału Elektrycznego i Microsoftu. W ramach współpracy studenci informatyki stosowanej wzięli udział w prawie 100 godzinach zajęć wypełnionych wiedzą na temat sztucznej inteligencji.
  • Politechnika Warszawska podpisała porozumienia o współpracy z Fabryką Bronia oraz firmą Hawk-e Sp. z o.o.
  • Trwają prace konserwatorskie na Placu Politechniki. Przywrócą one świetność elementom dekoracyjnym Gmachu Głównego oraz terenu znajdującego się przed nim.

Obejrzyj, posłuchaj, przeczytaj