Opublikowano: 02.04.2021 12:35

Miesięcznik PW #3

Co wydarzyło się w marcu na naszej Uczelni? Oto przegląd najważniejszych informacji.

Badania i innowacje

• Nad innowacyjnym materiałem kompozytowym, który może znaleźć zastosowanie w lotnictwie, energetyce wiatrowej, motoryzacji, a nawet w medycynie i w artykułach sportowych, pracuje mgr inż. Kamil Dydek – doktorant z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej wraz ze swoim zespołem.
  • Dr inż. Paweł Jung z Wydziału Fizyki jest współautorem publikacji w „Nature Physics”.
  • Wydział Geodezji i Kartografii jest inicjatorem i liderem Sieci Naukowej Analiz Geoprzestrzennych.
  • Trwalsze i tańsze drogi? To możliwe, a potwierdzają to wyniki badań. W projekcie uczestniczyli nasi naukowcy z Wydziału Inżynierii Lądowej.
  • Ekogroszek nie jest ekologiczny – to główny wniosek z badań, które przeprowadził zespół prof. Artura Badydy z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska.
  • W serialu BBC America została wykorzystana technologia stworzona i rozwijana przez zespół związany z Wydziałem Elektroniki i Technik Informacyjnych.
  • Międzynarodowy projekt MOGLiS koordynowany przez prof. Marka Marcinka z Wydziału Chemicznego ma pomóc w stworzeniu elastycznych, niedrogich i długowiecznych źródeł prądu.
  • Starbucks Polska i EcoBean – start-up wywodzący się z Wydziału Chemicznego pracują nad słomkami z fusów po kawie.

Nagrody

• Reprezentanci Politechniki Warszawskiej znakomicie spisali się w Akademickich Mistrzostwach Polski w Narciarstwie Alpejskim. Złote medale zdobyli Zofia Zdort i Antoni Szczepanik.
  • Absolwent Wydziału Architektury mgr. inż. arch. Adam Wodzyński został wyróżniony w konkursie Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone”.
  • Nasi doktoranci (Piotr Person, Olga Czeranowska-Panufnik, Władysława Kijewska i Aleksander Sojka) wygrali konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie pofabrycznych terenów w czeskim mieście Nachod.
  • Projekty dwóch zespołów związanych z Wydziałem Architektury zostały docenione w konkursie Detroit Waterfront District. Koncepcja Joanny Cieślikowskiej, Sylwii Darewicz, Weroniki Majchrowicz i Aleksandry Wtulich zajęła trzecie miejsce, a pomysł Martyny Podrażki i Michała Skowrońskiego znalazł się w finale.
  • Dr Marcin Rojszczak - adiunkt na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych został laureatem Nagrody im. prof. Remigiusza Kaszubskiego.
  • Ewelina Zaremba, która kilka lat temu studiowała na PW lotnictwo i kosmonautykę, tworzyła od podstaw Koło Naukowe Druku 3D i szefowała mu przez rok, została finalistką trzeciej edycji konkursu „25 under 25”, wyłaniającego ambitne osoby przed 25. rokiem życia.

Z życia PW

• Za nami konferencja otwarcia konsorcjum ENHANCE, do którego należy m.in. Politechnika Warszawska. Było to pierwsze publiczne wydarzenie skierowane do pracowników, studentów i doktorantów uczelni tworzących konsorcjum.
  • Do grona profesorów dołączyło kilkunastu naszych naukowców.
  • Dr inż. Tomasz Pietrzak z Wydziału Fizyki otrzymał certyfikat „Mistrza Dydaktyki” dzięki udziałowi w projekcie prowadzonym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
  • W naszej Filii w Płocku otwarto Centralne Laboratorium Mechaniki i Budownictwa. Inwestycja ma pomóc w zwiększeniu potencjału badawczego i urynkowieniu działalności badawczo-rozwojowej.
  • Nasi naukowcy: prof. Lech Łobocki (Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska) oraz doc. dr inż. Paweł Skowroński (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa) zostali powołani do Państwowej Rady Ochrony Środowiska.

Obejrzyj, posłuchaj, przeczytaj

• Co warto o wiedzieć o liczbe pi? Polecamy film z ciekawostkami przygotowany przez organizatorów Studenckiej Konferencji Zastosowań Matematyki DwuMian.
  • Zapraszamy do słuchania nowego politechnicznego podcastu „Trzy kwadranse z badawczą”, w którym nasi naukowcy opowiadają o projektach realizowanych w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Gościem pierwszego odcinka była dr inż. Agnieszka Siemion z Wydziału Fizyki.
  • Z okazji Światowego Dnia Inżyniera zebraliśmy informacje o inżynierach z naszej Uczelni. Przygotowaliśmy statystyczne, historyczne, a nawet językowe ciekawostki. Zachęcamy do lektury!
  • Jakie zespoły badawcze pracują na PW? Czym się zajmują? Co oferują? Jak nawiązać z nimi współpracę? Wszystkie te informacje znajdują się w katalogu promującym potencjał B+R naszej Uczelni.